Olomoučtí fotbalisté se radují z vítězství nad Budějovicemi v penaltovém rozstřelu. Vpravo střelec rozhodující penalty Radim Breite. | foto: ČTK

Komické penalty utnul Breite v osmé sérii, Olomouc v poháru slaví

• 1
Po remíze 1:1 po prodloužení proměnili penaltový rozstřel nikoli v góly, ale v ohňostroj marnosti. Fotbalistům Českých Budějovic i Olomouce se vůbec nedařilo a v úvodních čtyřech sériích se prosadili jen domácí Škoda a sigmák González.

Hlavu si střídavě drbali Čolič, Zahradníček, Hellebrand, Růsek, Bassey a Poulolo. Když českobudějovický Mršič vyzrál na brankáře Stejskala, odvracel vyřazení Hanáků z osmifinále českého poháru šestatřicetiletý obránce Michal Vepřek.

Načež se nemýlili domácí Talovierov a Králik ani olomoučtí Greššák a osmnáctiletý talent Uriča.

Solidní nervy!

Až osmá série určila vítěze.

Zatímco Skovajsa selhal, záložník Sigmy Radim Breite odšpuntoval radost mančaftu v červených dresech. Sotva stíhal chytat do náruče parťáky Růska, Poulola a Matouška, kteří k němu dosprintovali jako první.

„Penalty byly až komický,“ oddechl si olomoucký trenér Václav Jílek. „Vždy, když jsme měli nabito a soupeř před námi nedal, tak jsme to trestuhodně zahodili, že jsme ani netrefili branku. Jsem strašně rád, že se to nakonec povedlo a postupujeme dál.“

Sigma prošla do čtvrtfinále poháru počtvrté za sebou, což ji může dostat na pozitivní vlnu, neboť v lize čeká na výhru už pět kol a po skvělém začátku se propadla na deváté místo. Tentokrát mohl Jílek ocenit: „Mužstvo ukázalo charakter. Jak často vyčítám, že tam nejsou emoce, tak teď jsem cítil, že tým jde za vyrovnáním.“

Jihočeši začali lépe a v deváté minutě otevřeli skóre. Po přihrávce od Čavoše se střelou k tyči prosadil Brandner. „V prvním poločase jsme si nevypracovali tolik příležitostí, které bychom si vypracovali, kdybychom měli větší kvalitu a nabídku v poslední třetině hřiště. Herně jsme byli ale lepší, soupeř měl však brejky a z jednoho branku dal,“ litoval Jílek. „Vyrovnané utkání, velmi bojovné, ale velmi kvalitní z obou stran. Na hřišti si obě mužstva nedarovala ani metr, chtěli jsme hrát hodně vysoko, napadat agresivně.“

Jeho mančaft více držel míč a po hodině hry srovnal. Zahradníčkův centr z pravé strany vrátil před branku Daněk a Růsek zblízka poslal míč k levé tyči. „Pak se to mohlo překlopit na obě strany,“ podotkl Jílek. Víc gólů však nepadlo ani v prodloužení po 120 minutách.

Penaltová muka poslala dál sigmáky. „Výkon špatný nebyl, je obrovská škoda, že jsme to nedotáhli,“ kroutil hlavou kouč Jihočechů David Horejš.