Zakladatel technologické společnosti Amazon Jeff Bezos

Zakladatel technologické společnosti Amazon Jeff Bezos | foto: Reuters

Američtí zákonodárci obvinili Jeffa Bezose ze lží. Zvažují trestní stíhání

  • 18
Vedení technologické společnosti Amazon včetně miliardáře Jeffa Bezose mělo buď záměrně lhát, nebo uvádět v omyl americký Kongres. Tvrdí to jeho členové, kteří se kvůli tomu obrátili na současného výkonného ředitele firmy Andyho Jassyho. Kongresmani nyní zvažují trestní stíhání. Podle vyšetřovatelů se Amazon měl dopustit nekalých obchodních praktik.

Firma údajně kopírovala jiné produkty a manipulovala s jejich vyhledáváním tak, aby se společnosti zvedaly prodeje výrobků privátních značek. Amazon ale tato obvinění jednoznačně odmítá.

„Manažeři společnosti Amazon rozhodně členy Kongresu nezaváděli v omyl. Články, které se v minulých dnech objevily na toto téma v médiích, jsou nepřesné,“ vyvrátil nařčení mluvčí technologického giganta, podle kterého jsou údaje i ničím nepodložené.

Podle pěti členů amerického kongresového výboru manažeři firmy Amazon mohli lhát pod přísahou. Zákonodárci proto firmu žádají o ospravedlňující důkazy, které jejich údajné zvláštní zacházení s produkty privátních značek vyvrátí. Výbor ve svém oficiálním prohlášení citoval nedávné zprávy z vyšetřování agentur Reuters nebo The Markup, které s informacemi o možným nekalých obchodních praktikách přišly.

Reuters přezkoumal tisíce interních dokumentů Amazonu a zjistil, že firma systematicky vytvářela napodobeniny a manipulovala s výsledky vyhledávání s cílem podpořit své vlastní značky. Zároveň se navíc ukázalo, že v Indii bylo dokonce kopírování produktů a manipulace s výsledky vyhledávání součástí oficiální strategie firmy a že ji prověřovali nejméně dva vedoucí pracovníci.

Členové kongresového soudního výboru proto nyní zvažují, zda je vhodné, aby Kongres postoupil tuto věc k dalšímu vyšetřování ohledně možných trestných činů, jichž se společnost včetně topmanažerů mohla dopustit.

KOMENTÁŘ: Bezosova cesta z amerického Seattlu do hanáckého Kojetína

Bezos loni při své výpovědi pod přísahou v podvýboru Kongresu uvedl, že firma zaměstnancům zakazuje využívat údaje o jednotlivých prodejcích, aby pomáhala svým značkám. V roce 2019 jiný vedoucí pracovník Amazonu vypověděl, že firma nepoužívá tyto údaje k vytváření vlastních produktů ani nemění výsledky vyhledávání v jejich prospěch.

Americká senátorka Elizabeth Warrenová kvůli této kauze vyzvala k rozdělení společnosti Amazon. Republikánský poslanec Ken Buck pak uvedl, že Amazon se dopouští monopolních praktik, jako je falšování výsledků vyhledávání a upřednostňování vlastních produktů před konkurencí. Amazon i Bezos musejí být podle něj pohnáni k odpovědnosti.