ŠAMPIONÁT BEZ AFRIKY. Afrika na fotbalovém mistrovství světa už nemá žádného zástupce.

ŠAMPIONÁT BEZ AFRIKY. Afrika na fotbalovém mistrovství světa už nemá žádného zástupce. | foto: Reuters

Rozhádaní, uražení... Afrika na šampionátu jako vždycky neuspěla

  • 72
Tentokrát už nějaký africký tým určitě prorazí... Podobné věty slyší fotbaloví fanoušci před každým mistrovstvím světa. Ale nevyšlo to ani letos v Brazílii. Nigérie a Alžírsko vypadly v osmifinále.

Legendární Pelé v roce 1977 předpověděl: „Nějaký africký tým do roku 2000 mistrovství světa určitě vyhraje.“

Možná byl nejlepším fotbalistou všech dob, ale pokud chcete předpovědět budoucnost, raději zavolejte televizní věštkyni Jolandě. Africkým maximem na světových šampionátech zůstává čtvrtfinále.

Afrika na MS

1934
Egypt (první kolo)
1970
Maroko (zákl. skupina)
1974
Zair (zákl. skupina)
1978
Tunisko (zákl. skupina)
1982
Kamerun (zákl. skupina)
Alžírsko (zákl. skupina)
1986
Maroko (osmifinále)
Alžírsko (zákl. skupina)
1990
Kamerun (čtvrtfinále)
Egypt (zákl. skupina)
1994
Nigérie (osmifinále)
Kamerun (zákl. skupina)
Maroko (zákl. skupina)
1998
Nigérie (osmifinále)
Maroko (zákl. skupina)
Kamerun (zák. skupina)
Jižní Afrika (zákl. skupina)
Tunisko (zákl. skupina)
2002
Senegal (čtvrtfinále)
Jižní Afrika (zákl. skupina)
Kamerun (zákl. skupina)
Nigérie (zákl. skupina)
Tunisko (zákl. skupina)
2006
Ghana (osmifinále)
Pobřeží slonoviny (zákl. skupina)
Angola (zákl. skupina)
Togo (zákl. skupina)
Tunisko (zákl. skupina)
2010
Ghana (čtvrtfinále)
Jižní Afrika (zákl. skupina)
Nigérie (zákl. skupina)
Alžírsko (zákl. skupina)
Kamerun (zákl. skupina)
Pobřeží slonoviny (zákl. skupina)
2014
Nigérie (osmifinále)
Alžírsko (osmifinále)
Kamerun (zákl. skupina)
Pobřeží slonoviny (zákl. skupina)
Ghana (zákl. skupina)

Byť letošní turnaj v Brazílii malý posun přece jen přinesl. Do vyřazovací části poprvé v historii postoupila dvě africká mužstva. V osmifinále však Nigérie nestačila na Francii (0:2) a Alžírsko vypadlo s Německem (1:2 po prodloužení), byť za výkony na celém šampionátu dostaly spoustu pochval.

„Ale i tak jsme ukázali celému světu naše kvality,“ pyšně prohlásil alžírský kapitán Madžíd Búghirra. „Na tenhle tým můžeme být hrdí. Díky všem, kdo tvrdě pracovali. Myslím, že si zasloužíme respekt.“

Podobně mluvil nigerijský trenér Stephen Keshi: „Ukázali jsme, že patříme mezi nejlepší týmy na světě. Tentokrát to bohužel nevyšlo.“

Tentokrát?

Vždyť Afrika ještě nikdy neměla zástupce mezi nejlepšími čtyřmi! Jen třikrát postoupila do čtvrtfinále - poprvé se to povedlo kamerunské partě okolo osmatřicetiletého veterána Rogera Milly v roce 1990. Pak už to zvládly pouze Senegal v roce 2002 a Ghana v roce 2010, kdy se mistrovství poprvé hrálo v Africe.

Přitom prezident Africké fotbalové konfederace (CAF) Issa Hayatou hýřil před odletem do Jižní Ameriky sebevědomím. „Nevím, proč by jeden či dva naše týmy nemohly projít do semifinále nebo dokonce do finále,“ pronesl.

Ani letos to tedy nevyšlo. Přitom spousta Afričanů působí v předních evropských klubech. Jména jako Samuel Eto´o, Didier Drogba nebo Yaya Touré zná každý fotbalový fanda.

„Když se podíváte na soupisky afrických týmů, tak mají spoustu individualit. Ale dobrý tým musí držet pohromadě. Jinak mistrovství vyhrát nejde,“ uvedl pro CNN bývalý francouzský záložník senegalského původu a mistr světa z roku 1998 Patrick Vieira. „Ale stejně věřím, že v blízké budoucnosti nějaký africký tým šampionát vyhraje.“

Důvody jsou letos stejné jako v minulosti. Malá taktická vyspělost afrických mužstev, problémy s disciplínou nejenom na hřišti, sázka na individuality na úkor týmového pojetí, hádky v týmu, špatná organizace asociací, nerozvinutá fotbalová infrastruktura v jednotlivých zemích...

Dost důkazů nabídlo i právě probíhající mistrovství. Ghana během šampionátu vyřadila z kádru Kevina-Prince Boatenga a Sulleyho Muntariho kvůli sporům s nadřízenými a hráči stejného mužstva hrozili bojkotem zápasů kvůli nevyplaceným prémiím.

Kamerun, jenž měl kvůli prémiím problémy pro změnu už před startem mistrovství,  zase začal vyšetřovat, zda jeho fotbalisté úmyslně neovlivňovali zápasy. Pochybnosti se týkají sedmi reprezentantů, a to zejména v souvislosti s porážkou 0:4 s Chorvatskem.

Afrika na MS 2014

Alžírsko
osmifinále, 4 body ve skupině

Nigérie
osmifinále, 4 body ve skupině

Pobřeží slonoviny
3 body ve skupině

Ghana
1 bod ve skupině

Kamerun
0 bodů ve skupině

„Objevují se nařčení z podvodu kolem tří zápasů Kamerunu na mistrovství světa, zejména zápasu Kamerun - Chorvatsko. V týmu prý bylo sedm shnilých jablek, která nerespektovala principy našeho vedení,“ napsala kamerunská federace v prohlášení a dočasný prezident federace Joseph Owona slíbil, že záležitost co nejdříve prošetří.

Ale ne za všechno si Afričané můžou sami. Například Ghanu v roce 2010 vyřadila ve čtvrtfinále nesportovní hra uruguayského útočníka Luise Suáreze, jenž v poslední minutě prodloužení rukou vyrazil jasný gól z brankové čáry. Útočník Asamoah Gyan nařízenou penaltu neproměnil a jeho tým následně selhal v rozhodujícím rozstřelu.

„Nemyslím si, že máme špatné fotbalisty,“ přemítal kamerunský útočník Eto´o nedávno. „Jediným problémem afrického fotbalu je, že lidé ve vedení svazů nás hráče nerespektují. Dokud se to nespraví, tak další kontinenty budou daleko před námi.“

Afrika musí čekat na první velký úspěch minimálně do roku 2018, kdy mistrovství světa uspořádá Rusko.

Kdo vyhraje mistrovství světa?

celkem hlasů: 5850

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 neděle 13. července 2014. Anketa je uzavřena.

Německo
Německo 2432
Nizozemsko
Nizozemsko 2038
Argentina
Argentina 793
Brazílie
Brazílie 587

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko