Kdo se na konci roku zpozdí s platbou, má smůlu!

aktualizováno 
Nakoupit vánoční dárky, sehnat kapra, stromeček a ještě zaplatit na poslední chvíli stavební spoření nebo uhradit splátky spotřebitelského úvěru. V hektických chvílích, které zažíváme před koncem roku, často zapomeneme na vyřízení všech finančních záležitostí. Vydat se však do banky v posledních dnech roku, vám může hodně zkomplikovat život.

Dva, tři, pět dní, nebo celý týden? Kolik času má vlastně banka na převody peněz, se nedá jednoznačně říci. Záleží zatím na jejích obchodních podmínkách. Neexistuje totiž žádná vyhláška, která by přesně stanovila počet dnů potřebných pro takovou operaci. Jednoznačně nejrychlejší je bezhotovostní převod z účtu na účet - jestliže posíláte peníze v rámci jedné banky, proběhne taková transakce zpravidla přes noc. Nejdéle naopak trvá převod složenkou. Každá banka má doby pro převod plateb upraveny svými obchodními podmínkami a musí se řídit vyhláškou centrální banky z roku 1992. Letos v březnu sice přijali poslanci zákon o platebním styku, který vstoupí v platnost od 1. ledna 2003 - pasáž o rychlých převodech však bude pro banky závazná až do ledna 2004.

Delší doba je potřeba na převod prostředků mezi dvěma peněžními ústavy. Platby totiž musí projít clearingovým centrem České národní banky, takže jednoduchá platba se může protáhnout. „Při převádění finančních prostředků z jedné banky na účet v jiné bance se doporučuje lhůta 3 dnů,“ popisuje obvyklý postup Pavel Makovský z eBanky.

Nejdéle trvá převod peněz na zahraniční konta. Tehdy obvykle záleží na konkrétní dohodě banky a jejího klienta, většinou trvá vyřízení celé záležitosti pět dnů. „Převody peněz do zahraničí přijímá banka do 20. prosince do 12 hodin,“ říká Jan Hainz z GE Capital Bank.

Hledáte informace o běžných účtech? Neváhejte a navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

Do banky zajděte raději s předstihem

To, že banky čelí každoročně před Silvestrem většímu náporu klientů, není nic nového. Proto se vyplatí vyřídit finanční záležitosti co nejdříve, protože i některé standardní lhůty se na konci roku mohou protáhnout. „Doporučujeme klientům, aby platbu neodkládali. Získají tak jistotu, že bude zaevidována na jejich účtu jako platba roku 2002,“ říká Zdenka Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny. Zpoždění platby do dalšího roku se klientům nevyplatí - přijdou o státní podporu, vázanou na řádné zaplacení vkladů v kalendářním roce.

Zástupci finančních ústavů potvrzují, že je možné provést převod peněz ještě 30. prosince, nezaručují však, že peníze do konce roku na účet příjemce opravdu dorazí. „Jestliže je podán příkaz k převodu v pátek 27. prosince, jsou peníze připsány adresátovi i v jiné bance ještě v roce 2002. Pro zadání převodu v pondělí 30. prosince už nemůžeme zaručit, že peníze budou příjemci připsány ještě v tomto kalendářním roce,“ varuje klienty Helena Matuszná z České spořitelny.

Pozor také na otvírací dobu finančních ústavů těsně před koncem roku. Některé banky nebo jejich menší pobočky mohou být poslední den v roce nedostupné. „V úterý 31. prosince budou všechna obchodní místa Union banky uzavřena,“ upozorňuje Josef Řeřicha z Union banky.

Sháníte se po dalších informacích z oblasti stavebního spoření? Pak určitě nahlédněte do TÉTO SEKCE.

I přes mobilní telefon nebo počítač je nutné zadat příkaz včas

Pro mě omezení otvírací doby neplatí, já si zadám příkaz mobilním telefonem nebo počítačem, pomyslí si mnozí klienti. Do jisté míry mají pravdu. V některých bankách je sice posunuta doba, dokdy je možné zadat platební příkaz, přesto jsou klienti omezeni lhůtami pro zaúčtování dané transakce. „Tuzemské platební příkazy přijímá GE Capital Bank na pobočkách do 30. prosince do konce pracovní doby. Příkazy k úhradě zadávané elektronickou formou je možné zadávat do 23 hodin 30. prosince 2002,“ uvádí Jan Hainz.

Složenky zaplaťte před Vánocemi

Pokud chcete peníze poslat poštou, máte ještě o něco méně času než v případě bank. Aby byly peníze doručeny do konce kalendářního roku, je možné je poslat do pátku 20. prosince poukázkou A - hotovost-účet - nebo ještě o týden později, 27. prosince poukázkou G, kde pošta garantuje lhůtu dodání dva pracovní dny ode dne podání. Složenku typu C, hotovost-hotovost, odešlete v pátek 20. prosince nebo nejpozději v pondělí 30. podejte poukázku D s garancí jeden pracovní den. „Posíláte-li například pět tisíc korun, poplatek činí 20 až 24 korun za poukázky A, G a C a 90 korun, použijete-li poukázku D,“ dodává Ladislav Vančura z České pošty.

Stavební spořitelny: zpoždění nebo opomenutí platby může znamenat i ztrátu státní podpory

Jen včas, tedy nejpozději do 31. 12. 2002, poukázaná platba stavební spořitelně zaručuje klientovi přiznání nároku na státní podporu za tento kalendářní rok. Ta může činit maximálně 4 500 korun ročně na jednu smlouvu a přijít by o ní mohl klient, který poukazuje dohodnutou částku najednou až na konci roku a na platbu by zapomněl.

Máte již vyřízené všechny platby, které je nutné provést ještě letos? Nebo necháváte vše na poslední chvíli a věříte, že vše stihnete včas? Nenechávejte si své názory pro sebe!

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Sestavili jsme žebříček aktuálně nejlepších krátkodobých mikropůjček

Ilustrační snímek

Mikropůčkám se běžně říká půjčky do výplaty. Na internetu je takových nabídek spousta. Dají se sjednat velmi rychle, a...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Kurzy.cz Dění na světovém trhu Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z...

Najdete na iDNES.cz