Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Nikdy dříve se nám nežilo lépe, vzkazují čeští milionáři

Nahlédnout do života bohatých Čechů, kteří mají na svých kontech miliony, není snadné. Už po několik let se o to snaží unikátní průzkumy bank. Přímým dotazováním bohatých se snaží sondovat, jaké jsou preference českých milionářů, jak investují a co bývá jejich nejčastější problém. Některá zjištění jsou překvapivá.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Investovat můžete už s pětistovkou.

Spočítejte si online, kolik vám investice 500,- měsíčně může vynést.

Ze studie Wealth Report, kterou uskutečnila J&T Banka mezi 192 českými milionáři už sedmý rok v řadě, například vyplývá, že se jim nikdy dříve nežilo lépe. „Z jejich pohledu se má ale lépe i celá naše společnost,“ říká Alena Tkáčová, ředitelka privátního bankovnictví J&T Banky.

Nejde přitom o žádné restituenty ani dědice. „Své peníze si vydělali vlastním přičiněním a dlouhodobým rozvojem svého podnikání,“ dodává Tkáčová. Jsou však mezi nimi i ti, svůj majetek získali prací pro zaměstnavatele. V Česku je podle odhadů zhruba 28 tisíc dolarových milionářů. Tedy těch, jejichž majetek má hodnotu minimálně jeden milion dolarů, v přepočtu nejméně 22,5 milionu korun.

Zajímavé je, že většina oslovených milionářů zažila nejrůznější neúspěchy – rozchod s partnery, s nimiž podnikali, rozvod v manželství, výrazné finanční ztráty i krach firmy. „Tyto životní neúspěchy a prohry je však nesrazily, ale naopak formovaly. Vzali si z nich ponaučení a zkušenosti, aby neopakovali stejné chyby,“ říká bankéřka Alena Tkáčová. Jak dodává, dnes tito lidé vlastní majetek v hodnotě mezi 24 a 100 miliony korun.

Hledají nové investiční příležitosti

Ve svém investování jsou uvážliví a konzervativní. „Umí jít do rizika, ale jen v ohraničeném rozměru, tedy jen s částí svých peněz,“ přibližuje Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Nejatraktivnější investicí pro dolarové milionáře jsou nemovitosti, a to i přesto, že ceny nemovitostí rostou. Nicméně většina věří, že hodnota nemovitostí, především bytů a kanceláří ve vybraných lokalitách v Praze nedosáhla ještě maxima.

Naopak investovat do zemědělské půdy a do nákupu firem už je neláká, protože největší investiční příležitosti již byly pro ně vyčerpány. Zemědělskou půdu totiž nyní skupují multimilionáři a velké společnosti, což dramaticky zvýšilo její cenu.

Zajímavé podnikatelské příběhy

Vysoké jsou nyní i ceny zavedených firem. Proto se milionáři poohlížejí po jiných možnostech. Jednou z nich jsou začínající projekty – takzvané start-upy, což může být dobrá zpráva pro ty, kdo mají dobré nápady a chuť pustit se do podnikání. Start-upy totiž pro bohaté lidi již ztratily nálepku garážových firem. Začínají se o ně zajímat, protože vnímají, že se v nich nacházejí zajímaví a talentovaní lidé, které mohou využít ve svých firmách.

Zájem bohatých lidí investovat do nemovitostí potvrzuje i exkluzivní průzkum UniCredit Bank, který letos již potřetí oslovil šest tisíc svých klientů s majetkem přesahujícím tři miliony korun. „Rostoucí geopolitická nejistota v Evropě i Severní Americe nutí bohaté Čechy hledat pro své peníze a majetek bezpečná kotviště. Oproti loňskému roku tak výrazně stoupl zájem o investice do nemovitostí v Česku i v zahraničí. Investuje do nich šest z deseti klientů,“ přibližuje Dušan Hladný, ředitel Privátního bankovnictví UniCredit Bank.

Nejpopulárnějším investičním nástrojem bohatých ale stále zůstávají fondy, investuje do nich 68 procent milionářů. Investice multimilionářů do cenných papírů od fondů přes dluhopisy až po akcie se nejčastěji pohybují v jednotkách milionů korun, kdy nakupují více titulů a investice tak diverzifikují. Vyšší částky nad 10 milionů pak bohatí Češi směřují právě do nemovitostí, půdy nebo do zlata a cenných kovů. Při investicích do bydlení se neomezují jen na Českou republiku.

