Běžný televizor versus domácí kino

  • 47
Zatímco koncem tisíciletí bylo sousloví domácí kino spíše slovní hříčkou, dnes je stále levnější skutečností. Vyplatí se počkat? Nebo raději hned teď zakoupit klasický televizor? Právě nyní čeká mnoho lidí generační obměna jejich televizních přijímačů.

ČTĚTE TAKÉ:
Třináct rad pro nákup televizoru
Videorekordéry dosluhují, přichází čas DVD

Začátkem devadesátých let totiž nastal boom barevných televizních přijímačů, které nyní začínají vykazovat známky silného technického opotřebení. Ale jaký televizor je nejlépe si v tuto chvíli opatřit?

Moderní LCD televizory: bouřlivý rozvoj, rychlý pokles cen
Většina lidí si položí otázku: je lepší koupit obyčejnou televizi za pár tisíc a s nákupem kvalitního přístroje pro domácí kino počkat ještě pár let, nebo raději investovat o něco více a už teď si obstarat špičkový televizor?

Bez podrobnějších znalostí je obtížné se rozhodnout.

Zmatení typů
Nabídka televizních přijímačů je velmi široká, takže je často těžké se v ní vyznat, a to i pro odborníka. Kromě tradičního televizoru s elektronkovou obrazovkou (CRT) je dnes možno zakoupit také LCD, plazmové nebo projekční přístroje.

Zatímco klasické televizory jsou již téměř na konci svého technologického vývoje a často tvoří poslední analogový prvek v digitálním řetězci, ostatní typy buď prožívají bouřlivý rozmach, nebo je to v nejbližší době čeká. Klasické obrazovky tvoří největší část prodaných televizních přijímačů, ale ve skupině s velkou úhlopříčkou se stále více prosazují plazmové nebo projekční.

Plazmové přijímače jsou sice značně dražší, ale poskytují jasnější a čistší obraz než klasické televizory. Navíc se často dají pověsit na zeď nebo zabudovat do stěny, čímž jsou vizuálně méně rušivé. "Technologický vývoj plazmových televizorů je téměř ukončen, proto pokud chcete právě tuto technologii, není třeba váhat. Ceny plazmových přístrojů v nejbližší době příliš dolů nepůjdou," tvrdí Jiří Děd z časopisu Stereo & Video.

"Úplně odlišná je situace u LCD televizí, kde za poměrně vysoké částky dostaneme nepříliš kvalitní obraz. Tam se dá očekávat bouřlivý vývoj a současně pokles cen."

Televizory se zpětnou projekcí dosahují největší úhlopříčky obrazu, ale jsou také nejrozměrnější, nejtěžší a nejdražší. Dají se použít spíše pro větší místnosti, kde se navíc na obraz díváte kolmo, protože při pohledu ze strany je méně sytý.

Poměrně hojně se rozšiřuje kategorie klasických projektorů. Tyto přístroje sice pro optimální pozorování vyžadují speciální plátno, ale obraz se nejvíce podobá projekci v kině, tudíž má na diváka největší emocionální dopad. Nevýhodou je vysoká cena, která se však poměrně rychle snižuje. Projektory navíc vyžadují dobré zatemnění, jinak je obraz nevýrazný až mdlý.

Různé kategorie
Formát a vybavení televizoru by se měl řídit jeho umístěním. Do kuchyně nebo na chatu stačí malý přístroj s úhlopříčkou do 50 centimetrů. Přístroje této kategorie bývají často kombinovány s videem a nověji také s DVD přehrávačem. Cena je od čtyř do deseti tisíc.

Pro normální sledování jsou určeny televizory s úhlopříčkou 55 až 72 centimetrů. Nabídka se pohybuje od přístrojů pro nenáročné až po televize připravené pro domácí kino. Proto se také značně liší v ceně. Nejlevnější pořídíte již za 6000 korun, ale nemůžete od nich očekávat velké vybavení. Kvalitní televizor stojí 25 000 korun, přičemž výjimkou není ani cena 50 000 korun za špičkový přístroj nové řady.

Pro domácí kino lze teoreticky použít libovolný televizor, ale samozřejmě platí, že čím větší úhlopříčka, tím lepší zážitek. Ideální jsou širokoúhlé televizory s poměrem stran obrazovky 16:9 a úhlopříčkou 72 centimetrů a větší, kvalitní plazmové televizory nebo projektory.

Klasické přístroje pro domácí kino s velkou úhlopříčkou začínají s cenami asi na 25 000 korunách, nejdražší modely přijdou až na 100 000 korun. Podobně se pohybují částky za plazmové přístroje, pouze televize se zpětnou projekcí končí až na 160 000 korunách.

Domácí kino
"Pro běžného diváka postačí televize s klasickým poměrem stran 4:3. Pokud však má DVD přehrávač nebo o jeho koupi uvažuje, je lepší zvážit nákup širokoúhlého modelu, tedy s poměrem 16:9," říká Jiří Děd.

Zatímco před pěti šesti lety bylo sousloví domácí kino spíše slovní hříčkou, dnes je všední realitou. Dokonce takovou, že renomovaná nakladatelství vydávají knihy o tom, jaký nábytek pro domácí kino zvolit. Donedávna si zájemci o vybudování domácího kina museli pomáhat svépomocí. Nábytek pro domácí kino dnes vyrábějí designérské špičky i nejlevnější plagiátoři.

Kdo si chce koupit přijímač až po startu digitálního televizního vysílání, nějaký čas si počká. "Televizory s plně digitálním tunerem budou zajímavé, až když se začnou rozšiřovat digitální obrazovky, tedy plazmové a LCD. Pro současnou nabídku televizních přijímačů budou k dispozici takzvané set-top boxy, které převedou digitální vysílání na signál pro klasické televize," vysvětluje Děd.

Nákup přijímače je také pocitová záležitost, vždyť přístroj s námi bude delší dobu "žít". Kromě porovnávání technických parametrů se soustřeďme na vzhled a subjektivní dojem z obrazu. U dálkového ovládání neporovnávejme jenom počet tlačítek, ale také logičnost jejich uspořádání a snadnou dostupnost základních funkcí.

,