Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Diskuse k článku

Znamení roku 2008: Hypoteční krize

Rok 2008 byl těžkým rokem pro developery, realitní kanceláře i pro všechny, kteří chtěli získat hypotéku nebo prodat svou nemovitost. Celým rokem nás doprovázela hypoteční krize.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

VDusek

Anglikanismy

To vazne neexistuji ceske protejsky tehto slov?

'developery subprime toxická aktiva sekundární'

Nebo proste autor clanku nema cas je prelozit

0/0
6.1.2009 0:33

D2MAC

New World 2009

Nová hudba nového roku 2009 

http://bandzone.cz/d2mac

0/0
3.1.2009 18:38

a

ten

developer to je kdo ????

To je ten jak vymejšlí hnusný baráky s hnusnýma bytama, který za co nejmíň peněz  vytvoří a pak si myslí že že na tom vydělá ?

0/0
2.1.2009 16:29

akademik Richard

Re: ten

dela se to, co se proda. krome skodovky

0/0
4.1.2009 11:54

SocPredator

Při pohledu do časopisu REAL CITY

Jsem si opravdu žádného cenového posunu (směrem dolů) u nemovitostí nevšiml.

Skoro bych řek, že nenažranost RK a všech přidržtašků kolem nemovitostí právě kulminuje a nedivím se tomu. V našem banánově je totiž jediná "naučená" cesta jak zalepit díry po dluzích nebo klesajících ziscích - zvýšení cen :-)

Bublina na druhou, m2 pozemku v satelitu za Prahou za 2900 Kč, gratuluji - ;-D

0/0
2.1.2009 12:07

xf

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

To proto, že jsi další trhač banánů, co považuje přání prodejce - nabídková cena, za skutečně realizovanou cenu.

Máš-li zájem, nemovitost si prohlédni. A když se ti bude líbit, tak jim nech vizitku a tvůj návrh ceny s tím, ať se ti ozvou až budou ochotni prodat za tuto cenu.

0/0
2.1.2009 12:41

tk

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Přesně tak. Ceny nemovitostí opravdu jdou docela pěkně dolů, jen se člověk nesmí bát otevřít hubu a dohodnout cenu. To je snad jasný, že každej zkouší prodat co nejdráž, ale na rychlost slyší taky každej kdo umí aspoň trochu počítat. Alespoň v prumyslových oblastech to tak platí, ono si totiž každej rozmyslí jestli dál platit provoz bytu uprazdněného po odjezdu "gastarbajtru" :) To je nejlepší kup = je to sice většinou zralé na rekontrukci, ale dá se dohodnout na druhou stranu slušná sleva protože má člověk v ruce hned dva argumenty - stav bytu a uspory pro prodávajícího v případě rychlého jednání na zbytečně placeném provozu bytu. Co se týká hypoték tak je to jen dobře, že se omezují. 100%ní hypotéku si může vzít teď už jen opravdu bonitní klient, což způsbí maličko menší poptávku a další snížení cen. Nakonec jeden malej příklad: kamarád prodával byt 2kk v listopadu začal na 1.3M, za 14 dni slezl na 1.2, realitka to nabízela za 1.5 (slušný zisk což). Prodalo se to za 1M.

0/0
2.1.2009 13:37

tk

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Prodalo se to přes realitku. Dostal z toho 900 tis. nakonec. Jde o průmyslové okresní město. Jen pro dokreslení - 3+1 spadlo z 2.2 na 1.6M a dále pada. Pozitiva vidím 2: prakticky vymizeli slováci a poláci, ubylo vietnamců, přibylo prázdných bytů. Co se stane asi tak s cenou dál ? R^

0/0
2.1.2009 13:41

Demon

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Slovenečky mi budou chybět   ;-(

0/0
2.1.2009 21:43

SocPredator

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Asi jsem měl dodat, že žádnou nemovitost kupovat nehodlám. Nabídku RK, developerů a jejich "nové projekty" beru jako tu nejlepší (inzerovanou) cenu, na kterou lákají zájemce. Pokud je ta cena  směšná od pohledu, je jejich problém, že zájemce tak spíše odpudí a ten časopis v nákladu 110000 výtisků na křídovém papíře každých 14 dní jsou peníze hozené do kanálu, že?

0/0
2.1.2009 14:16

xf

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Neřekl bych, že vyhozené peníze. Podívej se na to z pohledu prodávajícího. Ty chceš koupit co nejlevněji, on zas prodat co nejdráže. Takže to zkouší. On to, ze svého pohledu, zkusit musí. A v minulosti prodal, takže to nebyly vyhozené peníze. A nejsou ani dnes, protože za ně získá informaci, že za tyhle peníze to už opravdu nejde.

A jistě, můžeme si o tom myslet, že by bylo lépe ty peníze vyhodit za inzerci s realizovatelnými cenami. Oni ti na to řeknou, že... v jádru jde o to, že asi zkoušejí někoho nachytat; ale hlavně udělat psychologickou věc: vytvořit zdání vždyť přeci neklesají - podívejte se pane. Tady to píšou. A většina lidí stále věří, že to musí být pravda, když to píšou. Když to říkali v televizi.

A já ti na to řeknu, že to nejsou moje peníze, tak mě to pálit nemusí. A tebe taky ne. Tak o co jde?

0/0
2.1.2009 16:01

tk

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Přesně tak, takhle to naprosto přesně funguje u developerů nebo realitek zabývajícími se prodejen nových nemovitostí. Jsem rád že ještě zůstalo pár lidí co umí číst mezi řádky, co nejsou konzumenty "vždyť to psali" VR^

0/0
2.1.2009 16:04

SocPredator

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Souhlasím s vámi. Jen jsem konstatoval fakt, že se při pohledu do jistých časopisů dostavila konfrontace s realitou :-)

0/0
2.1.2009 20:16

tk

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Nabídka developerů je něco trošku jiného. U realitek prodavajicích starší nemovitosti to funguje podobně jako v autobazaru. Kupující nabídne cenu, oni ji poníží o nějakou svoji provizi a zavolají prodávajícímu jestli s tím souhlasí. Realitce je v podstate jedno za kolik se to prodá, čím rychleji tím lépe (samozřejmě pokud to není realitka která vykupuje). Zejména u menších realitek je smlouvání zcela běžná praxe. Docela dobrý způsob (i když trošku prasečina) je dohodnout si prohlídku nemovitosti za přítomnosti majitele a dohodnout se pak přímo s ním. Jelikož sám podnikám, chápu že je to drzý hnus, ale za tuhle praxi si mohou sami vlivem nekřesťanské výše svých provizí. Jelikož koupit hodlám a v podobném obchodě se pohybuji, sleduji to docela podrobně a zkouším kam až to jde ukecat. Jde to obvykle docela dobře, jen se toho nebát. Prodávající dobře ví, že tak rok-dva větší zájem nebude R^

0/0
2.1.2009 16:01

xf

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Nejde jen o výši provize, ale i o služby a smlouvy. Kamaráda co kupoval, i prodávajícího, realitka doslova a bez nadsázky přinutila ji obejít. Když jim dala podepsat "předkupní smlouvu". (smlouvu o smlouvě budoucí).

Zde se měli zavázat k mnoha věcem a hlavně sankcím; a realitka vůbec k ničemu. K tomu se měli zavázat podepsat kupní smlouvu, aniž by jen tušili, co v ní realitka napíše.... Dokonce ty sankce byly nastavené tak, že pro realitku bylo nejvýnosnější, aby se obchod neuskutečnil. A oni to chtěli koupit / prodat...

0/0
2.1.2009 18:10

Hamoun

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Smlouva je dobrovolná záležitost oboustranně.Sankce jsou samozřejmě správné jak z hlediska kupujícího,tak prodávajícího.Proč má tratit jedna strana na nedodržení smlouvy druhou stranou?Co se týče realitky,ta se sankcemi chrání,aby je klienti neobešli,když jim dohodila kšeft..

0/0
2.1.2009 18:26

xf

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Ano. Správně popisuješ, jak by to být mělo.

Ale já zas hovořím o tom, jak to s našimi realitkami velmi často je.

