Z filmu Avatar

Z filmu Avatar | foto: Bontonfilm

Obchodníci na americké burze budou spekulovat na návštěvnost filmů

  • 12
Utratili jste velké peníze za vstupenky na Avatar? Chcete je získat zpět? Pokud se bude točit druhý díl, možná budete moci. Má to však jeden háček. Budete muset umět obchodovat na komoditních burzách. Už brzy totiž bude možné "sázet" na úspěch či neúspěch hollywoodských filmů.

Doteď burziáni obvykle spekulovali na ceny ropy, kukuřice, zlata nebo na kurz dolaru. Filmová branže pro ně bude novinka.

Obchodování s takzvanými filmovými deriváty schválil včera americký burzovní regulátor CFTC. První film, s jehož úspěchem by se mělo obchodovat, má být titul Chmatáci (Takers), který má do zámořských kin dorazit v letošním srpnu.

Zjednodušeně řečeno budou investoři sázet na to, kolik dolarů vydělá určitý film během svého prvního premiérového víkendu. Ti z nich, kteří se trefí do rozmezí, jež bude skutečným výsledkům nejblíže, budou brát peníze neúspěšných sázkařů.

Úvodní cenu kontraktů, jež bude výsledkem nabídky a poptávky, bude stanovovat coby tvůrce trhu společnost Veriana Networks, která od regulátora získala jako jediná pro tento druh obchodů licenci.

Studia obchodování odmítají

Schválením spekulací na kasovní úspěchy filmů smetla burzovní komise pod stůl námitky a obavy velkých amerických filmových studií, které proti "filmovým futures" ostře vystupují. Odpůrci vidí problém v tom, že statistiky, z nichž se budou úspěchy či neúspěchy odvozovat, nemusí být důvěryhodné a obchodování tak mohou ovlivnit manipulace.

Poslední šancí pro filmová studia tak zůstává Kongres. Ten je totiž nyní v poslední fázi přípravy návrhu zákona reformujícího finanční sektor, jehož součástí by mělo být i omezení obchodování s některými deriváty. Podle mnohých expertů to byly totiž právě tyto instrumenty, které kvůli své neprůhlednosti přispěly k vypuknutí finanční krize.

Proti jejich větší regulaci se však naopak staví Wall Street, podle jehož představitelů by to mohlo přinést zničení bankovního systému.

S prosazováním svých zájmů to mají bankéři nyní těžké. Podle listu Wall Street Journal se totiž s jejich lobbisty již kongresmani odmítají setkávat. Jakákoli jejich spojitost s bankami v této době, kdy se rozhoduje o reformě, by totiž mohla působit jako stigma. Žádosti o setkání odbývají zákonodárci tím, že stanoviska bank jsou jim dobře známá.