Otázky a odpovědi o reformě

aktualizováno 
Manželka je na rodičovské dovolené, pobírá příspěvek 7582 Kč a má částečný invalidní důchod 4100 Kč. Do příjmů vyživované manželky se sice nepočítá rodičovský příspěvek, ale invalidní důchod ano, takže v tomto případě slevu na vyživovanou manželku uplatnit nelze.
Pobírání rodičovského příspěvku a návrat do práce nemusí nijak souviset

Pobírání rodičovského příspěvku a návrat do práce nemusí nijak souviset

Platím výživné a je to pro mne povinný výdaj stanovený soudem. Bývalá manželka tyto peníze přijímá, ale daním je já. Změní se něco po reformě?

Nezmění. Peníze budete nadále zdaňovat vy.

Není mi stále jasná výše rodičovského příspěvku. Když budu chtít doma zůstat s dítětem jen dva roky, jakou sazbu příspěvku si mohu zvolit? Má předchozí hrubá mzda byla 10 000  Kč. Hraje to nějakou roli?

Vaše předchozí mzda roli hraje. Pokud totiž nemáte mateřskou 380 Kč denně (to přibližně odpovídá předchozí hrubé mzdě 16 400 Kč), nemůžete si zvolit nejrychlejší způsob vyplácení rodičovského příspěvku (11 400 Kč do dvou let věku dítěte).

Manželka je na rodičovské dovolené, pobírá příspěvek 7582 Kča má částečný invalidní důchod 4100 Kč. Bude se na nás vztahovat odpočet za vyživovaného manžela?

Do příjmů vyživované manželky se sice nepočítá rodičovský příspěvek, ale invalidní důchod ano. Takže ve vašem případě slevu uplatnit nemůžete. Slevu si můžete nárokovat jen v případě, že si váš partner nevydělá za rok více než 38 040 Kč. Nově bude možné uplatnit slevu 24 840 Kč za rok.

Dceři budou tři roky v červenci, ale protože jsem pracovala jako učitelka, počítám s nástupem do práce až v září. Mohla bych být ještě ty dva měsíce na mateřské a nepřijít o rodičák?

Pobírání rodičovského příspěvku a návrat do práce nemusí nijak souviset. Pokud dodržíte podmínku osobní celodenní a řádné péče o dítě, můžete si libovolně přivydělat. Péči může zajistit třeba babička nebo paní na hlídání. Do dceřiných třetích narozenin budete brát příspěvek  7600 Kč měsíčně a potom 3800 Kč až do jejích čtyř let.

Jak se bude u výpočtu daní postupovat u částečného invalidního důchodu. Má daň ze superhrubé mzdy bude nižší než odpočet z daní, takže budu mít vlastně zápornou daň. Dostanu peníze od státu jako přeplatek, nebo budu moci uplatnit společné zdanění?

Společné zdanění můžete uplatnit naposledy za rok 2007, pak již nebude fungovat. Vyjdeli vám záporná daň, nedostanete od státu doplaceno nic, daňový bonus se týká jen nezletilých dětí.

Vychovávám 30měsíční dvojčata, dostávám rodičovský příspěvek 7582 Kč. Příspěvek je jeden, přestože děti jsou dvě, a tudíž i náklady jsou vyšší. Změní se něco?

Příspěvek je určen rodičům, nezáleží na tom, kolik dětí vychovávají. I nadále budete dostávat příspěvek jen jeden.

Důchodcům se bude penze valorizovat. Platí totéž pro sirotčí důchody?

Reforma počítá s valorizací důchodů. Starobní důchody by od ledna měly vzrůst v průměru o 360 Kč. Valorizace se bude týkat i důchodů sirotčích a invalidních.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Složenky na daň z nemovitých věcí už míří do schránek, zaplaťte včas

Ilustrační snímek

Daň z nemovitosti musí každoročně uhradit státu každý, kdo vlastní pozemky či nemovitosti. Rozesílku více než tří...

Na daně zbývá už jen pár dní. Co si ohlídat, abyste to zvládli bez chyb?

Ilustrační snímek

Termín pro podaní daňového přiznání se blíží. Pokud jste růžový tiskopis ještě neodevzdali, musíte tak učinit...

Daně: letos je třeba dobře počítat, změnila se pravidla

Ilustrační snímek

Častá otázka podnikatelů je, jestli se mají nervovat s evidencí výdajů a řešit, které jsou přípustné a které už jsou za...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz