Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Chceme se posunout dál, říká kouč sokolovských fotbalistů Jindra

  9:03
Fotbalová národní liga odstartuje v Sokolově v sobotu od 10.15 hodin magnetem 1. kola. Baník i Zlín patří vedle sestoupivších Českých Budějovic a Hradce Králové mezi hlavní adepty na Gambrinus ligu a trenér Aleš Jindra na to svůj tým také připravuje.

Trenér sokolovských fotbalistů Aleš Jindra | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Třetí, o rok později čtvrté místo. Poslední dvě sezony se fotbalový Sokolov posunul k postupu do Gambrinus ligy na dosah ruky.

"Dostali jsme se na samou hranici našich možností," shodlo se klubové vedení s hlavním trenérem Alešem Jindrou a v nadcházející sezoně se pokusí onu hranici posunout ještě dál. Riskantně, sází na úzký, ale o to kvalitnější soupisku vedenou Davidem Kobylíkem - juniorským mistrem Evropy z roku 2002 se zkušenostmi z evropského fotbalu.

"Chceme teď naši kvalitu ještě malinko posunout z hlediska kreativity, větší jistoty na míči, větší fotbalovosti a samozřejmě také efektivity při přípravě šancí," říká sokolovský trenér Aleš Jindra. Jeho tým znovu patří mezi hlavní favority Fotbalové národní ligy.

Jak jste spokojený s letošním kádrem?
Poměrně razantně se obměnil. Pokud vezmu počet hráčů, kteří odešli - pět hráčů a za ně přišlo pět nových... Oproti loňskému létu ale máme jednu výhodu, nevyměnili se hráči ze základní sestavy. Až na jedno dvě jména odcházeli fotbalisté, kteří u nás nehráli: Jiří Mlika, Petr Šíma nebo Josef Dvorník. Základ tak zůstal pohromadě a to je pro nás velká výhoda.

Co hráči, kteří přišli? V záloze David Kobylík, obránci Stanislav Hoffman, Luboš Hruška a brankář Luboš Krbeček by měli tým ještě víc posílit.
Nejdřív je potřeba je zapracovat a to nebývá vždy jednoduché. Přeci jen jsou to změny. Uvidíme, jak se nám to teď v přípravě nebo i v průběhu sezony podaří. Taky od toho se budou odvíjet naše výsledky a celkové umístění týmu v tabulce.

Osmnáct hráčů do pole, dva brankáři. Kádr nemáte zrovna široký.
Vím, je to velmi hraniční číslo, ale musíme brát na zřetel ekonomickou situaci. Víc bychom teď asi docílit nedokázali. Všichni jsou ale připraveni naskočit do základní sestavy, jednoznačně na to mají kvalitu a za to jsem rád.

A co vaši mladíci? Z farmy v Karlových Varech jste si po loňském hostování stáhli tři: Ludvíka Tůmu, Lukáše Jankovského a Tomáše Šturma.
Dostanou šanci, jsou to naše naděje. Zůstanou v kádru a měli by se v něm už pomalu začít prosazovat, chceme je postupně zabudovat.

Trenér sokolovských fotbalistů Aleš Jindra
Trenér Sokolova Aleš Jindra se drží za hlavu během utkání proti Žižkovu.

Alespoň že máte v kádru všechny hráče zdravé. Tedy až na Františka Dřížďala.
V prvním utkání proti Zlínu s ním nemohu počítat. Zatím není úplně připravený, zranění si sice přivodil na začátku přípravy, ale stále se jej nepodařilo úplně doléčit. Pro nás to je ale jediná vážnější komplikace. Drobné zranění měl sice Víťa Vrtělka a Milan Jurdík, ale ti by měli být už na zápas k dispozici.

V úzkém kádru je každý marod znát a zranění ještě před začátkem sezony pak mrzí o to víc. Příprava tedy vyšla i v tomto směru?
Tu můžu hodnotit až tak po třetím čtvrtém zápase. Zatím můžu mluvit leda o svých pocitech. Výsledky jsme měli průměrné, první dvě utkání jsme hráli s těžkými soupeři. Aue hraje v Německu druhou Bundesligu, Plzeň je českým mistrem a aktuálně nejlepším týmem u nás. Remíza 2:2 a porážka 1:2 jsou slušné výsledky a slušný byl také náš výkon. Mohlo to být ještě lepší, šanci ale dostali všichni hráči i z širšího kádru. Chtěl jsem je vidět, to bylo pro nás v tu chvíli důležitější, než výsledek a nelituju toho.

