Na fotbal do haly lákali i týmy z Německa

  • 51
Praha - Pořadatelé lákali Norimberk, Herthu Berlín nebo Borussii Dortmund, ale nakonec halový turnaj v Sazka Areně bude jen česko-slovenskou záležitostí. "Jejich argumentem bylo, že mají hodně krátkou zimní přípravu," poznamenal Zdeněk Lang, šéf pořádající agentury mec:acces. Druhý ročník Fortuna Víkend šampionů se hraje o víkendu 5. a 6. ledna.

Účastník Ligy mistrů, poslední mistři Česka a Slovenska, podzimní štika první ligy nebo klub s nejvěrnějšími fanoušky. Slavia, Sparta, Žilina, Teplice či Bohemians 1905 se první lednový víkend utkají na druhém ročníku halového turnaje. Doplní je ještě Žižkov, Plzeň a Ružomberok.

Příloha k halovému turnaji Fortuna
Víkend šampionů

"Bundesligovým týmům jsme dávali stejné podmínky jako českým. Startovné nemůžeme vyhnat do výše, která by pro ně byla zajímavá. Ale nabízeli jsme jim doprovodný program," poznamenal Lang.

"Nejvíc mě mrzí Norimberk. Jednali jsme s nimi půl roku. Hrají tam Češi, Slováci, jejich fanoušci by to sem měli blízko," litoval.

Adeptem na účast byl také Rapid Vídeň, u jednání pořadatelé využili Antonína Panenku, ale ani to k úspěchu nevedlo. Dinamo Záhřeb, chorvatský mistr, přislíbilo účast v roce 2009, stejně jako poslední polská Lech Poznaň.

Proti prvnímu ročníku, který se hrál v lednu 2007, je startovní listina jiná z poloviny. Chybějí Mladá Boleslav, Liberec, Debrecín a Plock. Místo nich se turnaje poprvé zúčastní Žižkov, Teplice, Plzeň a Žilina.

"V Debrecínu skončil český kouč Miroslav Beránek a oni chtěli počkat, co tomu řekne nový trenér. Ale oddalovalo se to a my už nemohli dlouho čekat," řekl Lang.

Z české ligy chtěli pozvat Ostravu, ale po konzultaci s policií a bezpečnostní agenturou to zavrhli. Hrozily by střety fanoušků Ostravy s příznivci pražských klubů Sparty a Slavie.

Proti prvnímu ročníku se hraje o týden dřív. "Je mnohem kratší zimní přestávka, tak jsme se museli přizpůsobit, abychom se klubům trefili do začátku přípravy," podotkl šéf pořádající agentury. České týmy začínají přípravu většinou hned po Novém roce.

Ve smlouvách mají pořadatelé garantováno, že kluby dorazí na turnaj s tím nejlepším. "Samozřejmě jim to nemůžeme nařídit. Ale věřím, že k tomu všichni přistoupí naplno. I proto jsme zvýšili ceny."

Vítěz bere půl milionu korun, poražený finalista polovinu. Třetí tým získá 150 tisíc a čtvrtý 100 tisíc. Loni bral vítěz tři sta tisíc korun, vyhráli je fotbalisté Bohemians 1905.

"Loni to pro nás byla obrovská reklama, získali jsme další fanoušky," řekl kapitán týmu Dalibor Slezák. "Teď byl o nás zájem na halových turnajích v zahraničí, především v Německu, ale dali jsme přednost Praze. Hlavně kvůli fanouškům, kteří to sem mají blízko."

Osm mužstev je rozděleno do dvou skupin, první dva postoupí do semifinále. Hraje se dvakrát patnáct minut, hřiště s umělým povrchem politanem je obehnáno mantinely. V poli bude běhat pět hráčů a brankář. "Zvažovali jsme, že by se hrálo čtyři plus jedna, ale zase jsme nechtěli, aby se z toho staly atletické závody," poznamenal Lang.

Zatím bylo prodáno 1 500 vstupenek. "Je to sice nízké číslo, ale nezneklidňuje mě to. Lidi jsou zvyklí si lístky koupit až v den turnaje," přemítal Lang.

Vstupenky lze koupit na terminálech Sazky, v oba dva dny turnaje budou otevřené pokladny Sazka Areny. Ceny se pohybují od 120 do 190 korun na celý den.

Slavia v Lize mistrů

27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Fotbalové Euro 2020

Postup na ME 2020 si zajistily Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina, Španělsko, Turecko, Francie, Anglie, Česko, Finsko, Švédsko, Chorvatsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko, Dánsko a Wales. O zbývající čtyři místa se bude hrát v play off Ligy národů.

Los Eura 2020: Jak se šampionát losuje, kdo získá výhodu ve skupinách