ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Stará jednokoruna mu vydělala milion. Co víte o našich platidlech?

  • 7
Jednokorunová bankovka z roku 1945 se prodala v internetové aukci za 1 250 000 Kč. Sbírat bankovky se tedy může vyplatit, asi to ale není pro každého. Každopádně vědět co s poškozenou stokorunou nebo jak poznat falešnou tisícovku se hodí. Ověřte si své znalosti z historie i současnosti naší měny.

Sběratelství bankovek neboli notafilií se u nás aktivně věnuje několik tisíc lidí. Zájem o papírová platidla se datuje od dob, kdy byla zavedena, k většímu a systematickému rozvoji tohoto koníčku došlo v 60. a 70. letech 20. století. Ve srovnání s numismatikou je tento obor ovšem výrazně mladší, neboť první bankovky se začaly objevovat až v 17. století.

O bankovky mají zájem kromě sběratelů i investoři. Hodnota některých exemplářů se může vyšplhat až na miliónové částky, což potvrzuje i letošní aukce, na které se prodával jediný dochovaný exemplář slovenské bankovky z roku 1945.

KVÍZ: Co víte o bankovkách?

Zajímavý je i příběh této státovky, která se nikdy nedostala do oběhu. „Tehdejší dělník tiskárny Neografia v Turčianském Svätém Martinu, kde byla vytištěna a následně skartována, se účastnil přepravy již rozřezaných kusů a při té příležitosti vynesl pět částí, ze kterých si na památku státovku poskládal,“ popisuje spolumajitel aukční síně Bankovky.com Aleš Kohout. Bankovka se pak dostala do sbírky významného bratislavského sběratele. Startovací cena byla stanovena na 100 tisíc korun, nakonec se v internetové aukci prodala za 1 250 000 Kč.

„Stále se potvrzuje rostoucí zájem o sběratelství bankovek. Investice do sběratelských předmětů, podobně jako třeba u drahých kovů či kamenů, má totiž schopnost uchovávat si hodnotu se stabilním růstovým potenciálem,“ shrnuje Aleš Kohout.

, pro iDNES.cz