Otázky a odpovědi o reformě

aktualizováno 
Manželka je na rodičovské dovolené, pobírá příspěvek 7582 Kč a má částečný invalidní důchod 4100 Kč. Do příjmů vyživované manželky se sice nepočítá rodičovský příspěvek, ale invalidní důchod ano, takže v tomto případě slevu na vyživovanou manželku uplatnit nelze.
Pobírání rodičovského příspěvku a návrat do práce nemusí nijak souviset

Pobírání rodičovského příspěvku a návrat do práce nemusí nijak souviset

Platím výživné a je to pro mne povinný výdaj stanovený soudem. Bývalá manželka tyto peníze přijímá, ale daním je já. Změní se něco po reformě?

Nezmění. Peníze budete nadále zdaňovat vy.

Není mi stále jasná výše rodičovského příspěvku. Když budu chtít doma zůstat s dítětem jen dva roky, jakou sazbu příspěvku si mohu zvolit? Má předchozí hrubá mzda byla 10 000  Kč. Hraje to nějakou roli?

Vaše předchozí mzda roli hraje. Pokud totiž nemáte mateřskou 380 Kč denně (to přibližně odpovídá předchozí hrubé mzdě 16 400 Kč), nemůžete si zvolit nejrychlejší způsob vyplácení rodičovského příspěvku (11 400 Kč do dvou let věku dítěte).

Manželka je na rodičovské dovolené, pobírá příspěvek 7582 Kča má částečný invalidní důchod 4100 Kč. Bude se na nás vztahovat odpočet za vyživovaného manžela?

Do příjmů vyživované manželky se sice nepočítá rodičovský příspěvek, ale invalidní důchod ano. Takže ve vašem případě slevu uplatnit nemůžete. Slevu si můžete nárokovat jen v případě, že si váš partner nevydělá za rok více než 38 040 Kč. Nově bude možné uplatnit slevu 24 840 Kč za rok.

Dceři budou tři roky v červenci, ale protože jsem pracovala jako učitelka, počítám s nástupem do práce až v září. Mohla bych být ještě ty dva měsíce na mateřské a nepřijít o rodičák?

Pobírání rodičovského příspěvku a návrat do práce nemusí nijak souviset. Pokud dodržíte podmínku osobní celodenní a řádné péče o dítě, můžete si libovolně přivydělat. Péči může zajistit třeba babička nebo paní na hlídání. Do dceřiných třetích narozenin budete brát příspěvek  7600 Kč měsíčně a potom 3800 Kč až do jejích čtyř let.

Jak se bude u výpočtu daní postupovat u částečného invalidního důchodu. Má daň ze superhrubé mzdy bude nižší než odpočet z daní, takže budu mít vlastně zápornou daň. Dostanu peníze od státu jako přeplatek, nebo budu moci uplatnit společné zdanění?

Společné zdanění můžete uplatnit naposledy za rok 2007, pak již nebude fungovat. Vyjdeli vám záporná daň, nedostanete od státu doplaceno nic, daňový bonus se týká jen nezletilých dětí.

Vychovávám 30měsíční dvojčata, dostávám rodičovský příspěvek 7582 Kč. Příspěvek je jeden, přestože děti jsou dvě, a tudíž i náklady jsou vyšší. Změní se něco?

Příspěvek je určen rodičům, nezáleží na tom, kolik dětí vychovávají. I nadále budete dostávat příspěvek jen jeden.

Důchodcům se bude penze valorizovat. Platí totéž pro sirotčí důchody?

Reforma počítá s valorizací důchodů. Starobní důchody by od ledna měly vzrůst v průměru o 360 Kč. Valorizace se bude týkat i důchodů sirotčích a invalidních.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Jak se vyznáte v titulech a jejich zkratkách?

V minulém roce absolvovalo vysokou nebo vyšší odbornou školu 72 tisíc studentů. Z některých jsou DiS., Ing. či MUDr., z...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Investic není třeba se bát, ani když ekonomika začíná zpomalovat

Prakticky tři čtvrtiny veškerého finančního majetku domácností leží na bankovních účtech. A to přesto, že jejich...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Absolventům, kteří nastoupí do zaměstnání, vrátí stát tisíce

Po úspěšném ukončení střední nebo vysoké školy vznikne absolventům při nástupu do prvního zaměstnání za rok 2019...

Ušetřete na daních z příjmů a neplaťte státu víc, než musíte

Na přiznání daní zbývá už jen pár dnů. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání je pondělí 1. dubna 2019. Tento...

Daně za rok 2018: jak je zvládnout do 1. dubna bez chyb a pokuty

Přivyděláváte si třeba pronájmem nebo jako podnikatelé? Pak na vás nejspíš z kalendáře nepříjemně svítí červeně...

Daňové přiznání u přivýdělku. Kdo musí platit a jak na to?

Jste zaměstnaní a přivyděláváte si? Pronajímáte dům, včelaříte, nebo máte příjmy z prodeje výpěstků ze zahrádky?...

Najdete na iDNES.cz