0/0
2.1.2009 22:47

xf

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

Ačkoli i to dohodila kšeft není v tomto případě přesné. Prodávající si sám dal inzerát. Načež byl realitkou kontaktován. A pod vlivem slibů, z části nesplněných, inzerát stáhl a inzerovala realitka. U všech prohlídek byl prodávající.

Takže, když mu došlo, že realitka pro něj nic neudělala, než co si stejně už zařídil sám, byl trochu roztrpčený. Ale říkal si moje blbost, budu držet slovo.

A ta smlouva o smlouvě budoucí, de fakto jednostranný bianko šek ve prospěch realitky, co mu dali podepsat, to už bylo moc. To už je zcela neakceptovatelné riziko, tohle podepsat. Bez ohledu na nějaké případné benefity; které navíc nebyly žádné. To by si koledoval o prohlášení nesvéprávnosti...

Anebo bys mi Hamoune podepsal papír, že se zavazuješ podepsat jakousi SMLOUVU, o které nic nevíš, než že se týká prodeje bytu, a nemůžeš ovlivnit její obsah, do týdne složíš své dvojleté úspory na moje konto, a když tu smlouvu nakonec nepodepíšeš, tak ty peníze propadají v můj prospěch bez náhrady? No řekni sám.

0/0
2.1.2009 23:08

XLS

Re: Při pohledu do časopisu REAL CITY

No docela dobre infa z cele diskuze, ale musim rict ze fakt nechapu nektere veci. Vetsinou cesi jsou mistri sveta ve vsem a taky nejvetsi stezovatele jak jim nekdo porad ublizuje. Kdyz nekdo muze podepsat neco takoveho co tu popisujes tak je to ultravul a zaslouzi si co dostal. Jak muze byt nekdo tak nesvepravny to nikdy nepochopim. Ja uz jsem tolik lidi a firem co na me zkouseli podobne veci proste poslal do haje a fakt nechapu lidi co tohle muzou podepsat.

0/0
4.1.2009 17:39

ash

ceny bytu

blbý je, že ceny bytu se dolů příliš nepohnuly

0/0
2.1.2009 10:42

Petr

Re: ceny bytu

Proč by to bylo blbé? Pravděpodobně koncem tohoto roku hodlám prodat byt, tak v tom nevidím žádnou tragédii. Naštěstí jsem koupil v roce 2002, takže ani při pádu cen o desítky procent neprodělám. :-))

0/0
2.1.2009 11:44

hufnágl

lež na lež

naše banky údajně "toxická aktiva" ve větší míře nemají. A co je tedy toto: " A není tomu tak dávno, kdy se banky předháněly s hypotékami na 110 %, 120 % i 130 % odhadní ceny". Při poklesu ceny nemovitostí a předpokládaném dalším poklesu letos, při předpokládaném dalším propouštění a tedy výrazně nižší poptávce to je toxické aktivum jako víno. V letech 2005 až 2007 se půjčovalo jako na běžícím pásu a byly to hlavně půjčky lidem, kteří najednou "prošli". Tedy půjčky od 70% přemrštěné hodnoty nemovitostí výše. Protože v prvních letech se neumoří skoro nic, dluh zůstává prakticky nezměněn. Při ztrátě příjmu pak čeká dlužníky nucený prodej za cenu nižší, než je zůstatek dluhu.  Při větším rozsahu prodejů pak najednou bude kupa volných nových bytů, což sníží cenu rozestavěných...atd. atd - a máme tu Ameriku se vším všudy. Takže bych na místě bank moc klidný opravdu nebyl, protože to tady může skončit úplně stejně, jako ze velkou louží.

0/0
2.1.2009 9:14

pepa

Re: lež na lež

to, že se banky předháněly s hypotékami na 100 a více procent je trochu demagogie. Tyto produkty se sice poskytovaly, ale ve velmi omezené míře. Co se týče lidí, kteří najednou "prošli" bych dodal asi toto. Produkty, které nabízejí hypo bez doložení příjmu obvykle nebývají na 100% hodnoty nemovitosti, ale zahruba max. 70%. Samozřejmě k nárůstu realizovaných zástav dojde, ale ne v té míře co tu popisujete.

Takže žádné katastrofické scénáře, prosím.

