Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 11. července 2020 Olga

Koupíme váš byt a můžete v něm dále bydlet, nabízí realitka důchodcům

aktualizováno 
Možná už jste někdy ve schránce našli lísteček se vzkazem: „Koupím byt v tomto domě.“ Řada zájemců o konkrétní lokalitu hledá nové bydlení touto cestou. Nabídka na koupi bytu dorazila i čtenáři iDNES.cz. Byla ale poněkud neobvyklá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pan Jiří žije v bytě v osobním vlastnictví. Jak říká, s bydlením je spokojený, sídliště patří k nejmenším v Praze, je plné zeleně, blízko lesa, přitom dopravní i sociální infrastruktura je znamenitá. Má velmi dobré vztahy se sousedy a žádné velké problémy nejsou ani s placením společných nákladů. O stěhování ani o prodeji bytu nikdy neuvažoval.

Před časem ve schránce našel dopis realitní kanceláře, která projevila zájem jeho byt koupit. I s ním. Ano, čtete dobře, v nabídce se totiž píše: „Kupujeme byty lidí v důchodovém věku, kteří v bytě nadále bydlí. Vaše užívání bytu není nijak omezeno a právo užívání bytu je uvedeno v katastru nemovitostí. Naši investoři mají byty pro své děti, na budoucnost.“

Dopis chtěl původně roztrhat a zahodit, nakonec ho ale poslal redakci iDNES.cz, abychom čtenáře varovali. „Onu ´šlechetnou´ nabídku pokládám za projev hyenismu, jen vypočítavě kalkuluje s nedobrou hmotnou situací mnoha starých, zejména samostatně žijících dědků a bab, a považuji to za potenciálně nebezpečné,“ myslí si pan Jiří.

O vyjádření naše redakce samozřejmě požádala konkrétní realitní kancelář. V rejstříku firem je zapsána, poněkud zvláštní ale je, že na internetu o ní nenajdete žádnou zmínku a dokonce nemá ani své webové stránky, kde by prezentovala své služby a nemovitosti k prodeji. Jediným kontaktem, který jsme měli k dispozici, bylo telefonní číslo v nabídkovém dopise. Dovolali jsme se okamžitě, milá slečna na konci drátu nám ale sdělila, že makléř podepsaný v dopise již ve firmě nepracuje a ona ani nikdo z firmy o podobných aktivitách nic neví. Přestože slíbila, že se nám bývalý pracovník ozve, do redakční uzávěrky se tak nestalo.

Sebelepší smlouva nemusí vaše bydlení ochránit

Prodat svůj byt s tím, že v něm budete moci bydlet na základě práva z věcného břemene (nový OZ zavedl pojem služebnost), je sice možnost, jak vyřešit své finanční problémy nebo si přilepšit k důchodu, námi oslovení právníci ale upozorňují na řadu nebezpečí.

„Převodem vlastnictví reálná ochrana oproti pouhému věcnému břemeni značně oslabuje, opravdu tedy záleží na tom, jak dobře a jak široce je věcné břemeno ve smlouvě vymezeno,“ vysvětluje advokát Kamil Tvarůžka. V kupní smlouvě se sice dají sjednat různé zákazy či omezení na obranu původních vlastníků, někteří majitelé ovšem zákon ani základy slušného chování po převodu vlastnictví nerespektují. 

„Z praxe jsou známy případy nejrůznějších stavebních úprav, které znesnadňují přístup do bytu a znepříjemňují život, jako například oprava topení v zimě. Naprosto absurdní pak byla situace, kdy bylo bráněno seniorům opustit záchod, protože měli smlouvou zajištěný pouze přístup na záchod, nikoliv odchod,“ vyjmenovává prohřešky proti zákonu či spíše naschvály nových vlastníků advokát.

Nechte svou nemovitost, aby vám vydělala na penzi. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Zrušit smlouvu nebo svůj byt zpětně koupit za stejnou cenu, byť i kvůli chování v rozporu s dobrými mravy, nelze vynutit. „Samozřejmě se lidé mohou bránit u soudu, ale je třeba si uvědomit, že je to na úkor jejich nervů, jejich času a jejich financí (alespoň v první fázi), a oni musí prokazovat, že nový majitel jedná v rozporu se zákonem,“ upozorňuje Kamil Tvarůžka.

„Když přestanete být majitelem bytu, ztrácíte dispoziční oprávnění a nový vlastník byt může kdykoli a komukoli prodat či darovat,“ doplňuje advokát Pavel Nastis. Stejně tak nový vlastník se bude účastnit shromáždění společenství vlastníků jednotek a bude spolurozhodovat o domě, například o opravách společných částí, vy už do chodu domu nebudete moci nijak zasahovat.

„Největší riziko ale spatřuji v tom, že nový majitel může skončit v exekuci a v rámci exekuční dražby může být rozhodnuto o tom, že věcné břemeno zanikne. Stejně tak věcné břemeno zanikne zpeněžením bytové jednotky v insolvenci. Bývalý vlastník se pak bude muset vystěhovat, a to bez jakékoli bytové náhrady,“ varuje Pavel Nastis.

„Zpeněžit, respektive prodat svoji nemovitost a s prostředky, které získám, nějak smysluplně naložit, je podle mne ´bezpečnější´ způsob. Není nic horšího, než prodat si střechu nad hlavou a zůstat s penězi, za které si do konce života bydlení nepořídím,“ shrnuje generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka. Rozhodně podle něj nejde o obvyklou činnost realitních kanceláří, tou je realitní zprostředkování, slovy zákona činnost, jejímž účelem je zprostředkovat uzavření realitní smlouvy. A mimochodem, ani on konkrétní realitku nezná.

Připravit se o práva vyplývající z vlastnictví bytu se nám může hrubě nevyplatit. Pokud ale uvažujete o tom, že byste si k důchodu rádi přilepšili právě díky bytu, lepší možností může být takzvaná zpětná hypotéka. I ta má ale své nevýhody. Její princip přibližuje hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Hypotéka

Reverzní hypotéka je transakce, kdy majitel domu nebo bytu zastaví svou nemovitost a za to od společnosti, které svou nemovitost zastavil, získá jednorázovou sumu nebo dostává měsíční výplaty. Jde tedy o úvěr, který je úročen. Senior zůstává vlastníkem nemovitosti, je povinen hradit všechny náklady spojené s jejím provozem a udržovat ji tak, aby se nesnižovala její hodnota.„ Pro výši úvěru jsou důležité dvě věci, věk seniora a cena nemovitosti. Minimální věková hranice je obvykle 60 let,“ poznamenává Staňura.

V praxi vypadá poskytnutí reverzní hypotéky (říká se jí také seniorská) zhruba takto:

 • Pokud je seniorovi 60 let, vzniká mu nárok na úvěr ve výši přibližně 10 procent z ceny vlastněné nemovitosti.
 • Je-li seniorovi 70, může být úvěr navýšen až na 20 procent.
 • Lidé ve věku 80 let mohou dosáhnout na 40 procent z ceny nemovitosti, zatímco ti, jimž je 85, až na celých 50 procent. Senior úvěr a úroky, to je poskytnuté peníze, průběžně nesplácí. Úvěr se splatí po smrti majitele prodejem nemovitosti. „Produkt je tradiční například v USA nebo Velké Británii, u nás si zatím velkou oblibu nenašel a nabízí jej jen pár malých společností. Obvyklý úrok se pohybuje kolem 8 % p.a. Vzhledem k této ceně bych zvážil jako alternativu přímý prodej,“ doporučuje Staňura.

Kdo se pro reverzní hypotéku rozhodne, měl by zvážit i další klady a zápory.

Pro:

 • Senior „zpeněží“ svou nemovitost tj. využije svůj majetek a přilepší si k důchodu.
 • Hodí se pro lidi, kteří nemají děti.

Proti:

 • Je mnohdy považována za neetickou a může s sebou nést reputační riziko pro poskytovatele.
 • Je pro majitele za podmínek, které se dnes nabízejí na trhu, drahá.
 • Dědicové přijdou zkrátka.
Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

KOMENTÁŘ: Proč zatím nezaměstnanost v Česku tak moc neroste

Nezaměstnanost v květnu vzrostla z 3,4 na 3,6 procenta, podle posledních údajů je bez práce přes 266 tisíc lidí. Jaký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mít či nemít předkupní právo, to je to, oč tu běží

Už zítra, 1. 7. 2020, nabude účinnosti novela občanského zákoníku, která výrazně mění podmínky předkupního práva...

Naděje pro rodiče samoživitele? Co přinese zákon o náhradním výživném

Premium Vláda schválila návrh zákona o zálohovaném výživném. V čem bude spočívat podpora státu pro samoživitele a...

KVÍZ: Investování není jen pro bohaté. Víte, jak zhodnotit své peníze?

Češi již dávno nejsou v investování amatéry. Celkový objem majetku, vložený přes členy Asociace pro kapitálový trh ČR...

Kolik kdo dnes vydělává? A jak naše mzdy ovlivní krize?

Průměrná mzda se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila na 34 077 korun. Kdo na průměrnou mzdu dosáhl a kde se...

Advantage Consulting, s.r.o.
Web developer

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...