Nizozemský mladík Myron Boadu se raduje z gólu.

Nizozemský mladík Myron Boadu se raduje z gólu. | foto: Reuters

Španělsko, Portugalsko, Nizozemsko a Německo si na Euru do 21 let zahrají o medaile

• 2
Obhájci zlata Španělé zdolali ve čtvrtfinále fotbalového mistrovství světa do 21 let Chorvaty 2:1 po prodloužení. Ve 110. minutě rozhodl druhým gólem v utkání Javi Puado. Ve čtvrtečním semifinále vyzvou Portugalsko, které porazilo Itálii 5:3 po prodloužení.

Dál jde i Nizozemsko po výhře 2:1 nad Francií, o níž se ve třetí minutě nastavení postaral rovněž druhou trefou v zápase Myron Boadu. Nizozemci se utkají s posledním finalistou Německem, které udolalo Dánsko 6:5 na penalty. V normální hrací době skončil duel 1:1 a po prodloužení 2:2.

Španěly, kteří v březnové základní skupině porazili český výběr 2:0, poslal Puado do vedení v 66. minutě. Ve čtvrté nastavené minutě z penalty zařídil prodloužení Ivanušec. Ve druhém prodloužení však „La Rojita“ zařídil postup Puado.

Portugalci vedli 2:0 a 3:1, dvakrát se trefil Mota. Italové však dokázali zareagovat a v 89. minutě Cutrone srovnal na 3:3. Hned v úvodu prodloužení ale Lovato obdržel druhou žlutou kartu a Portugalsko přesilovku využilo. Nejprve se prosadil Jota a pojistku přidal Conceicao.

Francie vedla od 23. minuty zásluhou Upamecana, krátce po přestávce však srovnal Boadu. Utkání pomalu směřovalo do prodloužení, ale útočník Alkmaaru v nastavení stál na konci rychlého brejku a poslal Nizozemce do semifinále.

Německo od 69. minuty prohrávalo, ale těsně před koncem základní hrací doby Nmecha poslal duel do prodloužení. V něm favorit utkání obrátil skóre, Nelsson však z pokutového kopu srovnal. V penaltovém rozstřelu byli úspěšnější Němci. Rozhodující penaltu proměnil Jaeckel.

Šampionát jedenadvacítek byl původně na programu od 9. do 26. června, ale vzhledem k hrozící termínové kolizi s přeloženým „dospělým“ Eurem ho organizátoři netradičně rozdělili na dvě části.

Od 24. do 31. března se 16 účastníků představilo ve čtyřech základních skupinách, z nichž dva nejlepší celky prošly do osmičlenného play off. Češi skončili ve skupině. Finále se odehraje v neděli 6. června v Lublani.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let

Čtvrtfinále

Budapešť:
Nizozemsko - Francie 2:1 (0:1)
Branky: 51. a 90.+3 Boadu - 23. Upamecano.

Maribor:
Španělsko - Chorvatsko 2:1 po prodl. (1:1, 0:0)
Branky: 66. a 110. Puado - 90.+4 Ivanušec z pen.

Székesfehérvár:
Dánsko - Německo 2:2 (1:1, 0:0), 5:6 na pen.
Branky: 69. Faghir, 108. Nelsson z pen. - 88. Nmecha, 100. Burkardt. Rozhodující penaltu proměnil Jaeckel.

Lublaň:
Portugalsko - Itálie 5:3 po prodl. (3:3, 2:1)
Branky: 6. a 31. Mota, 58. Ramos, 109. Jota, 119. Conceicao - 45. Pobega, 60. Scamacca, 89. Cutrone. ČK: 91. Lovato (Itálie).