0/0
2.1.2009 9:34

gumidos

Re: lež na lež

Asi blbě čtete, ale já nikde nepsal o půjčkách bez dokládání příjmů. A navíc ani o půjčkách na 100 a více procent - jen jsem použil citaci z článku. Já psal o něčem jiném - o tom, že byly poskytovány ve velké míře, prakticky výhradně půjčky na 70 a více procent prodejní hodnoty nemovitosti - nikoliv odhadní ceny bakovního odhadce. Takže pokud by hodnota nemovitostí poklesla, tedy ona cenová bublinka trochu splaskla (68.000,- Kč za 1m2 běžného bytu v Praze např. Nad Rokytkou je cenovou bublinkou), pak se úvěry rázem stanou nezajištěnými se všemi důsledky pro dlužníky. Tedy hrozbou dozajištění, nebo splacení, nebo splacení z určité části. Vůbec ani nemluvím o hrozbě ztráty příjmu, která ten dřímající průšvih ještě umocňuje. Takže katastrofický scénář se může v cuku letu z tohoto stavu stát.

0/0
2.1.2009 9:50

oneill

Re: lež na lež

Bankovní odhadci odhadovali podle tržních cen.

0/0
2.1.2009 10:00

pepa

Re: lež na lež

V jste psal o těch, kteří najednou prošli. Z toho se mi dedukuje buď hypo bez příjmu nebo upravený scoring klienta. V prvním případě se částečně chráním nižším LTV, v druhém případě je to chybně nastavený proces. LTV se odvozuje z odhadu vypracovaného bankovním odhadcem, který použije srovnánací metodu, tj. měl by se dostat na tržní cenu. Problematice dozajištění rozumím, nicméně splasknutí bubliny snad nebude v takovém rozsahu, aby zasáhl významnou část klientů. Banky mají zájem na splacení úvěru a ne na tom, aby v případě bezproblémového splácení požadovali předčasné splacení úvěru či něco podobného.  

0/0
2.1.2009 11:55

PROX

Re: lež na lež

Vcelku přesné. To je taky možná důvod obvzlášť silné realitní PR propagandy, kterou se u nás snaží zuby nehty udržet ceny. Nejspíš už tuší že jsou v tom všichni namočeni až po uši, včetně bank. Známý mi tvrdil, že při 100% hypo v alglosaských zemích nese vlastně veškeré riziko banka - při poklesu ceny domu z 300tis na 200tis. spousta lidí obětuje už zaplacené splátky (i když na ně má) a nechá prostě zástavu propadnout bance(proč splácet 300tis. za dům v hodnotě 200tis. že). Ta na ni při nuceném prodeji realizuje ztrátu 100tis. usd, kterou už po bývalých majitelích nemůže vymáhat. Docela by me zajímalo jestli to tak skutečně funguje, resp. jak tomu bude z právního hlediska u nás.

0/0
2.1.2009 16:41

Hamoun

Re: lež na lež

V US jednoduše pošle klíče bance a jde dál,protože nem.mu nepatří.U nás je nemovitost napsaná v katastru na dlužníka.

0/0
2.1.2009 17:58

tripple x

Re: lež na lež

u nas to tak jednoduche neni. Dluznik bude dluzit a tedy i splacet puvodni castku. Pokud hodnota nemovitosti poklesne muze banka pozadovat doplaceni castky, ktera neni "kryta". Pokud to dluznik neudela, banka nemovitost proda za jakoukoliv cenu a ten rozdil v cene bude dluznik stale dluzit, tj. ho bude i splacet, takze se v pohode muze stat, ze nebudete mit nemovitost nicmene dluh ano. Riziko pro banku je tedy minimalni.

0/0
2.1.2009 21:33

PROX

Re: lež na lež

Sice nechci moc předjímat, ale to je pro mě jako daňového poplatníka dobrá zpráva. Pro lidi kteří se u nás do nemovitostí navezli v posledních dvou létech (tj. na vrcholu cen), už asi tak dobrá nebude.

0/0
3.1.2009 9:03

DeDust

Tak co bublina?

Uz to prasklo? :-P

0/0
2.1.2009 8:40

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že připojení na pult centrální ochrany objektu snižuje cenu pojištění domácnosti?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz