Vejce z obchodů mají k ideálu daleko

  • 7
Kdy je vejce kvalitní? Když je čerstvé, má čistou a neporušenou skořápku, bílek se neroztéká a žloutek je krásně žlutý. Jsou taková vejce, která si kupujeme v obchodech? Z obchodů zmizely křapky, pukavce si domů přineseme jen výjimečně.

Vejce už obchodníci neservírují v papírových pytlících, které jen málokdy přežily cestu domů, nýbrž v úhledných krabičkách. Jenže občas si v nich přineseme z obchodu vejce, která by místo do kuchyně měla putovat k průmyslovému zpracování.

Potvrdil to test, který pro MF DNES provedli odborníci z pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Prošlo jím 12 vzorků slepičích vajec z hypermarketů i tržnic a jeden vzorek vajec křepelčích.

Test přinesl jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Ta první říká, že vejce mají cholesterolu méně, než se obvykle uvádí, a ani se salmonelami to není tak zlé. Nebyly ani v jednom ze 130 analyzovaných vajec.

Ta druhá nedává dobré vysvědčení výrobcům vajec. Dodávají na trh nakřáplá, špinavá, špatně vytříděná a především málo čerstvá vejce. "Velmi mě překvapilo, kolik vajec mělo špinavou nebo poškozenou skořápku," říká Kamila Míková, která test vedla.

Kromě vítězných vajec zAGPI Písek prakticky všechny vzorky měly více než polovinu (některá až 90 procent) defektních skořápek. Taková vejce by farmář vůbec neměl uvádět na trh, měla by jít na průmyslové zpracování a ne do obalu pro spotřebitele. Špinavé a porušené skořápky totiž zvyšují riziko mikrobiální kontaminace vaječných obsahů.

Posvítit si na vejce
Všechna taková vejce by měla být vyřazena při třídění. Do obalu se neměla dostat ani vejce s větším množstvím cizích tělísek. Masové a krevní skvrny, jež vznikají při tvorbě vejce, samy o sobě sice neškodí, ale opět zvyšují riziko mikrobiální kontaminace, nemluvě o tom, že nepůsobí esteticky.

Není vejce jako vejce

Třída

Velikost

Hmotnost

S

malá

do 53 gramů

M

střední

53 až 63 gramů

L

velká

63 až 73 gramů

XL

velmi velká

 nad 73 gramů

V některých vzorcích byl jejich výskyt mimořádně vysoký. Ukazuje se tedy, že výrobci nevěnují třídění takovou pozornost, jakou by měli. Vejce byla také často zařazena do jiné hmotnostní třídy. Většinou však ve prospěch spotřebitele, ve dvou případech to bylo přesně obráceně - poškozen byl zákazník.

Čerstvost - klíčové slovo
Všechna slepičí vejce, která si kupujeme v obchodech, se nazývají "čerstvá". Třetina z tuctu testovaných si takový přívlastek nezasloužila. Nejhorší ze všech byla nebalená vejce z pankrácké tržnice, na kterých nebyl žádný údaj o tom, dokdy mají být spotřebována.

Čím je vejce čerstvější, tím lépe chutná a lepší má i nutriční hodnotu. A naopak, čím je starší, tím větší je riziko, že se v něm rozmnoží zárodky salmonel. Čerstvost vajec nezáleží na způsobu chovu, ale pouze na tom, za jak dlouho se dostanou na náš talíř, a na podmínkách, v kterých jsou po celou dobu skladována. Odborníci říkají, že lepší je konzumovat vejce, které bylo tři týdny v chladu, než vejce staré týden, které leželo při pokojové teplotě.

Dejte si vejce do tepla
Na polovině obalů přitom výrobci doporučují zákazníkům, aby vejce uchovávali v teplotě od 5 do 18 stupňů. "V podstatě jim doporučují, aby si je nechali zkazit," říká Kamila Míková.

Vejcím se pochopitelně lépe daří v chladu. Správně by tedy výrobci měli spotřebitelům doporučit: po nákupu uložte v chladu (nebo při teplotě 5 až 8 stupňů). Tak jim to ostatně nařizují i předpisy. Oválná razítka na skořápkách, která dosud uváděla hmotnostní třídu a číslo třídírny, za tři týdny nahradí jiné razítko. Od 1. května musí být totiž vejce značena podle požadavků Evropské unie kódem, na kterém bude kromě státu a výrobce i způsob chovu.

Vejce z podestýlky není totéž co biovejce

Šest otázek o vejcích

Ani jedno testované vejce nebylo takto označeno. "Svědčí to o nedostatečné připravenosti našich producentů vajec na vstup do Evropské unie," míní Míková. Závažnější nedostatek však je, že na nebalených vejcích z tržnice nebyla vůbec žádná razítka nebo byla nečitelná. Otázkou je, zda vůbec prošla třídírnou.

Vítěz testu
Čerstvá vejce z chovu na podestýlce z AGPI Písek získala nejlepší hodnocení. Patřila k nejčerstvějším, měla málo špinavých nebo poškozených skořápek, ale poměrně vysoký obsah cizích tělísek uvnitř vaječné hmoty. Vejce stejného producenta zvítězila v testu MF DNES již v roce 2000.

,