Přístroj na odvykání kouření je údajně neúčinný

- Asi jako Don Quijote s větrným mlýnem vedou marný boj se svým cigaretovým návykem miliony kuřáků. Jelikož si mnoho z nich přeje s kouřením přestat, hledají zaručené způsoby, jak se zlozvyku zbavit. Pomoci by jim měl podle reklamy i přístroj Phaseout, který firma Tena Teleshopping nabízí přibližně za osm set korun. Tento přístroj, který funguje na principu proděravění filtrů cigaret, vyzkoušelo pět kuřáků a kuřaček, svůj názor připojila i lékařka.

Ivana Garšová, 50 let, sekretářka:
Když už bych chtěla přestat kouřit pomocí dírek do filtru, rozhodně bych si nekoupila přístroj Phaseout. Ono totiž stačí vzít silnější jehlu a udělat dírek, kolik člověk chce. Aspoň bych se trochu zabavila před zapálením cigarety a vlastně ještě na chvilku kouření oddálila. Navíc bych ušetřila peníze za pořízení přístroje. A ještě něco - když jsem se do otvoru strojku snažila vsunout neotevřenou krabičku cigaret v tvrdém balení, nevešla se. Nakonec jsem ji tam sice nacpala, ale až poté, co se krabička zdeformovala. Bez problémů se vejde měkké balení, ale v tom se teď už prodávají pouze kratší cigarety, většinou horší kvality.

Irena Žídková, 27 let, servírka:
Kdo se chce odnaučit kouřit, potřebuje jasné rozhodnutí a pevnou vůli. Chybělo mi obojí. Kouřit děravé cigarety jsem navíc vydržela jen o něco déle než dva týdny. Jako závislá kuřačka dobře poznám, že proděravěná cigareta málo táhne a nemá sílu. Proto jsem jich vykouřila víc a za větší peníze. Když jsem si to uvědomila, s experimentem jsem skončila.
Postupné odvykání je dobrá myšlenka, ale cena za Phaseout je vydřidušská. Stejné dírky do cigaret lze udělat i špendlíkem.

Zdeňka Bradáčová, 47 let, jeřábnice:
Rozhodně bych se nenazvala silným kuřákem, ale skoncovat s tímto zlozvykem jsem se pokoušela několikrát. Nezabírali na mne žádné pilulky ani odborná literatura. Stačila mírná nervozita a zase jsem sáhla po cigaretě jako po uklidňujícím přípravku. Proto jsem byla ráda, když jsem mohla vyzkoušet americký vynález Phaseout. Hned po přeluštění návodu mě mírně zaskočilo, že si budu po dobu osmi týdnů různě propichovat cigarety. Praxe mi však ukázala, že to asi nebude pro mne to pravé. To, že byly cigarety proděravěné, mě spíš nutilo více kouřit, a tak jsem "zdravější kouření" nevydržela ani osm týdnů.

Petr Čáp, 32 let, esejista:
Obchod s tabákem je výnosný. Nejprve zbohatnou ti, kteří nás naučí kouřit, a potom se o totéž snaží další, kteří nabízejí cesty, jak nekouřit.
Phaseout je úspěšný pokus o zbohatnutí. Pohledná krabička, jednoduchý postup při deformaci cigaret, proces rozdělený do čtyř fází. Jenže stejného efektu, který vykoná propichovač cigaret, lze docílit i kouřením cigaret light. Přesto věřím, že se najde spousta zákazníků, kteří dají na reklamu v televizi a pomůcku si koupí.

Josef Hympl, 51 let, úředník:
Kouřím již dvaatřicet let. Kvůli zdravotním problémům se pokouším s tímto zlozvykem skoncovat již léta. Při odvykacích kúrách jsem vyzkoušel téměř vše od bonbonů pro kuřáky až po nikotinové náplasti. Vždy bez valného úspěchu. Proto jsem ocenil možnost vyzkoušet si i přístroj Phaseout, který by mi pomohl se nikotinové vášně zbavit. Když jsem však zjistil, že princip odvykání má fungovat na děrování filtrů cigaret, trochu jsem znejistěl. Léčebná kúra, která spočívá v tom, že postupně děláte více otvorů do filtru cigarety a ten pak méně táhne, se nakonec ukázala neúčinná. Po několikatýdenním pravidelném používání jsem nakonec patent zavrhl. Nepomohl mi, a navíc osm set korun za tento bakelitový patent pochybné účinnosti je opravdu příliš.

Hana Sovinová, 45 let, lékařka ze Státního zdravotního ústavu:
Proděravěním filtru cigaret kuřák přisává vzduch a tím zřeďuje cigaretový kouř. Čím vyšší je počet dírek, tím více se kouř zředí a zároveň klesá obsah kysličníku uhelnatého.
K efektu pomůcky Phaseout lze poznamenat to, že množství škodlivých látek, které se skutečně dostane do těla kuřáka, záleží na tom, jakým způsobem cigaretu kouří. Kuřáci často vytvořené otvory prsty a rty opět utěsňují, čímž se obsah nikotinu, dehtu a oxidu uhelnatého ve vdechovaném kouři zase tolik nezředí. Už při uzavření poloviny vytvořených dírek se obsah dehtu ve vdechovaném kouři zvýší o šedesát procent, obsah oxidu uhelnatého o více než sedmdesát procent. Kuřáci si zředěný kouř také vynahrazují vdechováním kouře z perforovaných cigaret hlouběji do plic, z jedné cigarety také častěji potáhnou, aby získali potřebné množství nikotinu, na kterém je jich většina závislých. Přitom čím více je kuřák závislý, tím více cigaret musí vykouřit k dosažení své denní dávky. Jakýkoli zdravotní prospěch z takto upravených cigaret je de facto potlačen.

Princip děravění cigaretových filtrů je jednoduchý - krabička se strčí do strojku a ten se zmáčkne.

Jednoduchý plastový strojek přijde přibližně na osm set korun.


Témata: Test iDNES.cz