Na nápisy

Na nápisy | foto: Jakub Salvet, MF DNES

Potraviny „bez cukru“ jsou často špatně označené

  • 20
Myslíte si, že nápis "bez cukru" na tyčince znamená, že sníte méně energie? Omyl. Navíc i takto označené potraviny mohou cukr obsahovat.

Cukroví GRAFIKA
Nápisy "bez cukru"mohou klamat

Velký nápis Bez cukru, Linea v názvu výrobku a výzva Mlsejte bez výčitek stojí na jedné ze 16 testovaných potravin. Jasná výzva Kupte si mě, jsem méně kalorický než ostatní výrobky, které stojí vedle mě v regálu. Skutečnost je ale jiná. Energetická hodnota cereálních kuliček Corny Linea není o nic nižší, než mají srovnatelné výrobky tohoto druhu. Tedy hodně vysoká. Není to chyták na člověka, který chce zhubnout?

Jiná past: když si v kavárně objednáte cappuccino bez cukru, dostanete kávu neslazenou. Když si koupíte instantní kávu bez cukru v obchodě, čekáte také, že nebude sladká. Jenže omyl, jak vyplynulo z analýz, cukr v ní je. V podobě glukózy, fruktózy i sacharózy.

Bez cukru není bez kalorií - Údaje o cukru na obalech nejsou ve většině případů důvěryhodným zdrojem informací pro zákazníky. Takový by mohl být hlavní závěr testu zaměřeného na potraviny, které zdůrazňují nižší obsah cukru. V laboratoři jsme v nich nechali ověřit druh a množství cukrů a sladidel a zjistit energetickou hodnotu. Výsledek? Slůvka „bez cukru“ nebo „bez přidaného cukru“ neznamenají bez kalorií. Některé mají stejnou kalorickou nálož jako srovnatelné výrobky s cukrem, jiné zase obsahují sladidla, která nejsou na obale uvedena.


Rada MF DNES

Se sladidly opatrně. Pokud sladíte umělým sladidlem, neměli byste překračovat denní dávku. Ta je stanovena v miligramech na kilo tělesné hmotnosti. U aspartamu, který má vysoký denní limit, prakticky předávkování nehrozí. Opatrnější byste měli být u sacharinu, který má denní limit 5 mg/kg, za den může tedy 60kilový člověk přijmout jen 0,3 gramu.


A najdou se také výrobci, kteří dokonce porušují zákon o potravinách. Ten totiž jasně říká, kdy se smí výrobek označit slovy „bez cukru“. „V takovém případě nesmí obsahovat více než 0,5 gramu cukrů na 100 gramů nebo 100 mililitrů,“ vysvětluje Martina Šmídtová ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Tuto podmínku nesplnilo šest výrobků - čokocukrovinka, plněné trubičky, oplatkové trojhránky, bonbony, čajové pečivo s náplní a instantní káva. U všech naměřili v laboratoři víc než půl gramu.

Odkud pochází cukr?
Označení dalších pěti testovaných výrobků jsou přinejmenším zavádějící. Neříkají přímo, že jsou bez cukru, tvrdí, že jsou bez přidaného cukru. Rozdíl? „Nápis,bez přídavku cukrů‘ znamená, že do výrobku nebyly přidány žádné monosacharidy ani disacharidy ani žádná jiná potravina, která se používá jako sladidlo.“ Česky řečeno, výrobce tak může označit potraviny, pokud je nepřisladil záměrně - cukrem, medem, ale ani fruktózou. Pokud se cukry vyskytují přirozeně v surovinách, měl by na etiketě uvést „Obsahuje přirozeně se vyskytující cukry“. Nic takového jsme na většině obalů nenašli, přestože cukry ve výrobku byly. A v množství, které nemohlo pocházet jen z použitých surovin.

Diabetici se nemají čeho chytit - Výrobky bez cukru si kupují nemocní s cukrovkou a ti jsou víc než ostatní odkázáni na informace na obalech. Musí si totiž pečlivě hlídat svůj denní příjem sacharidů, je pro ně životně důležitý. „Diabetik musí na obale sledovat hlavně dvě věci: množství sacharidů a použité umělé sladidlo,“ potvrzuje lékařka Sylvie Špitálníková z nemocnice v Havlíčkově Brodě. „Každý pacient má od svého lékaře totiž přesně určeno, kolik sacharidů musí za den sníst, a toto množství by měl co nejpřesněji dodržet, protože podle něho má nastavenou léčbu.“

Ze své praxe v diabetologické ambulanci ví dobře, že nemocní mívají problém s výběrem vhodných potravin, a vůbec se jí nelíbí, jak mnozí výrobci zacházejí s tak důležitými informacemi. „Údaje na obalech by měly diabetikům jasně říct, že je tam nějaké sladidlo, které musí započítat do svého dietního plánu.“ Ne u všech analyzovaných výrobků byla tahle podmínka splněna.


Protokol testu

 Do testu jsme vybrali 16 různých potravin označených „bez cukru“, „sugar free“ nebo „bez přidaného cukru“. Chtěli jsme zjistit, zda jsou tato tvrzení pravdivá, jaké jsou energetické hodnoty těchto výrobků a zda jsou vhodné pro diabetiky a při hubnutí. Analýzy provedl Státní veterinární ústav v Praze. Výsledky zhodnotila internistka a farmaceutka Sylvie Špitálníková z nemocnice v Havlíčkově Brodě. Test hradila redakce ze svého rozpočtu.


Prémiové testy