PŘESILA. Americký záložník Donovan se snaží projít přes slovinskou přesilu.

PŘESILA. Americký záložník Donovan se snaží projít přes slovinskou přesilu. | foto: Luca BrunoAP

Slovincům k výhře nestačil dvougólový náskok: Slovinsko - USA 2:2

• 83
Fotbalisté Slovinska mohli být na mistrovství světa prvním postupujícím, ale závěr zápasu proti USA nezvládli. Sice vedli o dva góly, utkání ovšem nakonec skončilo 2:2.

První poločas Slovinci naprosto ovládli. A navíc získali dvoubrankové vedení: ve 13. minutě se trefil Birsa, těsně před přestávkou přidal druhou branku Ljubijankič.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Ale Američané se ve druhé části zápasu zlepšili a evropského soupeře tlačili. Chvíli po přestávce snížil Donovan, osm minut před koncem srovnal Bradley.

A mohli dokonce vyhrát! V 85. minutě Edu sice vstřelil gól, ale sudí Coulibaly viděl ve skrumáži hráčů faul, a tak branka neplatila. Američané tuhle situaci rozhodčím po zápase emotivně vysvětlovali.

GÓLOVÁ OSLAVA. Slovinští fotbalisté oslavují gól, který právě vstřelili. Na obrázku Radosavljevič.

V prvním poločase se dvakrát radovali Slovinci...

GÓL. Američtí fotbalisté se radují z gólu, vlevo autor branky Donovan.

...ve druhém dvakrát skórovali Američané, kteří ještě mohli vyhrát.

V konkurenci nudných zápasů, které zatím šampionát většinou nabízí, byl zápas Slovinsko - USA parádní podívanou - nechyběly góly, šance, tempo ani napínavá zápletka.

V úvodu to přitom vypadalo na duel, který absolutně ovládnou Slovinci. Už v 13. minutě se trefil Birsa, jenž přesně k tyči namířil z dvaadvaceti metrů.

Pak měli pár šancí Američané, ovšem několikrát se blýskl slovinský gólman Handanovič.

Naopak přidali druhý gól Slovinci. Ve 42. minutě se trefil Ljubijankič, jenž dostal přihrávku na levé straně pokutového území a bezpečně překonal brankáře Howarda.

Druhý poločas nastoupili nabuzení Američané s odhodláním ještě něco s výsledkem udělat. A tak už ve 48. minutě snížil Donovan.

Na slovinskou branku se valil jeden útok za druhým, vyrovnání bylo jen otázkou času. Po několika promarněných šancích se Američané dočkali v 82. minutě. Bradley byl sice v obtížné pozici, ale z těžkého úhlu dokázal propasírovat míč pod břevno.

Protože o tři minuty později rozhodčí další gól neuznali, skončil zápas 2:2.