Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Odměny si šéfové ztrátových ČSA navrhli sami

  1:21
Milionové bonusy po odchodu z firmy, k jejichž schválení se teď nikdo nehlásí, si vymysleli sami šéfové Českých aerolinií. "Bývá obvyklé, že představenstvo navrhuje dozorčí radě materiály ke schválení," odpověděl bývalý šéf ČSA Radomír Lašák na dotaz MF DNES, kdo odměny navrhl.

Radomír Lašák - Radomír Lašák | foto: ČTK

Výplatu bonusů v odhadované výši 120 milionů pro patnáctku manažerů chce ještě zvrátit ministr financí Eduard Janota. K padákům, které jsou podle dostupných informací pro bývalý management nastaveny velmi výhodně, se nehlásí ani bývalý ministr Bohuslav Sobotka. Podle něj došlo k jejich schválení dozorčí radou v roce 2006 "za jeho zády".

Radomír Lašák, který firmu převzal v těžké situaci po Jaroslavu Tvrdíkovi, je překvapený. Jeho bonus, který sám za sebe odhadl na čtyři miliony korun, není "nic brutálního". Co se týká výše, má pravdu.

První velký padák získal za privatizaci Komerční banky. Management si tehdy rozdělil 205 milionů korun, tedy 28,5 milionu korun na hlavu. Lašák se k částce dostal za deset měsíců práce v představenstvu.

Ještě lépe dopadlo jeho účinkování v energetickém kolosu ČEZ. Tehdy si členové představenstva mohli nakoupit až 300 tisíc akcií za zhruba 190 korun za kus. Detaily Lašákovy akciové motivace ČEZ nikdy nezveřejnil, protože včas odešel. Akciové odměny pozdějším členům začala energetická firma na pokyn České národní banky zveřejňovat.

Po 513 dnech v představenstvu odešel podle propočtů MF DNES se ziskem minimálně 150 milionů hrubého. Pokud akcie prodal v nejlepším okamžiku, mohl získat až 360 milionů.

Motivační program v ČSA si navrhl také sám Lašák a jeho kolegové. Obří bonusy manažerů za dovedení firmy k hranici krachu budí rozpaky i mezi známými hledači manažerů. "Už pouhá fakta, veřejnosti zatím známá, musí vyvolávat rozpaky," říká Jan Bubeník z Bubenik Partners.

"Rozhodně není normální, když top management bere velkou odměnu a firma je několik let ve ztrátě," přidává Scott Marlowe, šéf společnosti HayGroup.

Nejasný výpočet bonusů

Kolem bonusů je stále hodně otazníků. Lašák už radši s médii téměř nemluví, ministerstvo financí odkazuje na ČSA nebo dozorčí radu, ale ta také spíše mlčí. Přesná konstrukce výpočtu odměny je tak nejasná. Zmiňovaných 120 milionů korun pro celý management, s kterými přišel minulý týden ministr financí Eduard Janota, ale zřejmě někdejší šéfové nedostanou.

Jde totiž o výši odměny spočítanou ke konci loňského roku. Bonus se přitom váže na hospodářské výsledky a likviditu firmy, ta se letos prudce zhoršila a vyústila i v Lašákům odchod. Tvrzení o 120 milionech odmítl i Lašák.

Na bonus má nárok celkem 15 lidí. Kromě devíti členů představenstva ještě dva bývalí – Luboš Černý a Tomáš Heczko, z managementu také výkonný ředitel sekce dodavatelských služeb František Šír. Podle informací MF DNES na odměnu může dosáhnout i někdejší tajemnice představenstva Petra Schmalzová. Její vyjádření MF DNES nezískala, nezvedala telefon.

Velkorysost bývalého vedení potvrzuje i to, že si letos výrazně změkčilo podmínky, podle kterých si vyplatí roční bonusy. Podle zjištění MF DNES měli nárok na 70 procent navíc k ročnímu platu v případě jakékoliv ztráty. Ještě loni byly přitom podmínky tvrdší. Současné vedení už žádné bonusy nemá, šéf Miroslav Dvořák ani nebere plat. Stačí mu odměna za práci na Letišti Praha.

Odměny schvalovala dozorčí rada, kterou tehdy vedl Ján Dzvoník. Teď už si podle svých slov na detaily nevzpomíná, návrh na odměny však podle něj posuzovaly poradenské firmy. Jejich jména si už nevybavuje.

Bývalí šéfové ČSA s novináři drží spíše bobříka mlčení. "To je politika, k ČSA se nebudu vyjadřovat," řekl například někdejší šéf marketingu Petr Pištělák. "Vůbec se s vámi o tom nebudu bavit," dodal někdejší viceprezident pro prodej Petr Řehák. Ani jejich exnadřízený Radomír Lašák už nebyl v pátek příliš sdílný.

Hned několik lidí pohybujících se okolo státních podniků MF DNES řeklo, že další Lašákovou štací může být vedení České pošty. Za současné vlády to však určitě nebude. "Nesmysl," odpověděl bývalý prezident ČSA v textové zprávě. Své nové působení nechtěli komentovat ani ostatní bývalí členové vedení aerolinek.

Politické odměny

Z odměn se tak stala politika. Bonusový systém totiž v ČSA vznikl v době, kdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Poté, co firmu téměř zničil sociální demokrat Jaroslav Tvrdík, to tak je pro stranu další nepříjemnost. Sobotka však odmítl za bonusy odpovědnost, podle něj jednala dozorčí rada se smlouvami za jeho zády. Ministr financí Eduard Janota nechce bonusy vyplácet, Lašák však na vyplacení trvat bude. Šance státu v případném sporu na výhru nechtěl Janota komentovat.

