Slibuje Japonsko skvělé zisky?

aktualizováno 
Japonská ekonomika za letošní první pololetí zaznamenala růst HDP o 4,6 procenta, tedy nejrychlejší za posledních 15 let. Drtivé vítězství japonského premiéra Koizumiho je příslibem pro pokračování reforem směřujících k liberalizaci hospodářství. Zahraniční investoři doplňují svá portfolia o japonské akcie. Vyplatí se investovat do druhé největší ekonomiky světa?
Japonsko

Japonsko - Japonsko - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Japonský akciový index Nikkei 225 je tvořen 225 společnostmi, které jsou do tohoto indexu aktivně vybírány ze skupiny 450 společností s nejvyšší likviditou. Své historicky nejvyšší hodnoty dosáhl koncem roku 1989 a od této doby to s ním šlo z kopce.

Bublina na trhu nemovitostí

Poklesu japonské obdoby Dow Jones Industrial Average přecházela obrovská spekulační bublina na trhu s japonskými nemovitostmi. V 70. a 80. letech podporovaly japonské banky téměř každý stavební projekt mnohamiliardovými úvěry. Banky jako záruku přijímaly akcie úvěrovaných společností, což umožnilo indexu Nikkei dosahovat nových maxim a šplhat stále výš.

Když už nájemci odmítali platit přemrštěné ceny za pronajaté nemovitosti, stavební firmy přestaly splácet své půjčky a jejich akcie ztrácely hodnotu. Následoval burzovní výprodej, který japonskou ekonomiku ovlivňuje ještě i dnes. Úprk investorů a nekonečná deflace urychlily úpadek japonského hospodářství. Až do současnosti veškerá opatření pro oživení druhé největší ekonomiky světa selhávala. Deflace odrazuje spotřebitele od nákupu, když ví, že za měsíc nakoupí ještě levněji. Minimální respektive nulové úrokové sazby odliv investorů více zesílily.

V posledních deseti letech zažilo Japonsko tři vlny, v rámci nichž si mohl investor přijít i na 50% zhodnocení. Má to však malý háček. Musíte vědět, kdy z rozjetého vlaku vystoupit. Dlouhodobě totiž japonský akciový trh klesá a růstové vlny trvaly v rozmezí 8 až 19 měsíců.

Koizumi – nová naděje pro Japonsko

Jak investuje vyvolený? Kolik nakonec vyvolenému zbude na slibovanou charitu? Více ZDE.

Hlavní japonský akciový index Nikkei 225 se v posledních dnech posouvá za své čtyřleté maximum, a to navzodory vysokým cenám ropy. Jde o jeden z příznivých dopadů oživujících japonskou ekonomiku, která by mohla pomoci nahoru celému asijskému regionu, zdůrazňují odborníci. O japonské akcie projevují zájem především zahraniční investoři, kteří po opětovném vítězství reformního Koizumiho očekávají potřebné reformy, které oživí japonské hospodářství. Investory přitahují příznivá makroekonomická data druhé největší ekonomiky světa za tento rok, která naznačují především udržitelný růst. Zatímco minulé pokusy o oživení japonské ekonomiky ztroskotaly, současný růst by mohl mít trvalejší charakter. Objevují se i náznaky, že by mohla zmizet deflace, která zemi trápí od roku 1998. Japonská centrální banka také zaznamenala u podniků zvýšenou investiční aktivitu, která může být impulsem pro příští hospodářský růst země. 

Drahá ropa není problém

Japonsku se bude dařit nadále bez ohledu na drahou ropu. Podle Asijské rozvojové banky spotřebuje japonská ekonomika na jednotku hrubého domácího produktu poloviční množství ropy ve srovnání s USA. Japonskému premiérovi by po vítězných volbách do Dolní sněmovny už nic nemělo zabránit v privatizaci státní pošty - největší finanční instituci světa. Japonská pošta nacházející se ve státních rukou přes 130 let nejenom doručuje zásilky, ale díky husté síti 25 000 poboček slouží domácnostem jako spořitelna a také životní pojišťovna. Osvědčila se i v letech bankovní krize jako bezpečný přístav pro drobné střadatele. Koizumiho kabinet ale chce, aby o jejich penězích nerozhodovalo jenom ministerstvo financí, které za ně nakupovalo dluhopisy, nebo je používalo i k financování veřejných projektů, často na politickou objednávku. Neprůhledné mísení politiky a bankovnictví by mělo skončit.

Japonské akciové podílové fondy v ČR

Drobný investor může kromě nakupování vybraných japonským akcií využít možnost investovat přes podílové fondy. Nabídka je bohatá a správcovské společnosti obhospodařují více než desítku fondů, které ve svém portfoliu drží většinu cenných papíru orientovaných na Japonsko. Podmínkou je, aby akcie těchto společností byly emitované společnostmi, které jsou usazeny nebo provozují činnost, případně čerpají své příjmy z Japonska.

Akciové podílové fondy Japonsko

Podílový fond/Index

výkon 
za 1 rok

výkon 
za 3 roky

výkon 
za 5 let

Nikkei 225 Average

14,52%

37,33%

-21,72%

Pioneer Japanese Equity

18,87%

34,33%

N/A

ING Invest Japan

17,90%

32,04%

-20,18%

ABN Amro Japan Equity

15,84%

21,87%

-31,14%

ABN Amro Behavioral Fin Japan

15,75%

44,52%

N/A

KBC Index Fund - Japan

15,01%

38,65%

-14,22%

Zdroj: Fondshop

Výše vstupních poplatku se pohybuje od 2,5 % až po 6 %. Nejnižší vstupní poplatek nabízí KBC Index Fund – Japan z nabídky podílových fondů skupiny ČSOB/KBC. Fondy jsou nejčastěji denominovány v japonské měně a investor si tak musí uvědomit, že podstupuje také měnové riziko v případe nepříznivého vývoje kurzu české koruny a japonského jenu.

Pražská burza + 7,61%

Zatímco japonská burza čeká na výraznější oživení, pražská burza pokračuje v růstu. Za minulý měsíc si akciové tituly hlavního akciového indexu PX-50 připsaly více než 7%, od začátku roku je to až 40 %. Burzu táhly hlavně akcie Unipetrolu a Zentivy. Nejúspěšnějším fondem se zaměřením na středoevropský region se minulý měsíc stal Erste – Stock Danubia CZK se ziskem + 17,1 %, který obsahuje akcie z centrální a východní Evropy, při čemž významná část je investována do titulů emitentů ze střední Evropy, Ruska, Turecka a Rakouska. Za ním následují ING Český akciový fond a Sporotrend Investiční společnosti České spořitelny.

Myslíte si, že přichází ten správný čas pro japonské akcie? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Stavební spoření versus hypotéka. Porovnali jsme výhody a nevýhody

Ilustrační snímek

Váháte mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když je postavíte proti sobě, čeká vás tak trochu remízový zápas....

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz