Spořitelna musí bojovat o svůj mrakodrap

  • 14
Z kanceláře ve dvacátém patře budovy centrály České spořitelny na pražské stanici metra Budějovická má šéf banky Jack Stack celou Prahu jako na dlani. Zachování krásného výhledu na pražský Vyšehrad pro svého šéfa však musí právníci banky tvrdě hájit u soudů. Podle nich totiž dům, který spořitelna koupila za 400 milionů a za více než miliardu dostavěla, nepatří bance, ale zkrachovalé společnosti Joint Invest Action (JIA).

Rozestavěný dům koupila Česká spořitelna počátkem roku 1994 od benešovského podnikatele Miroslava Švarce za 408 milionů korun. Zhruba 220 milionů z této částky obdržela společnost JIA, která dům Švarcovi prodala. "JIA s prodejem souhlasila a nikdo to nezpochybňoval," říká člen představenstva spořitelny Gernot Mittendorfer.

Komanditní společnost JIA získala počátkem devadesátých let zhruba od 25 tisíc lidí přes 600 milionů korun, které však prohospodařila v riskantních investicích. Právníci sdružení poškozených klientů, kteří o investované peníze přišli, koncem roku 1994 zpochybnili prodej nemovitosti spořitelně a začala soudní bitva.

V té spořitelna nejprve dvakrát vyhrála a zdálo se, že šance společnosti JIA jsou minimální. Rakouská Erste Bank tak v roce 1999, kdy kupovala od státu majoritní balík spořitelny, nežádala ani žádnou záruku na soudní spor, ve kterém jde o dům v hodnotě přes jednu miliardu korun.

V roce 2000 však Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl, že dům nepatří spořitelně, ale společnosti JIA. Shledal totiž, že Švarc, který bance dům prodal, jej získal na základě neplatné smlouvy. Banka se proti rozsudku odvolala a Městský soud v Praze v roce 2001 rozsudek vrátil k projednání, protože spořitelna vznesla nové námitky. Ovšem i městský soud označil smlouvu mezi JIA a Švarcem za "absolutně neplatnou".

Pro spořitelnu, která si dům regulérně koupila a úřady ji zapsaly do katastru nemovitostí jako vlastníka, jsou soudní rozsudky překvapivé. "Není to u konce. Naše svědomí je čisté a věřím, že vyhrajeme," říká Mittendorfer.

Nedlouho poté, co se odvolací soud ztotožnil s názorem na neplatnost smlouvy, si společnost MITTE koupila pohledávku za společností JIA v likvidaci a letos se stala jedním z iniciátorů konkurzu, který byl prohlášen 13. června. Z obchodního rejstříku vyplývá, že skupina Erste a společníci firmy MITTE měli společné obchodní zájmy. Člen vedení spořitelny Mittendorfer však jakýkoliv vztah mezi skupinou Erste a společností MITTE vylučuje.

Pokud by spořitelna boj o dům prohrála, výnos by se dělil mezi ty, kteří své pohledávky přihlásili do konkurzu. Například finančnímu úřadu dluží JIA 111 milionů korun a dále záleží, kolik věřitelů se přihlásí.

"Konkurz je v samém počátku a není možné ho jakkoliv hodnotit. Nevím, kolik bude věřitelů. Soudní spor není to hlavní, je to v prvním stadiu a na samém počátku základu pyramidy, kterou česká justice umožňuje. Můj pragmatický odhad je, že je to dlouhodobý spor," soudí konkurzní správce společnosti JIA Pavel Novák.