ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Wall Street vítá bitcoin. Cena kryptoměny atakuje historické maximum

  • 167
Cena nejznámější kryptoměny v říjnu vzrostla o více než 40 procent a v pondělí překročila hranici 62 tisíc dolarů (1,35 milionu Kč). Podle analytiků není vyloučeno ani překonání historického maxima z letošního dubna, kdy se bitcoin obchodoval za necelých 65 tisíc dolarů. Důvodem je úterní spuštění prvního burzovně obchodovaného fondu (ETF) navázaného na bitcoiny.

V úterý před polednem osciluje cena bitcoinu kolem 62,5 tisíce dolarů. Žene ji především vyhlídka, že si kryptoměna upevní v očích odborné i široké veřejnosti status legitimního investičního produktu. Důvodem je, že v úterý by měl na newyorské burze začít fungovat první burzovně obchodovaný fond (ETF) navázaný na bitcoiny.

ETF fondy jsou poměrně dostupné investiční nástroje, podobně jako akcie, a spravují je specializované finanční instituce. Americká společnost ProShares získala v pondělí zelenou od Komise pro kontrolu cenných papírů USA (SEC) a může tak spustit svůj fond navázaný na bitcoiny. Investoři tak budou moci do nejznámější kryptoměny investovat, aniž by museli bitcoiny skutečně držet nebo využívat služeb zprostředkovatele. 

Jde o vůbec první americký „seriózní“ kryptoměnový finanční produkt, což analytici označují za významný milník a krok k další legitimizaci bitcoinu.  „Spuštěním ProShares by v USA skončila osmiletá etapa dohadů a debat ohledně spuštění fondu, který umožňuje poměrně snadné investování do bitcoinu konvenčním způsobem. To by přivedlo další investory, kteří se dosud zdráhají,“ míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Rekord na dohled?

Podle některých odborníků by zvýšení zájmu investorů mohlo cenu bitcoinu v dohledné době vyhnat nad její dosavadní maximum z dubna, kdy se v jednu chvíli vyšplhala na 64 829 dolarů. Myslí si to například analytici výzkumné společnosti Fundstrat.

Jiní však tento optimismus o nesdílejí. „Je to další významný krok ve sbližování tradičních a kryptoměnových investic. Ale nemyslím si, že poptávka po tomto produktu bude tak vysoká, jak některé signály z trhu naznačují,“ řekla agentuře Bloomberg Noelle Achesonová z investiční firmy Genesis Global Trading.

„Je významný rozdíl mezi schválením prvního ETF na bitcoin, které proběhlo v pondělí, a jeho reálným spuštěním. Lze tak očekávat, že k hlavní tržní reakci dojde až v tomto okamžiku, tedy v úterý,“ odhaduje analytik portálu Trhy.cz Martin Kysela. 

Připomněl také, že trh pracuje s vyhlídkou na první bitcoinový ETF už delší dobu. Americký regulátor SEC naznačil schválení fondu už minulý týden, když potenciálním investorům doporučil pečlivé zvážení rizik.

Bitcoin

ilustrační snímek

Co to je?

Nejstarší, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměna (digitální měna). Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory nebo mu je uchovává třetí strana.

Jak funguje?

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie, nazývána blockchain, slouží jako účetní kniha bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu.

Čím se liší od jiných měn?

Unikátní vlastností bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Jaký je kurz?

Bitcoiny fungují od roku 2009, mezi roky 2015 a 2016 jejich cena vzrostla z 300 na téměř tisíc dolarů. V prosinci 2017 vyvrcholila tzv. bitcoinová horečka, když cena stoupla až ke 20 tisícům dolarů a posléze prudce spadla. Na tuto úroveň se vrátila koncem roku 2020 a v dubnu 2021 se vyšplhala až ke 65 tisícům dolarů.

Co určuje cenu?

Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Jaká jsou rizika?

Kvůli své náročné vystopovatelnosti a nemožnosti kontroly je vhodný k trestné činnosti, ke stejnému účelu však lze zneužít i běžnou hotovost. Nicméně celá síť je online a hrozí zde nebezpečí od hackerů. Kryptografie samotného bitcoinu dosud nebyla prolomena, terči hackerů se však staly burzy, na nichž se s digitální měnou obchoduje. Celková škoda se počítá v desítkách miliard korun.