Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Nedávno jsme hráli přebor, teď jsme o soutěž pod Zbrojovkou, hlásí šéf Startu

  9:29
Fotbal dělá brněnský manažer Roman Procházka po dvacet let výhradně tam, kde zapustil kořeny jako hráč. Do druhé ligy kdysi vyzvedl Bystrc, kde však po roce záchranu „prodali“ hráči v nechvalně známém korupčním skandálu, který skončil u soudu. Nyní to zkouší se Startem Brno. V pátek s ním prvenstvím v divizi D završil postup z městského přeboru až do třetí ligy.
Roman Procházka

Roman Procházka | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Fanoušci fotbalistů Bystrce na přelomu století nemívali obavy o výsledek, ani když vývoj utkání drhl. Věděli, že na útočníka a později hrajícího manažera Romana Procházku bývá spoleh, z penalt nebo standardek často dokázal výsledek zachránit třeba až v koncovce. I když už končil kariéru, do zápasů chodil z lavičky, čekal na šanci a obvykle nezklamal. I díky tomu Bystrc držel v popředí MSFL a klub vynesl až do 2. ligy.

Podobné tažení v posledních letech opakuje ve Startu Brno, oddílu z jiného z brněnských sídlišť. Sotva dostalo hřiště TJ Start na Lesné travnatý povrch, začal s ním v roce 2015 cestu z městského přeboru až k aktuálnímu postupu do MSFL. Zpečetil ho minulý pátek, kdy doma před sedmi sty diváky potvrdil prvenství v divizi.

„Skoro každý rok tady slavíme historický postup, jde to strašně rychle. Třetí liga u nás je něco neuvěřitelného,“ bilancuje dvaapadesátiletý manažer.

Napadlo vás minulý týden, že byste si „postupové“ utkání proti Staré Říši šel užít na hřiště a třeba si i jako kdysi počkal na standardku?
(rozesměje se) Tohle už mám dvacet let za sebou. Nevylučuju, že kdybych se pokusil kopnout do míče, že mě odvezou do nemocnice.

Roman Procházka

S fotbalem začínal ve Startu Brno, odkud odešel do Bystrce. Tam uzavřel hráčskou kariéru a v jednatřiceti letech se stal předsedou oddílu. Až na epizodní angažmá v KPS Brno a Uh. Brodě nastupoval pouze za tato dvě mužstva. Za Bystrc nastřílel 222 gólů, vynikal kopací technikou i hrou hlavou.

Bystrc z pozice předsedy vytáhl do 2. ligy. Krátce po korupčním skandálu v závěru sezony 2006/07 a sestupu do MSFL klub opustil.

Do vedení Startu se postavil v roce 2015, za osm let s ním díky pěti postupům došel až do MSFL. Jeho dalším cílem je zmodernizování areálu na Lesné, kde chce mít zastřešenou tribunu a umělé osvětlení, a rozšíření počtu tréninkových ploch.

Je mu 52 let. Fotbal ze zdravotních důvodů nehraje, výjimku udělal loni při oslavách v Bystrci. Podniká v realitách a stavebnictví.

V Bystrci to bývala jiná káva. Tam jste práci mužstva chodil sklízet.
Přitom nešlo o to, že bych jako manažer řekl, že si penalty i trestňáky kolem vápna beru pod sebe a tak to bude. Já jsem tyhle šance uměl proměňovat.

Kolikrát na vás lidé pokřikovali, jestli to v posledních minutách zápasů takhle máte zapotřebí, jestli jde pořád čistě o fotbal.
Jenže to bylo jinak. V dnešní době nejsou hráči tak chytří, aby si byli schopni penaltu vytvořit. Za nás v Bystrci chytří byli. Když to nešlo jinak, šli si pro to do vápna. Chytrost, čich, to tam tehdy bylo.

A ty výčitky z tribuny?
Někdy to člověka naštve, ale musí být obrněný. Kdyby si měl dělat hlavu z křiklounů, může s fotbalem skončit. Jeden den vás plácají po ramenou, druhý den to zapomenou a ještě vám vynadají. Dělám fotbal podle sebe, ne podle jiných, což považuji za správné.

Druhou ligu jste v Bystrci hráli rok, epizodu ukončila skandální prohra s Vítkovicemi, po ní soudy s hráči vašeho klubu a podmíněné tresty za korupci. Proto jste Bystrc opustil?
Strašně mě to zklamalo. Pořád Bystrc sleduji, mám tam spoustu přátel, je to srdcové. Za to, jak to ve druhé lize dopadlo, jsem nemohl já ani vedení, ale hráči, kteří tam byli na hostování. Přesto mám krásné vzpomínky. Začínal jsem tam jako hráč v I. A třídě a končil jsem jako předseda poté, co jsme byli ve druhé lize.

Jako kdyby se tenhle příběh opakoval ve Startu, nezdá se vám?
Jde to nahoru ještě rychleji. Před osmi lety měl Start jenom áčko a béčko, dnes má pod sebou mládež. Ještě před pár lety jsme měli městský přebor a nikoho jsme nezajímali, teď máme třetí ligu a jsme jen o soutěž níž než Zbrojovka. To je neskutečné.

Posloucháte kolem sebe, že je Start rychlokvaška a tlačíte ho nahoru uměle?
Nikdy se nezavděčíte všem, vůči tomu jsem imunní. Jdu si svojí cestou, dělám to, co považuji za nejlepší, a výsledky jsou, myslím si, vidět.

Míříte i se Startem do druhé ligy?
(směje se) Teď do druhé ligy nikdo nemíří. MSFL je nesmírně kvalitní soutěž, budeme se na ni muset adaptovat, a především dobudovat areál tak, aby této úrovni odpovídal. Chceme také rozšířit počet tréninkových ploch, ještě lépe pracovat s mládeží. To jsou teď naše úkoly.

Postupová oslava po prvenství v divizi D v podání fotbalistů Startu Brno

Nicméně po roce 2015 jste měli sérii čtyř postupů ve čtyřech sezonách v řadě. Mrzí vás, že vám covid tuhle řadu přerval?
Nejen covid. V divizi jsme poznali, že její kvalita je úplně někde jinde než v soutěžích, v nichž jsme rok od roku rostli. Přišli jsme na to, že s týmem z let 2018 a 2019 bychom o třetí ligu hrát nemohli, a věnovali jsme se posilování kádru. Minulý rok jsme byli v divizi čtvrtí, z toho na jaře druzí hned za vítězným Hodonínem, a očekával jsem, že když mužstvo ještě doplníme, měli bychom se o MSFL zvládnout porvat.

Využil jste bystrcký příběh s prodaným klíčovým zápasem o záchranu jako ponaučení? Tehdy vás hráči obvinili, že jste je týden znervózňoval dotazy, zda druhou ligu neprodali, a rozhodil jste je.
Všechno jsou to obrovské zkušenosti. Chci jen říct, že jsem za nikým nechodil týden s dotazy na zákulisí. Pokud vím, měli jsme jednu schůzku, protože se ke mně dostaly informace, že by se něco mohlo dít. Kluky jsem upozornil, že kdyby je někdo kontaktoval a chtěl výsledek ovlivnit, aby mi to řekli.

Dala vám pak otočka v duelu s Vítkovicemi z 2:0 na 2:4 za pravdu?
To, co jsem tehdy viděl ve druhé půli, poté co jsme v první půli soupeře nepustili na svoji polovinu, bylo něco tak šíleného, že doufám, že už to nikdy nezažiju. Od té doby se při výběru hráčů hodně dívám i na jejich morální stránku.

Soud rozdal v korupční kauze fotbalistů Bystrce podmínky

Přijdete mi v tomto nejen jako srdcař, protože fotbal děláte celý život jen ve dvou klubech, k nimž máte vztah, ale zároveň i jako ryzí pragmatik. Souhlasíte?
Nejdůležitější je srdce, bez toho to nikam nedotáhnete. Samozřejmě nadhled k tomu musí být. Dosáhli jsme obrovského úspěchu a já doufám, že to město i městská část docení.

Kolik vás cesta do MSFL za osm let stála peněz?
Nechci o takových věcech mluvit. Když prostředky nebyly, vložil jsem je sám, aby byl chod klubu zachovaný a mužstvo nic nepocítilo. Stalo se, že byla hluchá místa, kdy sponzoři nemohli pomoct, a musel jsem je vyplnit já.

Účast ve třetí lize už může vést ke spolupráci s druholigovými týmy Zbrojovkou a Líšní. Budete o ni vy, samorost jdoucí vlastní cestou, stát?
Nikdy jsem se spolupráci nebránil, bohužel v Brně žádná nefungovala. Ať už jsem byl v Bystrci nebo ve Startu, vždycky se našel ten, kdo místo spolupráce raději házel klacky pod nohy. Myslím si, že by se u nás mohli rozehrávat kluci, kteří se nedostanou do kádrů ve druhé lize, a třeba na to dojde. Uvidíme.

Fotbal děláte na sídlišti, i když velkém. Má to svá specifika?
Dají se najít. Před nějakými deseti lety, kdy byl Start pomalu na zánik, byla Lesná „starým“ sídlištěm. Start byl poslední, kdo se místo písku dočkal trávy. Začínali jsme od nuly, naučili jsme sem diváky chodit, už v I. B nebo I. A třídě jsme na zápas uměli dostat tisíc diváků.

Na začátku sezony 2022/23 si Start zahrál pohárový zápas s ligovým Zlínem. Vlevo je brněnský kapitán Muamer Avdič.

Tomu jste šli naproti, ať už občerstvením zdarma nebo zvaním známých umělců.
Ať chcete nebo ne, reklama je potřeba. Chcete lidi nalákat. Nám se to povedlo, ví se o nás. V pátek jsme na divizi měli sedm set diváků a super atmosféru.

