Vybité baterie do popelnice nepatří

Baterie a monočlánky obsahují velké množství škodlivých látek, například kadmia, kobaltu a niklu, patří tedy mezi nebezpečné odpady. Rozhodně by tedy neměly skončit v běžném odpadkovém koši. Už třetí rok se na ně vztahuje zákon o zpětném odběru, podle něhož se výrobci a dovozci baterií musí postarat o jejich ekologickou likvidaci.

Použité baterie je možné vrátit do elektroobchodů, kde jsou k tomu speciální sběrné boxy, nádoby jsou také na mnohých obecních úřadech, v některých průmyslových podnicích a institucích.

Děti mají své boxy na většině základních a středních škol. Takových sběrných míst pro baterie je v České republice už více než 4000. Baterie je možné také odevzdat ve sběrných dvorech, ve sběrnách nebezpečného odpadu nebo i v mobilních sběrnách. To vše pochopitelně zdarma.

Tuny sesbíraných baterií rostou
Nejvíce baterií se v roce 2003 sesbíralo v obcích, zejména tam, kde mají své boxíky na školách. Postupně narůstá množství sebraných baterií v elektroprodejnách, méně jich bylo posbíráno v obchodních řetězcích. Vroce 2002 to bylo 16 tun, loni již 70 tun a v loňském roce to bylo podle odhadu ministerstva životního prostředí už 125 tun.

Nabíjecí baterie se vyplatí
Kdo používá baterie často, například při každodenním poslechu discmana, měl by zvážit, zda se mu neyplatí investovat do baterií akumulátorových, tedy nabíjecích.

Jsou sice podstatně dražší, ale mají mnohonásobně delší životnost (podle výrobců kvalitní vydrží až 1000 nabíjecích cyklů), vložená investice se tedy brzy vrátí. Nabíjecí baterie jsou i šetrnější k životnímu prostředí. Používají se opakovaně po dobu i několika let, vyprodukuje se tak méně odpadu, a tudíž může klesat výroba a tím i spotřeba surovin.

CO JE NEBEZPEČNÝ ODPAD
* lednice, mrazáky
* televizory, PC monitory, videa, telefony a podobné přístroje
* barvy, ředidla, lepidla, chemikálie, pryskyřice
* rozpouštědla, kyseliny, odmašťovadla
* výbojky a zářivky
* oleje a tuky i hadry od nich
* baterie a akumulátory
* těkavé látky, fotochemikálie
* chemikálie používané v zemědělství
* tiskařské barvy, tonery, inkousty do tiskáren
* léčiva


Sběrné dvory přijímají

ZADARMO
* objemný odpad (nábytek)
* elektrošrot (pračky, televize, videa, rádia, sporáky...)
* kovový odpad (hliníkové předměty, barevné kovy, plechovky, hrnce...)
* dřevěný odpad
* odpad z údržby zeleně
* suť z bytových úprav
* papír, sklo, plasty
* nebezpečné složky komunálního odpadu včetně starých chladicích zařízení

ZA ÚHRADU
* pneumatiky