Mnichovská Allianz Arena se rozsvítila do duhových barev například v červenci...

Mnichovská Allianz Arena se rozsvítila do duhových barev například v červenci 2016 během Christopher Street Day, což je obdoba pochodů a festivalů známých po celé Evropě jako Gay Pride, | foto: Tobias Hase/dpa via APAP

Páska nevadí, duhový stadion ano. Politické gesto, tvrdí Němcům UEFA

  • 345
Přáli si, aby mnichovská Allianz Arena ve středu při večerním utkání domácích proti Maďarsku zářila duhovými barvami. Jako symbol podpory s komunitou LGBT+. UEFA však Němcům jejich záměr zatrhla. „Protože jde o reakci na jedno z rozhodnutí maďarského parlamentu,“ tvrdí.

Evropská fotbalová unie (UEFA) prý rozumí německé snaze, ale musela ji zamítnout kvůli politickému podtextu celé záležitosti. Informuje o tom agentura AP.

Podle vyjádření mluvčího Německého fotbalové asociace pro deník Bild UEFA zdůvodňuje své rozhodnutí i narušením uniformity vzhledu jednotlivých stadionů.

Duhová páska jako politika? UEFA Neuera trestat nebude a Němci chtějí obarvit arénu

„Věříme, že proti jakékoli diskriminaci lze bojovat pouze v úzké spolupráci s ostatními,“ tvrdí zástupci UEFA, kteří zároveň navrhli, aby Mnichov známou arénu osvětlil duhovými barvami až 28. června, v průběhu tzv. Christopher Street Day, což je obdoba pochodů a festivalů známých po celé Evropě jako Gay Pride, případně mezi 3. a 9. červencem, kdy ve městě proběhne týden pro LGBT+ komunitu.

V těchto dnech se žádný zápas mistrovství Evropy nehraje.

Přitom ještě v neděli UEFA ukončila vyšetřování případu německého brankáře Manuela Neuera, jenž s duhovou kapitánskou páskou nastoupil do obou utkání šampionátu. 

Řešilo se totéž: porušil striktní předpisy, které fotbalistům zakazují v průběhu sportovního klání jakákoli politická gesta či projevy? Nakonec ne.

„Zástupci UEFA nám sdělili, že šetření zastavili, a v dopise to zdůvodnili tím, že duhová páska symbolizuje podporu rozmanitosti čili ‚dobrou věc‘,“ napsal německý svaz na sociální sítě.

Pro rozzáření stadionu se stejným motivem, o které žádal mnichovský primátor Dieter Reiter, už ale UEFA pochopení nemá. Minimálně během zápasu ne.

„I proto, že jde o přímou reakci na jedno z rozhodnutí maďarského parlamentu,“ zdůvodňuje vedení evropského fotbalu.

Není totiž náhoda, že Němci s nápadem přišli právě teď a právě před utkáním s Maďarskem.

„Je naší povinností vyjádřit podporu komunitě LGBT+, jež nyní v Maďarsku trpí pod stále přísnější homofobní legislativou tamní vlády,“ znělo z mnichovské radnice.

Vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem v uplynulých dnech navzdory tisícovým protestům v Budapešti schválila novelu zákona o pedofilii, která výslovně zakazuje jakékoli debaty o homosexualitě či změně pohlaví například ve školách. Mezi dětmi a dospívajícími se nesmí šířit ani žádné texty či filmy s touto tematikou, týká se to i reklamy.

„Existuje určitý obsah, který si mohou děti do určitého věku špatně vyložit a který může mít nepříznivý vliv na jejich vývoj,“ cituje britský The Guardian mluvčího maďarské vlády. „Děti ho jednoduše nedokážou zpracovat, může proto ovlivnit jejich rozvíjející se morální hodnoty nebo jejich pohled na sebe sama či svět.“


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko