Obama nominoval do čela Fedu první ženu, viceguvernérku Yellenovou

  7:05aktualizováno  22:07
Prezident Barack Obama nominoval na funkci šéfky americké centrální banky (Fed) její současnou viceguvernérku Janet Yellenovou. Pokud její nominaci stvrdí Senát, stane se první ženou v čele této instituce. Fed v čele s Yellenovou by měl pokračovat v politice podpory americké ekonomiky, kterou uplatňuje současný guvernér Ben Bernanke

Viceguvernérka americké centrální banky Janet Yellenová. | foto: Reuters

Obama sedmašedesátiletou Yellenovou označil za člověka, který je oddán dvojímu cíli Fedu, jímž je nízká inflace spolu s nízkou nezaměstnaností. Yellenová "ví, jak budovat shodu a vyslechnout protichůdné názory", řekl Obama a vyzval Senát, aby ji do funkce schválil bez odkladu. Yellenová slíbila, že pokud ji Senát potvrdí, udělá vše, co bude možné, aby podpořila maximální zaměstnanost, stabilní ceny a stabilní finanční systém.

Bernanke končí své druhé funkční období v čele centrální banky na konci ledna příštího roku. Analytici předpokládají, že ústup od stimulační politiky prostřednictvím masivních nákupů dluhopisů, který Fed signalizoval už na tento rok, bude za Yellenové velmi mírný.

Sedmašedesátiletá Yellenová se stala Obamovou favoritkou poté, co ze souboje o guvernérské křeslo v polovině září odstoupil někdejší šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers. Obama se podle pozorovatelů klonil k Summersovi, ustoupil ale silnému tlaku krajní levice své strany, která respektovaného ekonoma ostře odmítala jako protagonistu liberalizace finančního sektoru za centristické vlády Billa Clintona.

V Senátu je podle třetího muže v hierarchii demokratických senátorů Charlese Schumera schválení její nominace velmi pravděpodobné. Yellenová má velmi silnou pozici mezi demokraty, kteří disponují ve stočlenné horní komoře Kongresu většinou 54 hlasů. Očekává se, že získá i některé zastánce i mezi republikány a potřebných 60 hlasů dosáhne.

Janet Yellenová (67)

-Je dcerou brooklynského lékaře a učitelky. Vystudovala ekonomii na Brownově univerzitě a Yaleově univerzitě. Působila jako šéfka Federální rezervní banky v San Francisku, předsedkyně Rady ekonomických poradců v Bílém domě za vlády prezidenta Billa Clintona, členka Rady guvernérů Fedu, učila také na univerzitách.

-Je vdaná za George Akerlofa (73), který získal v roce 2001 Nobelovu cenu za ekonomii. Sám prohlásil, že se o ocenění zasloužila i jeho žena. Může se stát první ženou v čele Fedu, finální hlasování je na Senátu. Z vyspělých zemí má guvernérku banky od letošního června pouze Rusko.

-O tom, že by Yellenová mohla nahradit šéfa Fedu Bena Bernankeho (funkční období mu končí v lednu) se spekulovalo již v roce 2009. Ekonomka je spolutvůrkyní programů Fedu, které byly klíčové pro oživení ekonomiky USA po vypuknutí krize v roce 2008.

-Je zastánkyní velmi uvolněné měnové politiky. Známa je svým zdůrazňováním sociálních aspektů ekonomiky, zejména aktivním bojem za snížení nezaměstnanosti. Někteří ekonomové Yellenové vyčítají, že na druhé straně podceňuje rizika spojená s inflací.

-Je demokratkou, vyznává židovskou víru. Mezi její koníčky patří turistika a vaření.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Oko za oko. Zvažovaná cla na automobily do USA Brusel tvrdě potrestá

Mezi soukromými prodejci VW narůstají obavy ohledně toho, co budou dělat s...

Americká administrativa má na stole další možná cla, tentokrát vůči evropským automobilkám a subdodavatelům dílů. Pokud...

Číňané chtějí do vesmíru vyslat elektrárnu. Energii na Zemi přepraví laserem

Ilustrační snímek

V čínském městě Čchung-čching zahájili vědci novou fázi tamního vesmírného programu. Začali totiž vytvářet prototyp...

Řetězce v Británii se brání zálohám na PET lahve. Vyšly by draho, tvrdí

Ilustrační snímek

Prodejním řetězcům ve Velké Británii se nelíbí vládní plán na zavedení vratné zálohy na všechny plastové lahve. Podle...

Najdete na iDNES.cz