Švýcarsko - Česko, Karel Brückner

Švýcarsko - Česko, Karel Brückner - Karel Brückner sleduje utkání se Švýcarskem. | foto: Reuters

Trenérská binga z dílny mistra Brücknera

• 51
Seefeld - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vystřídat a trefit správné jméno, nebo před zápasem náhle změnit sestavu, to je trenérské bingo. Karel Brückner ho umí. Stačí zavzpomínat na pár velkých chvil českého kouče.

. Obrat s Nizozemci

Patrně nejhezčí zápas novodobé české historie. Na Euru 2004 tým prohrával 0:2 po 20 minutách s Nizozemci. Brückner ze hřiště stáhl Grygeru, pak Galáska a mužstvo se vrhlo na soupeře se čtyřmi útočníky. Téhle lavině nešlo odolat. Zrodilo se vítězství 3:2 a trenérovi za tenhle divadelní kus složila poklonu celá Evropa.

. Lafatova pohádka

Poprvé za reprezentaci, první minuta na hřišti, první dotyk s míčem a první gól. "Hotová pohádka,"řekl David Lafata o životním zápase ze září 2006, jemuž se už nikdy nepřiblížil. Šlo o vstup do kvalifikace na Euro, houževnatý Wales zlobil do doby, než čtvrt hodiny před koncem nastoupil neokoukaný útočník a dvěma trefami ho zlomil. Lafata byl rázem hrdinou, vystoupil i v oblíbené Krausově talkshow Uvolněte se, prosím.

. Trefa Matějovský

Loni na podzim chyběl zraněný Rosický, hledal se špílmachr do zápasu v Německu. Vše mluvilo proti, aby nastoupil Marek Matějovský. Do té doby hrál v reprezentaci jen 64 minut, nikdy v základní sestavě, s mužstvem netrénoval standardky. Až hodinu a půl před zápasem Brückner rozhodl. Trefa. Matějovský dal po krásném slalomu gól, trefil tyč, hrál báječně. Senzační výhra 3:0 byla na světě.

. Junem z křeče

Národní mužstvo bylo v křeči, na pokraji vyřazení z kvalifikace o mistrovství světa 2006. Zachránit ho mohla jen výhra ve Finsku. Koller i Baroš byli zraněni, chyběl útočník. Ve svízelné situaci trenér vsadil na Tomáše Juna a ten historický úkol splnil, položil základ úspěchu gólem v 6. minutě.

. Hrrr na Kollera

Říjen 2002 a Brücknerova kvalifikační premiéra. Dlouho chystal kombinační taktiku, kterou mu před zápasem v Moldavsku rozboural liják a bahno. Postavil proto na hrot jen Kollera a poradil hrát přes něj vzduchem. Přišlo vítězství 2:0.

. Ale také omyly

I Brückner se někdy splete. Ukázal to i minulé týdny, kdy marně stavěl Baroše na místo krajního záložníka. Nebo když ještě v roli Chovancova asistenta na Euru 2000, kdy byl tým v nouzi a potřeboval porazit Francii, poradil hru na dvě útočné věže. Koller s Lokvencem se navzájem pletli.