V červenci jste pak prohráli s druholigovým Ústím 0:2, stejným výsledkem vyhráli nad třetiligovými Domažlicemi a na závěr porazili také nováčka ČFL pražskou Admiru 3:2.
Byli to lehčí soupeři - úměrní ke zvýšené zátěži v tréninku a nastřádané únavě. Soustředili jsme se na pro nás klíčové věci, pracovali na herním stylu a viděli všechny hráče na různých pozicích. S výsledky jsem sice nebyl úplně spokojený, ale ukázalo nám to naše možnosti a nasměrovalo nás.

Výsledkům v přípravě ale stále příliš velkou roli nepřikládáte, nemýlím se? Přesně tak. Znamenají jedno jediné - větší nebo menší chuť do práce, která hráče v přípravě čeká. A podle toho k tomu také přistupuju. Výsledky nesmí být katastrofální, to už samozřejmě také něco znamená, ale pokud jsou lepší, průměrné, nebo dokonce horší, není zapotřebí tomu věnovat až takovou důležitost, ta je na místě až při mistrovských zápasech. Až ty ukážou v danou hodinu, na daném místě a v dané situaci pravou velikost mužstva.

První zkouška vás čeká už v sobotu proti Zlínu a těžšího soupeře na úvod byste asi ve druhé lize jen těžko hledal.
Jsem rád, že hrajeme proti takovému soupeři. Bude to atraktivní pro diváky a je to rozhodně lepší varianta, než pokud bychom hned hráli na hřišti nováčka, třeba ve Frýdku-Místku nebo v Pardubicích, kde bychom byli hned v pozici favorita. Takové situace, přiznám se, nemám rád. Jsem mnohem radši, když hrajeme proti silnějšímu soupeři, který se bude snažit hrát fotbal a nebude za každou cenu jen bránit a čekat na brejky. Těším se a myslím, že stejné to je i u hráčů. Na těch už také cítím, že chtějí konečně hrát už nějaký důležitý zápas. Potřebují ten adrenalin a já hlavně věřím, že zápas se Zlínem zvládneme.

David Kobylík (vpravo) v dresu Sokolova

David Kobylík (vpravo) v dresu Sokolova

MÁM. David Čada ze Sokolova hlavičkuje v utkání s Opavou.

David Čada ze Sokolova hlavičkuje.

S přípravou jste byl tedy celkově spokojený?
Proběhla v pořádku, co jsme potřebovali odtrénovat, to jsme odtrénovali, ukazatele fyzické připravenosti na FTVS nám potvrdily, že se posouváme dál a to mě potěšilo. Teď bude jen záležet na tom, jak se nám podaří zapracovat do našeho herního stylu především Davida Kobylíka a Standu Hoffmana. Abychom neměli hru postavenou jen na bojovnosti, velké ochotě běhat, poctivosti a disciplíně, za což jsem samozřejmě rád, ale chceme teď naši kvalitu ještě malinko posunout z hlediska kreativity, větší jistoty na míči, větší fotbalovosti a také efektivity při přípravě šancí.

To všechno s příchodem jednoho středového hráče Davida Kobylíka? Tak velký tlak spojený s očekáváním znamená také velké riziko zranění.
U kreativních hráčů takové riziko zkrátka bývá, také mají své mouchy a mužstvo na ně pak musí také víc pracovat. To je patrné na příkladech Štajnera v Mladé Boleslavi, Matějovského ve Spartě, Horvátha nebo Koláře v Plzni. Jsou to hráči, kteří mohou utkání rozhodnout sami, pokud mají svůj den. Také ale mají dny, kdy jim to nejde, hodně kazí a mužstvo je musí utáhnout. Hraje trochu jinak, už není tak dobře ovladatelné, protože tvořiví hráči na jednu stranu hru oživí, na druhou mají na svědomí nečekané až brutální ztráty míče.

Po kterých padají laciné góly. O dost lacinější, než ty které si pak vypracujete například postupným útokem.
S vedením klubu jsme ale cítili, že jsme se dostali na nějaký strop své výkonnosti (třetí a čtvrté místo v posledních dvou letech) a v utkáních se soupeři, kteří se víc soustředili na obranu a poctivě bránili, kdy jsme měli tvořit a přehrát je, jsme měli velké problémy, často jsme to nedokázali a takové zápasy jsme pak i prohrávali. Proto je pro nás příchod Davida Kobylíka logickým krokem, přivádíme hráče, který by měl naši hru povýšit a posunout právě v těchto zápasech.

KROCENÍ MÍČE. Zbyněk Vondráček ze Sokolova v utkání s Opavou.

KROCENÍ MÍČE. Zbyněk Vondráček ze Sokolova v utkání s Opavou.

NA VODĚ. David Vaněček ze Sokolova se na těžkém terénu snaží zastavit Matěje

NA VODĚ. David Vaněček ze Sokolova se na těžkém terénu snaží zastavit Matěje Hrabinu z Opavy.

Možná by pomohl také příchod klasického hráče do koncovky uvnitř šestnáctky. Z Varů jste zkoušeli Mariana Geňa, z Mostu se vrátil Jiří Mlika, s velkým očekáváním byl spojený také příchod vlašimského Miloslava Strnada. Nic ale příliš nevyšlo.
Jasně, prošli jsme si nějakou cestu, proto jsme se ale také pak rozhodli pro mladého a pracovitého útočníka, jakým byl David Vaněček (bratranec a jmenovec sokolovského kapitána) a který nám tady také hodně pomohl. Sice se nám ho nepodařilo udržet, protože měl ligové ambice a šel do Jihlavy, ale teď tady máme Milana Jurdíka (v posledním utkání přípravy zařídil hattrickem výhru nad Admirou 3:2), který je podobný typ jako on...

...a v Sokolově ho nechá Sparta nejméně do zimy.
Jsem rád, že u nás zůstal, že s ním můžeme dál pracovat a dobrý krok je to také pro něj. Nějakou práci tady už odvedl, za půl roku dal čtyři góly a konečně začal v nějakém klubu hrát stabilně, vždyť předtím chodil jen po hostováních z prvoligových klubů, kde se neprosazoval (jako kmenový hráč Sparty hostoval ještě v Příbrami a Brně). Sázíme na jeho ochotu běhat a neustále pracovat pro tým. Samozřejmě počítáme s tím, že tak mladí hráči mají ve vé výkonnosti občas nějaké výkyvy a šancí až zase tolik nepromění, ale rozhodli jsme se jít touhle cestou. Milana u nás čeká dalšího půl roku a já doufám, že je už zkušenější a vyhranější. Pomoct by mu měl navíc také příchod Davida Kobylíka, který by mu měl šance poskytovat.

Ze středu pole určitě pomůže také dalším tvořivým hráčům.
Když to zjednoduším, pokud si hráči vyhoví a kreativní střední záložník bude v dobrém rozpoložení, porostou automaticky výkony také dalších tvořivých hráčů. Poznají okamžitě komu se daří, s kým si vyhoví a kdo udrží míč i v těžké situaci, neztratí ho a on se nebude muset hned vracet a běžet sprintem tu osmdesátku nazpátek. Všechno tady na sebe navazuje a je hrozně důležité, jak se daří jednotlivým hráčům, kteří mají hru řídit a usměrňovat. Jaký dokážou pro ostatní poskytnout servis, udržet balon, sklidnit hru, připravit šanci... pokud se tohle podaří, půjde u hráčů typu Davida Vaněčka, Jakuba Dvořáka nebo Milana Jurdíka výkonnost o to víc nahoru.

  • Nejčtenější

Slavia - U. Berlín 3:1, oslabení hosté sahali po bodu, rozhodli náhradníci

Proti oslabenému soupeři si koledovali o ztrátu, v závěru zápasu se ale fotbalisté Slavie přeci jen znovu dostali do...

Plzeň - Sparta 3:2, hosté jen snižovali, třetí gól dal nádherně Sýkora

Sparťanští fotbalisté v prvním těžkém ligovém testu sezony propadli. Ve šlágru 7. kola Fortuna ligy podlehli v Plzni...

Mistrovství světa každé dva roky, navrhuje FIFA. Bez nás, reaguje Evropa

Šéfové fotbalu chtějí od léta 2026 světový šampionát každé dva roky místo čtyř. Kontinentální vrcholné turnaje by...

Manchester United padl v Bernu, Barcelona nestačila na Bayern. Chelsea slaví

O překvapivý výsledek se postarali hned v prvním kole Ligy mistrů fotbalisté Young Boys Bern, kteří otočili duel s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Boss Šádek prodává Viktorii. Investor by měl klub převzít do konce roku, tvrdí

Na tiskovou konferenci ke 110. výročí fotbalové Viktorie Plzeň dorazil v rozverné náladě. „Omlouvám se našim sponzorům,...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Ústečtí mladíci čelili ve druhé lize i stoperovi z reprezentace

Škola pro ústecké mladíky. Talentovaní fotbalisté Army se v druholigové bitvě s rezervou Sparty mohli poměřit i s...

Slavia se v domácím poháru představí ve Velvarech, Spartu čeká Líšeň

Slávističtí fotbalisté, obhájci trofeje, se ve 3. kole domácího poháru představí na hřišti třetiligových Velvar....

Prostějovské přestupy last minute. Dorazí univerzál Schaffartzik?

V závěru přestupního termínu výrazně sáhlo vedení fotbalového Prostějova do sestavy. Na hostování odcházejí hned dva...

Matoušek se blýskl v olomoucké rezervě, hattrickem sestřelil Frýdek-Místek

Protože hrál v posledním ligovém zápase proti Jablonci jen poločas, nastoupil o víkendu fotbalista olomoucké Sigmy...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...