Obří bonusy v ČSA vedly Janotu ke změně systému odměňování manažerů zhruba ve dvaceti státních firmách. Ministerstvo teď chce smlouvy s jejich manažery prověřit.

Bývalé vedení ČSA

Radomír Lašák
Prezident ČSA

V čele ČSA stál od 19. ledna 2006.
V devadesátých letech stál u privatizace Komerční banky, pak se přesunul do eBanky a působil také v představenstvu ČEZ. ČSA měl připravit na privatizaci a pokusil se napravit chyby předchozího vedení. Nakonec svému nástupci předá firmu, která je závislá na státní pomoci.

Jiří Devát
Viceprezident pro IT

V roce 1993 nastoupil do firmy Themos System Partner, kde posléze působil jako výkonný ředitel. V roce 1997 přestoupil do společnosti Microsoft, ve které mezi lety 2000 až 2006 působil jako generální ředitel zastoupení pro Česko a Slovensko. Od 1. září 2006 působil v Českých aeroliniích jako viceprezident pro informační technologie.

Jiří Hrbáček
Viceprezident pro ekonomiku

V letech 1991 až 1996 působil v Živnostenské bance, kde zodpovídal za investiční strategie, odtud prošel přes další banky a finanční instituce až do České spořitelny – odešel odsud v roce 2008, na jeden rok šéfoval developerovi ECM Group Asset Management. Do aerolinek, kde dostal na starosti ekonomiku, nastoupil 1. srpna 2009.

Jan Janík
Viceprezident pro letový provoz

Kariéru začínal na pražském ČVUT, které vystudoval. Mezi lety 1993 až 1999 byl technickým ředitelem nápojářské firmy Toma, kterou posléze pomáhal prodat nadnárodnímu gigantu Pepsi. Do roku 2004 byl viceprezidentem Aera Vodochody a v představenstvu ČSA seděl od října 2006. Umí létat s boeingem i airbusem.

František Šír
Výkonný ředitel sekce Management dodavatelských služeb

Do roku 1999 působil v maloobchodě, pracoval například pro Ahold. Pak přešel do bankovnictví – do GE Capital, poskytoval lidem spotřební úvěry v křesle šéfa GE Capital Multiservis; nakonec přešel do Raiffeisenbank. Od května 2006 se v ČSA staral o snižování cen dodávek a snížení nákladů firmy.

Petr Řehák
Viceprezident pro prodej ČSA

Už při studiu začal pracovat v ČSOB, pak šéfoval pobočce KB v Teplicích a nakonec ho přetáhla eBanka. V té pracoval až do doby, než přestoupil do ČSA. O prodej ČSA se staral od září 2006 a rovněž seděl v dozorčí radě dceřiné firmy ČSA Click4Sky, která nabízí levnější letenky za jednotnou
cenu.

Roman Planička
Viceprezident pro techniku

V letectví působí s přestávkami celý život. Začínal v roce 1993 ve firmě LET Kunovice, kde prošel několik manažerských pozic. V roce 2001 odešel a začal podnikat – zajímal se hlavně Arabský poloostrov. Po dvou letech ho najala firma Pamco, které pomáhal s chystanou koupí LET Kunovice. O techniku se staral od 1. července 2008.

Dušan Ryban
Viceprezident pro lidské zdroje

Bývalý profesionální voják, který se účastnil také armádních misí v zahraničí, nastoupil do ČSA v roce 2004 za působení exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Ten si ho přetáhl z ministerstva obrany, kde zodpovídal za profesionalizaci armády. Od 1. února 2006 řídil lidské zdroje ČSA a působil v "dceři" ČSA Services.

Petr Pištělák
Viceprezident pro marketing

Od roku 1992 pracoval deset let pro Procter & Gamble. Od pracích prášků a drogerie odešel do začínající eBanky. Odsud ho přetáhla finanční skupina PPF Petra Kellnera, která ho poslala do čínské pobočky. Od prosince 2006 se staral o marketing a produkty ČSA a od září 2007 šéfoval dozorčí radě Click4Sky.

Peter Jusko
Viceprezident pro pozemní provoz

Vystudoval Kyjevský institut inženýrů civilního letectví a v ČSA začínal v roce 1987.
Z palubního inženýra přešel k řízení letounů Tu-134 a Boeing, od roku 2001 se věnoval jiným pilotům coby pozemní instruktor. Ve funkci viceprezidenta pro pozemní provoz působí od 1. července 2006 a letošní čistku ve vedení ustál.

Autoři: , ,

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Každý sám za sebe. Analytici se obávají zástavy dodávek energie mezi státy EU

Evropští státníci se snaží přijít na řešení energetické krize. Evropským zemím totiž hrozí, že v případě tuhé zimy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Písařík z Bohemia Energy převádí majetek ze svých firem na fungující podnik

Majitel padlé skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík začal převádět majetek mezi svými jednotlivými společnostmi. Jak...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

E-commerce stále roste. Kurýrní firma PPL zprovozní 500 výdejních boxů

Kurýrní firma PPL do poloviny příštího roku v Česku vybuduje a zprovozní 500 samoobslužných výdejních boxů. Tzv....

Výrobci predikují rostlinnou budoucnost. Bezmasé produkty táhnou prodeje

Na začátku října se konal již druhý ročník konference zaměřené na rostoucí trend rostlinných produktů. Účastnili se ji...

Rekordní kvartál Tesly. Zisk americké automobilky překročil 35 miliard

Americká automobilka Tesla dosáhla ve třetím kvartálu letošního roku svého nejlepšího čtvrtletního výsledku. Čistý zisk...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...