„Stále častěji si pořizují rekreační domky ve svých oblíbených dovolenkových destinacích – Itálii, Španělsku nebo na chorvatském pobřeží,“ dodává Hladný. Do akcií pak výrazně více investují ti nejbohatší, kteří si mohou dovolit na ně vyhradit částky v desítkách milionů korun.

Nejpopulárnějším investičním nástrojem bohatých stále zůstávají fondy....

Problémem milionářů je nástupnictví

Obě sondy naznačují, že bohatí lidé jsou ke svým dětem přísní a moc je nerozmazlují. Chtějí, aby dobře znaly hodnotu peněz, věděly, co chtějí, a naučily se disciplíně a sebeovládání. Sami pak často říkají, že jim peníze daly klid a možnost investovat do svých dětí, aby se mohly rozvíjet jako osobnosti.

A s jakými starostmi se čeští milionáři potýkají? Jejich nejpalčivější otázkou je, zda podnik prodat nebo předat další generaci. Jasno v tom nemají čtyři z deseti bohatých, proto se chodí radit i se svými privátními bankéři „Přirozeně se obávají své nezkušenosti, většina z nich se do této situace dostane jen jednou za život,“ vysvětluje Dušan Hladný.

„Podnikatelé také často řeší ztrátu vlivu ve firmě nebo své vlastní emoce, jelikož firmu budovali celý svůj život. Většina majitelů ale firmu nakonec částečně nebo zcela prodá,“ doplňuje Hladný. Inkasují v průměru kolem 30 milionů korun, výjimečné ale nejsou ani prodeje v řádech okolo 100 milionů korun či více. Jen 38 % firem končí alespoň částečně v rukách potomků původních zakladatelů.

Nejpalčivější otázkou milionářů je, zda podnik prodat nebo předat další...

Otěže přebírá nová generace sebevědomých milionářů

Průzkumy také naznačují, že v Česku roste počet mladých milionářů. „Milionářů do 30 let přibývá zhruba čtyřprocentním tempem ročně, těch mezi 30 až 40 lety dokonce dvakrát rychleji. Roli hraje nejen samotné mezigenerační předávání firem, kdy se majetek dostává do rukou druhé generaci podnikatelů. Jen zhruba 40 procent mladých klientů má totiž také majetné rodiče, což zhruba odpovídá podílu firem předaných potomkům. Rychle také roste počet zcela nových mladých milionářů, kteří sami vybudovali úspěšný podnik nebo zaznamenali úspěch na jiném poli,“ vysvětluje Hladný.

A jací jsou tito mladí milionáři ve srovnání s ostřílenými a generačně staršími? Podobně jako jejich starší kolegové nejvíce investují do fondů. Podle bankéřů je ale tato generace mnohem sebevědomější a agresivnější.

„O svých investicích mají větší přehled, často díky masivnímu využívání moderních technologií. Na druhé straně jsou také mnohem netrpělivější, na výnosy či úspěch nechtějí čekat příliš dlouhou dobu. I přesto zbytečně neriskují a nechají si poradit,“ uzavírá bankéř Dušan Hladný.

Autor:
  • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Malá česká firma drží krok s nadnárodními výrobci. Sleduje trendy i novinky

Ve světě investic se mu dařilo. Jenže tato práce přestala Antonína Smrčka naplňovat. Zjistil totiž, že má potřebu něco...

Zvolil netradiční podnikání. Všichni jdou do práce, já se psem, říká

Premium Mostecký podnikatel Michal Podymák je profesionálním „venčitelem“ psů. Stal se jím náhodou. Vystudoval střední školu...

Sezona letních brigád se blíží. Kde a kolik si lze přivydělat?

Léto není jen ideálním časem na relaxaci, ale také pro přivýdělek. Nabídka brigád je totiž v letní sezoně rozmanitější...

Absolvovala velmi náročný konkurz a uspěla. Práce ji dnes naplňuje

Když se rozhodnete získat zajímavou práci, nikdy dopředu nevíte, jak bude pohovor probíhat. Jen krátká konverzačka?...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...