CHOREOGRAFIE. Poslední zápas na ostravských Bazalech, Baník remizoval s Duklou...

CHOREOGRAFIE. Poslední zápas na ostravských Bazalech, Baník remizoval s Duklou 1:1. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Fotbalisté nemají kde trénovat. Ostrava řeší nedostatek ploch

  • 2
Není to tak dávno, co fotbalisté Baníku Ostrava jezdili trénovat do okolních obcí. To ještě hráli na Bazalech, kde hlavní hřiště bylo hájené pro mistrovské zápasy. Na přípravu tak měli jen jednu tréninkovou plochu. Nedostatek hřišť je problémem Ostravy, což nyní poznává i druholigový nováček z Vítkovic.

Fotbalisté Baníku Ostrava budou hrát národní ligu nadále na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Mají tak možnost trénovat na Bazalech na dvou hřištích.

„Pro klub i pro město je výhodnější, když Baník bude dále na Městském stadionu. Zázemí tam je na úrovni,“ řekl Martin Štěpánek, náměstek primátora Ostravy.

Prohlásil, že představitelé města by na Bazalech rádi vybudovali tréninkové centrum. „Na tom intenzivně pracujeme. Řešíme to s majitelem Baníku panem Brabcem.“

Bazaly, které patří městu, by měly do konce roku přejít do správy společnosti Vítkovice Aréna. „Bude to systémovější řešení než to dosavadní,“ podotkl Štěpánek.

O začlenění Bazalů do městské společnosti spravující sportoviště se hovořilo už minulý rok. „Tehdy jsme to nedotáhli, ale teď jsme jednání spustili znovu. Jeden z důvodů je i ten, že město neumí pečovat o trávník. Přece nebudeme na radě řešit, jak stříhat trávník, když Vítkovice Aréna na to má odborníky,“ uvedl náměstek primátora.

Na Bazalech jsou zatím dvě hřiště, někdejší hlavní a nad ním tréninkové. Dříve Ostravští využívali třetí travnatou plochu, jenže tu bývalý majitel Tomáš Petera prodal ještě před svým odchodem z klubu.

„Chtěli jsme pozemek koupit zpět, ale nevyšlo to,“ přiznal Štěpánek. Na třetím nejvýše položeném hřišti tak v budoucnu mohou vyrůst domy. Jenže to by město muselo změnit územní plán, který tam počítá se sportovištěm.

„My nejsme vlastníky pozemku a jeho majitelé nemají územní plán, takže nikdo vlastně nic nemá,“ řekl Martin Štěpánek. „Jsme na mrtvém bodu, ale bavíme se o tom.“

Štěpánek odhaduje, že je potřeba zhruba dvou set milionů korun, aby na Bazalech vzniklo moderní tréninkové centrum, které v Ostravě citelně chybí. „Nechceme do toho nalít extra moc peněz, ale těch bezmála dvě stě milionů bude potřeba. Přes polovinu si vyžádá oprava tribuny, kde je i potřebné zázemí, regenerace, tělocvična, posilovna.“

Město hledá i další plochy

Zástupci města hledají také další plochy, kde by fotbalisté mohli trénovat. Ještě větší problémy než Baník má nováček druhé ligy MFK Vítkovice. Už dříve majitel společnosti Vítkovice Jan Světlík s tehdejším šéfem Baníku Petrem Šafarčíkem řešili, že by travnaté plochy mohly být ve Vítkovicích poblíž ulice 1. máje.

„Město by však muselo ty plochy koupit, což by se hodně prodražilo,“ upozornil Martin Štěpánek. „Bavíme se o areálu Vista v Ostravě-Jih, ze dvou tamějších hřišť by mohly být tři.“

Na přípravu by se podle Štěpánka dal využít i někdejší stadion Nové huti v Ostravě-Zábřehu. Jenže tam vedle koupaliště by někteří obyvatelé města i zástupci obvodu rádi viděli akvapark. „To moc nevidím, jeho stavba by přišla na miliardu,“ řekl Štěpánek.

K tréninkům by se dal využít také někdejší areál VOKD Poruba, kde hrají svoje zápasy američtí fotbalisté. „Další plocha pro tréninky tam je. Navíc další hřiště pro házenou a volejbal už nejsou využívaná. Důležité je, že areál patří městu. Chce to jen peníze na přestavbu,“ dodal Martin Štěpánek.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko