Finanční krize nás ničí, nemáme ani na myčku nádobí, brečí bankéři

  4:01aktualizováno  4:01
Už žádné lyžovačky v luxusních horských střediscích, byt s pokoji pro hosty či početný vozový park. Dokonce ani na myčku na nádobí nemáme. Tak si stěžují bankéři, kterým kvůli finanční krizi klesly příjmy a musí snížit svůj životní standard. "Lidé, kteří nemají peníze, naši situaci nemůžou pochopit," říkají. A mají asi pravdu.

Bankéři se těžko vyrovnávají s tím, že se musí uskromnit. | foto: Reuters

Andrew Schiff, šéf komunikace a marketingu v bance Euro Pacific Capital, vydělává 350 tisíc dolarů ročně, což je asi 6,5 milionu korun. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že se cítí jako "ochrnutý" a děsí se budoucnosti. 

"Uvázl jsem v newyorském bytě o rozměrech 111 metrů čtverečních. Chtěl bych, aby každé z mých dětí mělo svůj pokoj. Tři, raději čtyři ložnice. Je snad tak pošetilé mít pokoj pro hosty?" ptal se redaktora. "Nemáme ani myčku, musíme všechno mýt v ruce," vysvětloval situaci své rodiny.

"Lidé, kteří nemají peníze, tomu nemohou rozumět," řekl agentuře Alan Dugash z účetní firmy Marks Paneth & Shron, která se sama specializuje na finanční plánování. "Já mám tři děti na soukromé škole. To je mám jako vzít pryč? To přece nejde!" stěžoval si.

"Když vyděláváte 50 tisíc dolarů a sníží se vám plat na 40, je to velmi kruté. Ale stejně tak kruté je to i pro ty, kteří se pohybují ve vyšších číslech," domnívá se.

Po propadech na burze musely finanční společnosti značně osekat svůj rozpočet a bankéři a ostatní finančníci obdrželi menší bonusy. A nyní se bojí, že tento trend je čeká i v dalších měsících. Kvůli propadu příjmů z investičního bankovnictví musela například společnost Goldman Sachs snížit výdaje o 25 procent.

Jen ti, co šetřili, mohou zůstat v golfovém klubu

Také Daniel Arbeeny, který na Wall Street pracuje v personální agentuře, se po dramatickém propadu svých příjmů musel vzdát každoročních lyžařských výletů do vyhlášených středisek, jako je Aspen nebo Tahoe. A to byl zvyklý vydělávat až 500 tisíc dolarů (přes 9 milionů korun), když byl dobrý rok. 

Richard Scheiner, 58letý realitní investor, uznal, že lidé z Wall Street nespoří. On s manželkou jsou ale prý výjimkou. Díky tomu mohou stále utrácet 17 tisíc dolarů ročně za péči o své psy, 500 dolarů za měsíční garážování pro své audi a sedm a půl tisíce dolarů ročně za členství ve vyhlášeném golfovém klubu ve Westchesteru (dohromady téměř půl milionu korun).

A to i přesto, že jim v loňském roce klesly příjmy o 15 procent.

Je ale pravda, že musel prodat své dva motocykly, které ale podle všeho stejně nevyužíval. Tvrdí, že společně s manželkou dali více než 100 tisíc dolarů ve prospěch neziskové organizace, která se stará o děti s Aspergerovým syndromem.

"Tito lidé si nikdy nemysleli, že by mohli vydělávat 500 tisíc dolarů za rok. Ale ještě míň si dovedou představit, že by o vydělané peníze mohli přijít," zhodnotil nepochopitelné nářky bankéřů ještě nedávný člen jejich komunity poté, co mu rapidně klesl plat, musí platit školné svých dětí, výdaje spojené s rozvodem a starat se o své nemocné rodiče.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Lid vs. internetoví obři. Evropané v průzkumu volají po nových pravidlech

(Ilustrační snímek)

Téměř dvě třetiny Evropanů si myslí, že by politici měli více regulovat technologické giganty jako Facebook či Google....

Zdraví, voda a umělé mozky. Izrael láká na investice

Start-upy už dávno neznamenají jen Tel Aviv. Hodně se jim daří i v tak...

Blízkovýchodní země patří mezi světové lídry v nových technologiích. Izraelci létají do vesmíru, plánují města řízená...

Obchodu s padělky se daří. Podle OECD za to mohou online tržiště

Padělky kabelek značky Chanel.

Online maloobchod podporuje rychlý růst prodeje padělaného zboží. Padělky v hodnotě 590 miliard dolarů tvořily v roce...

Najdete na iDNES.cz