ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je zranění na firemním vánočním večírku nebo lyžovačce pracovní úraz?

  • 5
Pokud se zraníte na vánočním večírku, na odškodné zapomeňte. I když i tady existují výjimky – zaměstnavatel může jako pracovní uznat úraz, který si způsobíte jako host vánočního večírku důležitého klienta. Jak to bude v případě teambuldingu? A co když si zlomíte nohu na lyžovačce s významným obchodním partnerem, kam vás vyslal váš nadřízený?

Firemní vánoční večírky jsou v plném proudu. Jde o vítanou příležitost skončit v práci o něco dříve, hezky se obléci a neformálně se pobavit s kolegy i vedením společnosti. Jak se ale řeší situace, kdy se například v restauraci někdo zraní?

„Zaměstnavatelé úrazy z vánočních večírků jako pracovní většinou neuznávají. Pokud navíc hrál jakoukoliv roli alkohol, situace je zcela jasná. Pojišťovna v takovém případě plnění ze zákonného pojištění zaměstnanců odmítá,“ říká odborník na odškodnění společnosti Vindicia Tomáš Beck. Doporučuje, aby to zaměstnanci s alkoholem na firemní party nepřehnali – následky mohou být horší než kocovina a rýpavé poznámky kolegů.

Hostem na večírku nebo večírek na pracovišti

Přesto existují výjimky z pravidla. Zaměstnavatel může jako pracovní uznat úraz, který si zaměstnanec způsobil například jako host vánočního večírku důležitého klienta. Na akci byl vyslán pracovně a jde o náplň jeho zaměstnání. I zde je samozřejmě zásadní, aby při vzniku úrazu nehrál roli alkohol.

Jestliže k úrazu dojde na večírku, který firma pořádá ve svých prostorách, je pro odškodnění zásadní přístup zaměstnavatele. Pokud úraz uzná jako pracovní, není s odškodněním problém. „U zranění například při hře, kterou společnost jako součást večírku pořádala ještě v pracovní době, může být také odškodnění přiznáno, je to situace podobná klasickému teambuildingu, kde se zranění prakticky vždy dá hodnotit jako pracovní úraz,“ podotýká Tomáš Beck.

Úraz na sjezdovce? Záleží na smlouvě

Případ z praxe

Obchodní zástupce pozval významného klienta na lyže. Na sjezdovce se sám vážně zranil a skončil se zlomenou páteří. Protože měl ale podobné akce přímo v pracovní smlouvě, získal odškodnění za pracovní úraz přes 700 tisíc korun.

Zdroj: Vindicia

Jiná situace nastane u úrazu mimo pracoviště, ale během výkonu zaměstnání. Ne všichni zaměstnanci pracují v provozu či v kanceláři. Především v oblasti obchodu je klíčové budovat dobré vztahy se zákazníky a firmy se o ně snaží i aktivitami nad rámec oficiálních obědů.

Manažeři tak s klienty vyrazí třeba na sjezdovku, kde pravděpodobnost úrazu roste. „V takové situaci je klíčové, jak je sepsaná smlouva. Pokud je v ní uvedeno, že práce zahrnuje i tyto aktivity, šance na odškodnění výrazně roste,“ vysvětluje Beck. I zde však platí: aby byla žádost o odškodnění úspěšná, pracovník se nesmí zranit pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky.

Jak se připravit na vánoční večírek?

  • Je dobré udělat si jasno o volbě oblečení, to bývá zpravidla uvedeno na pozvánce.
  • Během večera je vhodné vyhýbat se větším sporům. Na vánočním večírku není dobré řešit s kolegy a spolupracovníky věci, které nás dlouhodobě trápí.
  • Nabídky tykání ze strany podřízených svým nadřízeným nejsou vhodné.
  • Vánoční dárky? Malá pozornost pro zaměstnance je vyjádřením poděkování za jejich celoroční práci. Chtít po pracovnících, aby sami nějaké dárky přinášeli, to už tak samozřejmé není. Hodně záleží na tom, jaká atmosféra v kolektivu panuje.
  • Soutěže a zábava jsou hodně individuální záležitostí. Lepší je nikoho nenutit například ke společným hrám, dobrý program se pozná podle toho, že ho účastníci večírku přijmou za svůj a opravdu si ho užijí.
  • Vyplatí se dávat pozor na hladinu alkoholu.

Zdroj: Petr Vidmar, manažer personálně-poradenské společnosti Devire

, pro iDNES.cz