Vedení fotbalistů Olomouce chce „zlobra“ Chorého udržet

Tomáš Chorý | foto: Tomáš Frait, MF DNES

27 2017
Euro jedenadvacítek a pak prodej? Tomáš Chorý zraje ve střelce. Sigmu táhne do ligy, podle jeho agenta se na něj vyptávají i zahraniční kluby.

Zatím zájemci kolem Tomáše Chorého opatrně našlapují. Ale moc dobře vědí, jaký potenciál v útočníkovi fotbalové Olomouce se 199 centimetry je. Neschová se ani ve druhé lize. Hraje v parádní formě. V posledních čtyřech zápasech dal šest gólů, v sezoně se trefil třináctkrát a táhne lídra zpátky mezi domácí elitu. Otázka však zní: zahraje si 1. ligu v Sigmě?

Má v ní sice smlouvu ještě na příští ročník a klub nechce oslabit, ale pokud se čahoun dostane na červnové mistrovství Evropy do jednadvaceti let v Polsku, může ho vystřelit i do zahraničí.

„Do budoucna na něj má,“ je přesvědčený někdejší skvělý reprezentační útočník, mistr Evropy z Bělehradu Zdeněk Nehoda, Chorého agent. „Zájem o něj už byl v zimě, ale domluvili jsme se, že pomůže Olomouci do ligy, to byla i Tomášova priorita, takže jsme to neřešili. Kluby i z ciziny se na něj ptají, ale necháváme to na červen.“

Sportovní manažer Sigmy Ladislav Minář nechce však o letním Chorého odchodu slyšet. „Nemůžu říct, že by byl konkrétní zájem, ale sondování je – co by kdyby. Stále deklarujeme, že zatím nikoho neuvolníme,“ řekl MF DNES s tím, že hodlá osu týmu v čele s Chorým či sedmnáctigólovým záložníkem Plškem udržet. A nejlépe doplnit.

Říkáte si, že jde v případě hráče, který v 1. lize zatím paběrkoval v 25 zápasech a dal jen tři branky, o nafouknutou bublinu? Kdepak, Chorý se ve 22 letech stává prototypem žádaného hroťáka: přestože je vysoký, na hřišti nepůsobí jako kolohnát, kromě důrazu má také kvalitní techniku i rychlost, umí hrát nejen zády k bráně, ale i v náběhu. Překonal telecí léta a fotbalu dává všechno. Maká. Pro sebe i pro tým. Spoustu ran schytá, ovšem rovněž rozdá. Souboje s ním bolí.

Ostravský Marek Hlinka (v bílém) v souboji s olomouckým Tomášem Chorým
Tomáš Chorý (v modrém) z Olomouce uniká Ivanu Ciferskému z Táborska.

Pro obránce je nebezpečným „zlobrem“. „Zda mám formu? Cítím se dobře,“ přikývne. „Pro mě je důležité udržet balon, fyzické parametry na to mám. Když ho udržím, klukům to strašně usnadním, mohou si odpočinout, nechám se faulovat, máme standardní situace. To jsou věci, kterých si člověk na tribuně třeba nevšimne.“

Laik si toho možná nevšimne, ale skauti ano. Pokud ještě zlepší koncovku, Hanou přeroste. „Produktivitou v posledních třech kolech ukazuje, že je útočník srovnatelný s ligovými. Proti Vítkovicím by to potvrdil, kdyby přidal ještě další gól,“ mínil Jílek po minulé výhře 1:0, kterou trefil zase Chorý.

„Cením si hlavně jeho komplexnosti. Má velmi slušnou techniku, pracuje pro tým, ale i v defenzivě, zejména v první presingové fázi udělá kus práce. Je schopný situaci rozběhnout i zvýhodnit, a když k tomu přidáme jeho postavu, která musí být pro každého obránce nepříjemná, je schopný udržet spoustu míčů zády k bráně.“

Jílek: Má to celé před sebou

Vypracoval se v klíčového hráče Sigmy a potvrdil předsezonní analýzu MF DNES, která mu pozici útočníka číslo 1 v konkurenci Vašíčka a Yunise předpovídala. I díky Vašíčkově zranění dostal velkou šanci. „Pro nás je obrovsky důležitý, a ne jen po sportovní, ale i lidské stránce, do šatny je to dobrý kluk. Má to celé před sebou,“ prorokuje Jílek.

