BŘEVNO NA ZÁVĚR. Konec uruguayských nadějí, Forlán trefuje z přímého kopu břevno. | foto: AP

Poslední vteřiny, velká šance... A zase břevno. Teď už ale Uruguay nekřepčí

• 46
Už ubíhají poslední vteřiny, poslední šance zápasu. Prudká rána sviští na branku a břinkne do břevna! Tak jako před devíti dny. Tehdy uruguayští fotbalisté jásali, vyloučený útočník Suaréz křepčil mezi lavičkami, ač už měl být pryč v kabině.

Jenže teď ne. Místo radosti přichází velký zmar. Pohledy zaražené do země, ruce opřené v bok, tváře schované v dlaních... Suaréz, Forlán a spol. právě podlehli na mistrovství světa v zápase o bronz Německu.

"Jsme moc zklamaní, to je jasné. Ale na druhou stranu se povedla velká věc, vždyť naše země takového úspěchu nedosáhla celá desetiletí," prohlásil kouče Oscar Tabárez. "Vrátili jsme Uruguay, kam patří," dodal obránce Jorge Fucile.

Bláznivý průběh hned pětkrát mění skóre: Vedou Němci. Srovnáno. Teď už má blíž k medailím Uruguay. Zase remíza. A znovu těsný náskok drží Němci - 3:2! Mohlo být i 3:3...

Už jsou pryč i poslední vteřiny dvouminutového nastavení, ale Uruguay bude ještě zahrávat přímý kop z hodně slibné pozice jen pár metrů před pokutovým územím. Před míčem se šikuje německá zeď, u něj se nejdřív radí čtyři hráči, ale zůstane Forlán. Muž číslo 10, největší hvězda týmu, jenž už dával na 2:1.

Míč sviští nad německou zdí, letí výš, než kam dosáhnou ruce brankáře Butta. Ale příliš. Břevno! Je konec. Bronz patří soupeři.

Zatímco němečtí fotbalisté se radují z bronzových medailí, uruguayští fotbalisté jen zklamaně postávají na trávníku.

"Německo má hodně silný tým, ale my jsme se mu herně vyrovnali a chvílemi jsme byli lepší. Bohužel jsme ale nevyužili naše velké šance," povzdechl si Tabáres.

Břevno v poslední minutě... Před devíti dny podobná situace Uruguayce rozjásala. To hráli čtvrtfinále s Ghanou, v poslední minutě prodloužení vyrazil útočník Suaréz z branky míč rukou: vyloučení, penalta. Uruguay byla krok od vyřazení.

Ale Gyan nedal, napálil míč do brankové konstrukce - břevno Uruguay zachránilo. V následném penaltovém rozstřelu byli Uruguayci úspěšnější a postoupili (více o napínavém čtvrtfinále čtěte zde).

Mimochodem - i teď měl v situaci z poslední minuty prsty Suarez, to on padl na trávník, když sudí odpískal přímý kop.

Na medaili však Uruguayci nedosáhli.

"Ale nemáme se za co stydět. Dostali jsme se mezi nejlepší čtyři týmy mistrovství světa," říká útočník Diego Forlan. "Je škoda, že jsme nedokázali udržet vedení, že jsme udělali velké chyby. Ale stejně je to velký zážitek, nezapomenutelný."

Smutná uruguayská fanynka po prohraném zápase o třetí místo.