Odběhli jsme od specifik hraní mezi paneláky.
Postupem času se stalo naší výhodou. Obměnila se zde generace, stavěly se nové byty, vyrostly nové děti. Tím i nám roste základna. Je naší povinností ji podchytit a pracovat s ní ještě lépe než dosud.

Opory Startu

Před letošní sezonou posílil mužstvo vicemistr světa do 20 let Tomáš Okleštěk, v zimě ho doplnil brankář s ligovými zkušenostmi František Chmiel. Kapitánem je Muamer Avdič (dříve Brno, Znojmo, Plzeň), oporami jsou i Martin Sedlo nebo bratři Robin a Patrik Demeterovi. Trenérem je Milan Frimmel, s ním předseda Roman Procházka spolupracoval už v Bystrci.

Imponuje vám, když je o Startu slyšet? Je to pár let, co jste mu na začátku roku 2019 vyjednal přípravné zápasy na slavném stadionu za Lužánkami.
Tehdy šlo o možnost sehrání přípravy v zimě na přírodní trávě. Věděl jsem, že za Lužánkami byla pořád docela kvalitní, tak jsme ji po dohodě pováleli, prostříhali a odehráli jsme tam dva zápasy. Pro mužstvo to v únoru bylo jedině dobře.

A pro popularizaci oddílu jakbysmet.
Něco jsem si s fotbalem prožil a nejde o to, abych byl vidět já. Jsem rád, že se mluví o Startu, za který hraju od svých sedmi let. Pro městskou část i pro Brno jsou naše výsledky pozitivní. Můžeme říct, že se v Brně s fotbalem nejen sestupuje, ale že je tady i někdo, kdo dokáže postupovat a dělat fandům radost – a to až do toho paradoxu, že Zbrojovka je ve druhé lize a my ve třetí. Před pár lety si nikdo neuměl představit, že budeme jen o jednu úroveň pod ní.

Los fotbalové ligy 2023-24

Podzimní část fotbalové ligy končí 19. kolem o víkendu 16. a 17. prosince. Jaro odstartuje v sobotu 10. února a základní část se bude hrát do 27. dubna.

Lukáš Haraslín, Christos Zafeiris, Pavel Šulc, Veljko Birmančevič, Mojmír Chytil, Conrad WallemRafiu Durosinmi, Lukáš Juliš, Jakub Hora

Los fotbalové ligy 2023-24

Podzimní část fotbalové ligy končí 19. kolem o víkendu 16. a 17. prosince. Jaro odstartuje v sobotu 10. února a základní část se bude hrát do 27. dubna.

Lukáš Haraslín, Christos Zafeiris, Pavel Šulc, Veljko Birmančevič, Mojmír Chytil, Conrad WallemRafiu Durosinmi, Lukáš Juliš, Jakub Hora

  • Nejčtenější

Slavia - Sparta 1:1, nechutné derby rozhodly penalty, hosté srovnali v závěru

Fotbalové derby číslo 308 skončilo remízou 1:1. Zápas, v němž se nehrál fotbal, ale provázely ho nechutné scény,...

Bořil vs. Krejčí a Haraslín. Vyfasuje slávista za zkrat tvrdší trest?

Už když jeho jméno zasvítilo v základní sestavě, mohli jste tušit, že nebude klid. Ve Slavii nosí kapitánskou pásku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Aris Limassol 3:2, výhra díky standardkám, Krejčí dva góly dal i zavinil

Sparťanští fotbalisté do základní fáze Evropské ligy vstoupili vítězně. S Arisem Limassol sice brzy prohrávali, ale pak...

Přenosy z ligového fotbalu v Evropě i ze závodů formule 1. Získejte přístup zdarma

Premium Nový benefit iDNES Premium přináší mimořádně zajímavou nabídku pro sportovní fanoušky. Přístup na tři měsíce zdarma k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komise: Sudí v derby obstáli. Preciado měl jít ven, Bořil byl nejagresivnější

Podle komise rozhodčích fotbalové asociace hlavní arbitr Ladislav Szikszay i jeho asistenti ve vyhroceném derby Slavie...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Sparta zvítězila těsně, Slavia pohodlně. V poháru končí další tři prvoligisté

V závěru čelili velkému tlaku, v první půli přežili velké šance. Sparťanští fotbalisté však překvapení nedopustili a...

Neinkasují a neprohrávají. Ale Zápy máme zmapované, ujišťuje trenér Hapal

Hráči ostravského Baníku jsou před svým pohárovým protivníkem ve střehu. Osm zápasů, plný počet 24 bodů a skóre 17:0 –...

Hradec je teď méně čitelný, ví kouč Jihlavy. Pohárového soupeře sledoval naživo

Zatímco pozornost většiny fotbalových fanoušků v Česku se v neděli soustředila na večerní derby mezi Slavií a Spartou...

Oproti derby to byl balzám na duši, užíval si Tecl návrat i pohárový postup

K soutěžnímu zápasu vyběhl přesně po dlouhých čtyřech měsících. Tři dny po vyhroceném ligovém derby se Spartou si ho v...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...