„Věděli jsme, jakou má Chorý kvalitu i formu, brání se hrozně blbě. Samozřejmě bychom takového útočníka brali,“ pochválil jej i trenér Vítkovic Ivan Kopecký. „Udělal progres, šel nahoru, ať už nohama, i pohybem, má dobré náběhy, je nebezpečný v šestnáctce. Je hodně dobrý a nám dělal velké problémy a nakonec rozhodl.“

Olomoucký útočník Tomáš Chorý (vpravo) v pohárovem duelu s Táborskem.
Tomáš Chorý (vpravo) z Olomouce brání pronikajícího Jana Jeřábka z Pardubic.

Už po sestupu kolem něj sondovaly kluby z ligy, ale nevyšlo to. A mládenec, jehož dřív limitovaly zdravotní potíže, jak už u takhle velkých hráčů hrozí, nezahořkl: „Tak 1. ligu vykopu tady! Uvidíme, třeba mě to někde vytáhne.“
Třeba ano, ale i kdyby ne, další sezona už v prvoligové Sigmě by jeho sportovnímu růstu neuškodila, naopak.

„Cena hráče bude jiná, když kvalitu potvrdí v lize, než když ji potvrzuje ve druhé lize,“ uvědomuje si Minář, jenž také oceňuje Chorého progres. „Tím, že hraje pravidelně, jeho sebevědomí stoupá. Říká se, že tihle typologicky větší hráči dozrávají později. Zlepšuje se v práci s míčem, v jistotě. Myslím, že kvalitu je ještě potřeba ukázat v první lize.“

Třeba ji ukáže i v dresu lvíčat na Euru, ač konkurenci má značnou.
„Bude to pro mě hodně těžké, jsou tam hráči ze zahraničí i z první ligy. Patrik Schick září v Itálii, u nás jsou ještě Juliš a Pulkrab ve Spartě, dostal se tam Mihálik z Jablonce. Když budu takto pokračovat, tak bych se mohl do širšího kádru protlačit, ale nějak na to nemyslím, hlavně chci dostat Sigmu zpátky do ligy,“ opakoval.

Jílek, jenž dělá Lavičkovi v jednadvacítce asistenta, svého svěřence může jedině doporučit. A nikoli z protekce. „Ode mě jdou na Tomáše jen ty nejlepší reference, až je to někdy úsměvné. Snažím se být objektivní, některé zápasy měl slabší, teď ten závěr má velmi dobrý. Víťa Lavička ho viděl na Žižkově a vyjádřil se o něm hodně pochvalně.“

Pokud forma a zdraví vydrží, o Chorém, jehož táta Martin to dotáhl za Lázně Bohdaneč do ligy, ještě uslyšíte.

Nehoda: Z Tomáše je už profík. Může uspět i v cizině

Zdeněk Nehoda

Zdeněk Nehoda, jakožto člen Klubu ligových kanonýrů se 145 góly, má ze střelecké formy svého klienta Tomáše Chorého obzvlášť radost. „Samozřejmě mě to těší,“ přikývne. „Je talentovaný, ví se o něm a začíná prodávat svoje přednosti. Takže doufejme, že mu to vydrží, až vystřílí Olomouci první ligu,“ říká MF DNES šéf fotbalové agentury Nehoda Sport, která 22letého čahouna, jenž dal za Sigmu v sezoně 13 branek, zastupuje.

Býval jste excelentní střelec. Poradil jste mu své know-how?
Ne ne, na to má trenéry. Obecně mluvíme, ale konkrétně jsem mu neříkal, co má dělat v šestnáctce.

Změnil něco, že mu tato sezona tak vychází, nebo jde u mladého hráče o přirozený vývoj?
Je pořád talentovaný, ale vyspěl, dává fotbalu maximum se vším všudy. Soustředí se jen na něj, dřív byl rozptýlený, měl jiné zájmy. Dneska se z něj opravdu stal profík.

Musel jste mu v telecích letech promlouvat do duše?
Jo jo, ale tímhle vývojem prochází spousta kluků. Tomáš si uvědomil, že když do toho dá maximum, tak má velkou šanci.

V Olomouci má smlouvu ještě na příští sezonu. Očekáváte, že zůstane?
Myslím si, že je to předčasná otázka. Za prvé: Olomouc na 90 procent postoupí, takže budou v první lize. Za druhé: doufáme, že bude nominován na Euro jednadvacítek, když bude dál střílet góly. A od toho se bude odvíjet co dál. Jestli tam zahraje, nezahraje. A jednání s Olomoucí. Momentálně nikdo nehledá žádné angažmá, necháváme ho v klidu dohrát soutěž. I s Olomoucí jsme ve spojení. Zatím otázku, kde bude od léta, neřešíme – ani hráč, ani my, ani klub.

Registrujete o něj zájem?
Zájem o něj byl už v zimě, tam jsme se jasně domluvili, že pomůže Olomouci do ligy, to byla i Tomášova priorita, takže jsme to neřešili. Kluby se na něj ptají, ale necháváme to na červen.

Ptají se na něj i v zahraničí, přestože je schovaný ve 2. lize?
Tak o Tomášovi se ví už dlouhodobě, skauti jej znají. Jsou i kluby ze zahraničí, které se na něj ptají.

V 1. lize toho ještě moc neodehrál, takže ani setrvání v Olomouci po postupu pro něj nebude po sportovní stránce stagnace. Co klientovi doporučíte?
Těžko můžeme teď říct, jestli bude hrát na mistrovství Evropy, jestli se tam vůbec dostane, jestli pak o něj bude zájem, jestli ze zahraničí, nebo v Čechách. Samozřejmě budeme přednostně jednat s Olomoucí, protože je její odchovanec a má ještě rok smlouvu. To není o doporučení. Až přijde konkrétní nabídka, sejdeme se s Tomášem a klubem a budeme to řešit.

Sportovní manažer Sigmy Ladislav Minář zopakoval, že kádr chce na první ligu udržet a Chorý je pro něj důležitý hráč...
... spíš chtějí i posílit. S panem Minářem jsme ve spojení, pochopitelně spolu komunikujeme.

Chorý je typem urostlého hroťáka, který umí hrát nejen zády k bráně. O takové útočníky je zvlášť zájem, že?
Ano, takoví hráči teď dost chybí, je o ně zájem. Když bude jeho kariéra takhle dál pokračovat, je u něj šance, aby se do budoucna uplatnil iv zahraničí.

U vysokých hráčů je zvlášť důležité zdraví. I Chorý s ním míval potíže. Už je zažehnal?
Měl nějaké problémy – otřes mozku a tak. Ale momentálně mu zdraví slouží. Nemá žádné potíže, tak doufejme, že mu to vydrží.

Autor:

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund 0:2,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Marošiho svět: O macatých stehnech, volání ciziny i ředitelování školy

Před jedenácti lety měl Jan Maroši dilema: kývnout trenérovi Zdeňku Psotkovi a dělat mu ve fotbalové Olomouci...

Chrudimský kapitán Kesner: To, jak jiným dáváme body, je až k smíchu

Jako obvykle byl vstřícný a hovorný, nikde se nezašíval. Ovšem ze slov kapitána chrudimských fotbalistů Ondřeje Kesnera...

Lužánky opět ožijí. Bitva na Moravském poli láká davy

Dění kolem fotbalové Zbrojovky se v posledních dnech točilo kolem špatných výsledků ve druhé lize a následné výměny...

Dva trenéři v Sokolově, Tichota se dočkal povýšení od mládeže

Na začátku loňského roku se stal ve fotbalovém Baníku Sokolov novým vedoucím trenérem sportovního centra mládeže (SCM)...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz