ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

MMF kritizuje evropské vlády. Plošná pomoc podkopává tvorbu energetických úspor

  • 67
Mezinárodní měnový fond ve středu varoval evropské vlády před nadměrnými zásahy do probíhající energetické krize. Představitelé MMF sice podpořili, aby evropské státy finančně vypomáhaly těm nejzranitelnějším, bohatší vrstvy obyvatelstva by však měly tíhu současných vyšších cen nést, a to i proto, aby byly více motivovány ke snížení spotřeby.

Většina evropských států přistupuje k nynější energetické krizi velice podobně. Skrze nejrůznější dotace, cenové kontroly, stropy či prostřednictvím nižších daní se snaží redukovat negativní dopady rostoucích nákladů na spotřebitele, a to často i plošným způsobem. Podle Mezinárodního měnového fondu to ale není ta správná cesta. Informoval o tom portál CNBC.

„Vlády nemohou současnou krizi svým spotřebitelům plně kompenzovat. Někteří spotřebitelé by břemeno vyšších cen nést měli. Vlády by tak mohly podpořit tvorbu energetických úspor a postupný odklon od fosilních paliv,“ napsali ve své zprávě zástupci Mezinárodního měnového fondu.

Krátkozraká podpora

Instituce se sídlem v americkém Washingtonu tak Evropu varovala, že plošná podpora prostřednictvím veřejných peněz je krátkozraká a některé vlády bude letos stát odhadem až 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Taková finanční pomoc také nafukuje i poptávku, a tedy dále zvyšuje i ceny.

Místo toho by podle MMF měli tvůrci politik ve státech Evropské unie více přejít k cíleným úlevám, a to konkrétně k cílenější podpoře chudších domácností, které jsou vůči vyšším cenám nejzranitelnější a zároveň jsou nejméně schopné se s nimi vyrovnat.

Zpráva MMF také dodala, že evropské vlády by během současného nárůstu cen měly za určité situace podpořit i jinak životaschopné podniky, a to tehdy, pokud by Evropa čelila úplnému přerušení dodávek plynu z Ruska. Jinak by se ale měly evropské země takové podpoře spíše vyhýbat.

Komentáře MMF přicházejí v době, kdy se jednotlivé evropské země snaží najít způsoby, jak snížit spotřebu energií a závislost na ruské ropě a plynu. V Chorvatsku třeba došlo ke snížení daně z přidané hodnoty u mnohých položek, a to o dvanáct procentních bodů a celkem takové kroky vyšly chorvatské rozpočty prozatím na 4,8 miliardy kun, a tedy asi 16 miliard korun.

K opatřením sáhli také kupříkladu ve Španělsku nebo Portugalsku. Evropská unie těmto státům před časem umožnila na dvanáct měsíců omezit cenu zemního plynu, který je v těchto státech hojně využívaný pro výrobu elektřiny. V úterý pak ve Španělsku vešla v platnost sada opatření, která omezuje vytápění ve veřejných prostorách a reguluje i používání klimatizací.

Energetičtí giganti mezitím nadále těží z vyšších cen, třeba společnost BP v úterý vykázala největší čtvrtletní zisk za posledních 14 let.