Antonín Koláček se dostavil 10. června ve švýcarské Bellinzoně k druhé části procesu v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). | foto: ČTK

Koláčkův duchovní život soudce zaujal, ptal se ho na pocity v břiše

  • 16
Středeční vystoupení bývalého manažera a majitele Mostecké uhelné společnosti Antonína Koláčka u švýcarského soudu v Bellinzoně nepatřilo právě k běžným výpovědím obžalovaného. Třiapadesátiletý Koláček se široce věnoval svému zájmu o buddhismus a další duchovní nauky a popisoval důvody, proč se namísto byznysu věnuje duchovnímu rozvoji.

Koláček je v Bellinzoně obžalován spolu s pěti společníky z podvodů, praní špinavých peněz a korupce. Na rozdíl od ostatních českých obžalovaných se soudci mluvil, i když odmítl odpovídat na otázky týkající se vlastní obžaloby.

Široce se však rozhovořil v pasáži věnované jeho osobní situaci. Nejprve v obecném prohlášení řekl, že neporušil zákony, i když je mu zpětně líto, že akcie MUS ve druhé polovině 90. let nakupoval se společníky potají (více čtěte zde).

Miliardář Koláček se dal na duchovno

Uhlobaron Antonín Koláček

Řekl ale také, že "každý člověk má svůj osud a své poslání". "Soud vnímám jako cestu, aby člověk mohl naplnit poslání svého srdce," dodal.

"Tak, jako jste se všichni stali součástí mého osudu a pomáháte mi naplnit mé poslání," obrátil se na soudce, "tak já, když jsem součástí osudu jiných lidí, jim pomáhám najít posvátný záměr jejich srdce." Koláček po roce 2004 postupně odešel ze světa byznysu a věnuje se buddhismu a dalším duchovním naukám. Založil také například Dům osobního rozvoje Maitrea v Praze, waldorfskou mateřskou školku a otevře domov pro seniory Maitrea ve Slušticích.

"To je velké téma," zaujala výpověď o hledání dobra soudce

Soudce tato změna v životní orientaci zaujala a zeptali se ho na důvody. Rozhodl jsem se, když jsem zjistil, kam jsem se ve svém životě dostal, řekl. "Zjistil jsem, že svět byznysu je plný válečných taktik, přetahování a přetlačování a mým bytostným naladěním je spolupráce s lidmi," prohlásil.

Koláček Švýcarům tvrdí, že lituje tajnůstkaření

Proto prý odjel v roce 2000 do Indie k pramenům Gangy do Gangotrí a strávil nějakou dobu v Nepálu. Začal také studovat šamanismus, tantrismus a absolvoval několik pobytů ve tmě. "Skrze své nitro a své srdce poznávám existenci. To poznání mi umožňuje s láskou přijímat všechny situace, do kterých se dostanu," řekl.

Nemá prý žádné výčitky vůči nikomu, kdo ho do nynější situace dostal. "Byť jedna situace mě zaskočila, ještě to nemám zpracované," připustil bez dalšího vysvětlení.

"I když je v tom zmatek, učím svoji mysl, že nemusí vědět a pochopit všechno," dodal. "Spoustu věci jsem přestal svým způsobem řešit.

Zkoncentroval jsem svou energii a život na věci, které mi dělají radost a prýští z mého srdce. Mým základním krédem je být lidský ... vytvářet situace, kdy mohu s lidmi komunikovat otevřeně od srdce k srdci ... i když vím, že to někdy nejde. Některá srdce zůstávají zavřená," řekl.

Soudce Peter Popp uznal, že "to je velké téma". Není tedy vaším úkolem podle vašeho svědomí odpovědět na naše otázky? zeptal se ho současně.

"Rozumím. Ale já reaguju na své vnitřní pocity a ty mi v této chvíli nedovolují to úplně udělat. Když se na to naladím, cítím určité stažení... rád bych tyto své pocity respektoval," řekl.

Soudce se ho zeptal, zda šlo o psychické nebo fyzické stažení. "Myslím, že to je psychickofyzické stažení. Stažení tady v břiše," dodal.

V jiné pasáži výpovědi Koláček zdůvodnil odmítnutí vyjádřit se k bodům obžaloby vyšetřováním v České republice i obavám z vydírání a manipulací. Oznámil, že na úvod hlavní části líčení 24. června předá soudu písemné vyjádření popisující jeho aktivity kolem MUS.

,