Vynakládat peníze účelně tedy platí v tomto případě dvojnásob.
Kočárek, postýlka, vanička s přebalovací podložkou a později jídelní židlička. To je základ. Ale k běžné výbavě miminka a batolete dnes často patří i přebalovací pult, cestovní postýlka, autosedačka či třeba ohrádka na hraní.
Nabídka na trhu je obrovská, za různé ceny a v různé kvalitě. Na všechno může stačit 10 000 korun, ale ani 50 000 korun nemusí být dost. Někdy poslouží levné zboží, jindy se vyplatí koupit věc za více peněz, kterou je možné používat delší dobu a pro víc účelů.
Kdy se vyplatí šetřit
Dítě se vykoupe ve vaničce za 300 korun stejně jako v módním kbelíku za 800 korun. A naopak, může být lepší koupit cestovní postýlku za 2500 korun, kterou lze zároveň využít jako hrací ohrádku, než postýlku na cesty za necelé 2000 plus ohrádku za 2000 až 3500 korun.
Aby člověk neutratil spoustu peněz za zbytečnosti, které nebudou dobře sloužit, potřebuje zpočátku dvě věci - dobrou radu zkušených a chladnou hlavu. Kromě vlastní matky či tchyně a kamarádek, které si už pořízení výbavy na vlastní kůži vyzkoušely, je dobré poradit se například v předporodních kurzech nebo u dětského lékaře.
Informace je možné hledat také na internetových serverech, které se věnují dětem a rodičům (například www.rodina.cz, www.miminka.cz).
Se značkou, nebo bez?
Dítěti je jedno, zda se vozí v kočárku za desítky tisíc a vylévá polévku na značkovou jídelní židličku. To rodiče se chtějí pochlubit... bývá někdy slyšet.
Ne vždy mají odpůrci takového zboží pravdu. Značkové, a tedy dražší věci mívají často něco navíc. Kočárky například pohodlnější systém skládání, natáčecí kola, se kterými se lépe jezdí v terénu, opěrku zad s více polohami nebo potah, který jde snadno vyprat a po několika měsících nevybledne.
Velmi levné kočárky naopak mnohdy vyžadují šetrnější zacházení a větší údržbu, jinak přestanou po čase dobře sloužit. Souhlasit se zastánci skromnější výbavy lze však třeba při výběru zmíněné jídelní stoličky.
Plastová s několika výškovými polohami a omyvatelným potahem je k mání za cenu okolo 2500 korun, ale i za více než 5000 korun. Druhá má kromě loga známého výrobce navíc třeba v pultíku skryté hračky. A ty lze jednouše nahradit z vlastních zdrojů.
Kdo netrvá na značce, může výrazně ušetřit na drobných potřebách. Například nástavec na WC (místo nočníku) může být se značkou za 200 korun a bezejmenný třikrát levnější.
Čím se řídit při nákupu
Při nákupu dětské výbavy by proto měly rozhodovat v rozsahu možností peněženky především potřeby rodiny. Je dobré si ujasnit, kde bude kočárek nejčastěji jezdit, kolikrát týdně (měsíčně) ho budete převážet autem.
Zda bude jídelní židlička sloužit jen ke krmení, nebo se počítá i jako hrací místo. Jestli má přebalovací pult sloužit zároveň jako vanička, nebo naopak jako skříň. Zda jezdí rodina na víkendy na vlastní chalupu, kde postačí druhá postýlka z druhé ruky, nebo střídá penziony a potřebuje cestovní...
ČTĚTE TAKÉ: |
5 rad pro nákup kočárku |
Židličky mají být bezpečné |
Detailní popis výrobků, občas doplněný i zkušenostmi s jeho používáním, je možné najít také v internetových obchodech (například www.detskydum.cz, www.broucekaberuska.cz).
Kdo se nebojí nakupovat po síti, může navíc ušetřit, obvykle pět až 15 procent z ceny v porovnání s kamennými obchody.