NOVÁČEK VEDLE MAZÁKŮ. Kondiční trenér Jan Netscher sedí vedle reprezentačních mazáků Tomáše Rosického a Tomáše Hübschmana.

NOVÁČEK VEDLE MAZÁKŮ. Kondiční trenér Jan Netscher sedí vedle reprezentačních mazáků Tomáše Rosického a Tomáše Hübschmana. | foto: Michal Šula, MAFRA

Od dohánění kondice v reprezentaci nejsem, říká nový trenér Netscher

  • 7
Bad Waltersdorf (Od zpravodaje iDNES.cz) - V české reprezentaci je úplným nováčkem, přesto v červnu pojede na fotbalové mistrovství Evropy. Údiv však není na místě, nejde o hráče. Realizační tým národního týmu před šampionátem posílil kondiční trenér Jan Netscher.

Ve fotbalovém národním týmu je nový, ale reprezentantem-zelenáčem není. Před lety za Česko skákal o tyči, byl dokonce národním rekordmanem.

Po skončení aktivní kariéry se stal kondičním trenérem a v této roli už léta pracuje ve Slavii. Před měsícem ho oslovil manažer fotbalové reprezentace Vladimír Šmicer, jestli nechce nahradit Aleše Kaplana. Ten se totiž rozhodl skončit a věnovat se jen basketbalu.

Euro 2012

Další informace ze zákulisí mistrovství Evropy na facebooku ME ve fotbale.

"Výzva z národního týmu se neodmítá, nic víc neexistuje. Proto jsem tuhle nabídku okamžitě přijal," uvedl šestatřicetiletý Netscher, jenž je nyní s týmem na soustředění v Rakousku.

Na přípravu jste měl jen něco málo přes měsíc.
Taky jsem s přípravou hned začal. Kontaktoval jsem Aleše Kaplana, se který jsem měl několik schůzek. Předal mi spoustu užitečných informací, za což mu musím poděkovat. Díky tomu jsem věděl, co od koho můžu čekat, protože ze Slavie jsem znal jen pět nebo šest hráčů.

Naplno jste začal pracovat o víkendu, kdy se reprezentace sešla v Praze. Hráči byli na kondičních testech. Co jste chtěli zjistit?
Potřebovali jsme vědět, při jakých tepových frekvencích mají hráči trénovat. Zátěžové testy z klubů jsme použít nemohli, protože ty mají platnost jen tři nebo čtyři týdny a pak už jsou staré.

K čemu je to dobré?
Všichni hráči mají během tréninku sporttestery, které jim měří tep. V počítači pak můžu sledovat, jak se kdo pohybuje, kdo toho může mít plné zuby a komu naopak máme hledat nějaký tréninkový doplněk.

Co ještě sporttestery odhalí?
Tréninky jsou zaměřené především na nácvik jednotlivých situací. To ovšem znamená, že má každý jinou zátěž. Díky sporttesterům víme, že se třeba víc hýbali obránci než útočníci. Můžeme tak zajistit nejenom aby tréninky měly herní smysl, ale taky aby nikdo nezahálel po kondiční stránce.

Teď už nejspíš čas na dohánění kondice není...
Od toho bych v reprezentaci ani být neměl. Navíc to není zapotřebí, protože všichni hráči jsou dobře připravení ze svých klubů. Žádný kondiční průšvih neřešíme. Na druhou stranu dva týdny do začátku mistrovství je ještě dostatečný prostor na práci.

Co regenerace? Je teď důležitější, když hráči mají za sebou celou sezonu?
Regenerace je důležitá během celého roku. Musíme zohlednit stav jednotlivých hráčů. Třeba Jaroslav Plašil ještě v neděli hrál ligový zápas a hned v pondělí se připojil k týmu. Proto měl volnější program.

Volnější program měli ve čtvrtek odpoledne všichni hráči.
Středa byla náročnější, tak si museli hráči trochu odpočinout, abychom do toho zase mohli v pátek šlápnout. Maséři a fyzioterapeuti jsou neustále v plné permanenci. Je taky skvělé, že máme k dispozici bazény. Stačí deset minut, během kterých se hráči vyplavou, a na svaly to má báječný vliv.

Pokud byste zůstal u reprezentace i po mistrovství Evropy, inspiroval byste se třeba v Německu? To je proslulé tím, že kondiční trenéři jsou v kontaktu s reprezentanty i během roku a jejich výkonnost konzultují s trenéry jednotlivých klubů.
Tak už to fungovalo za Aleše Kaplana. Hráči, kteří patří do širšího kádru reprezentace, musí povinně hlásit jakýkoliv problém. Standardně se vedou statistiky, kdo toho kolik odehrál, proč v klubu nehraje... Když bude mít někdo v kondici výpadek, tak se budu ptát, kde je problém. A když to nebude fungovat, tak do toho taky budu muset nějakým způsobem aktivně zasáhnout.

Je rozdíl v tom, jak jsou kondičně připravení hráči z české ligy a ze zahraničí?
Na to se těžko odpovídá. Je jasné, že hráči, kteří hrají v zahraničí, by měli mít vyšší kvalitu než hráči z české ligy. Kdekdo vám potvrdí, že v zahraničí se trénuje víc než u nás. Pro mě je třeba zajímavé, co jsem viděl u Tomáše Rosického. Arsenal mnohem víc času tráví kompenzačními tréninky a strečinkovými cviky. Přitom hráči v české lize si myslí, že to vůbec není tak nutné.

Takže jsou hráči ze zahraničí líp připravení?
Nedělali jsme laboratorní zátěžové testy, takže nemůžu porovnat výsledky. Ale když se podívám, že v reprezentaci je zhruba třetina hráčů z české ligy, tak nějaký zásadní rozdíl nevnímám. Samozřejmě jsou určité specifické výkony, ve kterých jsou hráči z ciziny nastavení jinak, ale velký rozdíl mezi nimi není.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko