(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na Islandu zaplatí firmy pokutu až 500 dolarů za platovou diskriminaci žen

  • 85
Island se jako první země na světě rozhodl jednou provždy zatočit s platovou diskriminací žen. Zaměstnavatelé ve skandinávské zemi musí nově prokazovat, že platí stejným způsobem muže i ženy na stejné pracovní pozici. Pokud tak neučiní, riskují, že dostanou pěkně tučnou pokutu.

Diskriminace na základě pohlaví je již v mnoha zemích nelegální - výzkum však ukazuje, že legislativa proti tomuto problému neumí bojovat. Podle zjištění Světového ekonomického fóra, jsou ženy placeny hůře než muži ve všech zemích světa.

Jak napsalo CNN, Island je nyní první zemí, která chce proti rozdílu v odměňování žen a mužů bojovat důrazněji a požaduje, aby společnosti proaktivně získaly od vlády osvědčení o platové rovnosti.

Zákon vstoupil v platnost v pondělí a vztahuje se na všechny společnosti a organizace s nejméně 25 zaměstnanci na plný úvazek. Firmy s více než 250 zaměstnanci budou muset certifikaci získat do konce letošního roku, zatímco menší firmy budou následovat v příštích několika letech podle jejich velikosti.

Island chce nerovnosti v platech smazat do 4 let

Současná islandská legislativa umožňuje stanovit firmám, které zákon nedodržují pokutu až 500 dolarů za den. Nový zákon zaujal aktivisty po celém světě. Herečka a bojovnice za rovnost pohlaví Patricia Arquettová se radovala na Twitteru. „Juchů!! Na Islandu je nyní nelegální platit ženám méně,“ napsala.

Bývalá americká tenistka a světová tenisová jednička Billie Jean King dodala: „Island opět vede v hnutí za rovnost. Nová premiérka a parlament, kde jsou téměř z poloviny ženy.“ 

Názory personalistů: Pět důvodů, proč ženy vydělávají méně než muži

Zástupkyně feministické organizace Fawcett Society Sam Smethersová tvrdí, že v zájmu není jen stejná mzda. „Řešení nerovnosti a diskriminace žen a mužů je dobré pro podnikání a v konečném důsledku pro nás pro všechny,“ dodala.

Nová pravidla samozřejmě neznamenají, že společnosti musí dávat všem, kteří vykonávají stejnou práci, stejný plat. Zaměstnavatelé mají stále možnost odměňovat své pracovníky na základě zkušeností, výkonu a dalších aspektů. Společnosti však musejí prokázat, že rozdíly v platu nejsou kvůli pohlaví.

Island proti nerovnosti mezi ženami a muži bojuje již léta. Za posledních devět let se umístil na vrcholu žebříčku Světového ekonomického fóra, který posuzuje globální rozdíly mezi pohlavími  v oblasti zdraví, ekonomiky, politiky a vzdělávání. I přesto ale bylo islandské ženě v roce 2014 stále vypláceno pouze 78,5 procent celkového příjmu islandského muže. Vláda se nyní zavázala k vymazání rozdílu v odměňování žen a mužů do roku 2022.