Babiš ovládne většinový podíl v Agrofertu

Podnikatel Andrej Babiš se v červnu stane majoritním akcionářem společnosti Agrofert. Ta ovládá značnou část tuzemského chemického průmyslu a zemědělských podniků, a od státu má navíc koupit rafinersko-petrochemický koncern Unipetrol. Babiš získá majoritní podíl 55 procent akcií Agrofertu tím, že odkoupí desetiprocentní balík od švýcarské společnosti Ameropa. Babiš ji dosud vydával za majoritního akcionáře. Nyní jí zbude 45procentní podíl.

Cenu transakce Babiš ani zástupci Ameropy včera neuvedli. "Odpovědět budeme moci ve středu," uvedla sekretářka spolumajitele firmy Andrewa Zivy.
Zpráva je důležitá zejména pro drobné akcionáře společností, které Agrofert vlastní, tedy zejména pro firmu Aliachem a skupinu firem zabývajících se obchodováním se zemědělskými surovinami.

Podle novely obchodního zákoníku, platné od začátku loňského roku, totiž při ovládnutí firmy vzniká povinnost organizovat výkup akcií ovládaných firem.
V případě převzetí Agrofertu to znamená, že majoritní akcionář Andrej Babiš by měl minoritním podílníkům zaplatit za akcie několika desítek firem částku v řádu desítek až několika stovek milionů korun.

Výkup by měl ohlásit do šedesáti dní po převzetí Agrofertu. "Tato povinnost jednoznačně nastává ve všech veřejně obchodovatelných firmách holdingu," uvedla mluvčí Komise pro cenné papíry Radka Procházková. "Povinný odkup v dceřiných veřejně obchodovatelných firmách budu realizovat podle zákona," uvedl bez bližších podrobností Babiš.

Odkup akcií nárokovali akcionáři některých obchodníků se zemědělskými surovinami již po loňském Babišově oznámení, že majoritu v Agrofertu kupuje švýcarská Ameropa. Tuto změnu ohlásil Babiš loni v listopadu v Hospodářských novinách. Několik drobných akcionářů v zemědělských firmách už podalo žaloby a domáhá se odkupu.

Problém je v tom, že Agrofert nemá veřejně obchodovatelné akcie, a ty jsou v takzvané listinné podobě - to v praxi znamená, že zjistit skutečného majitele firmy je velmi obtížné. Údaje o majitelích tohoto typu firem lze na akciích měnit, a to i se zpětnou platností prakticky bez jakékoli kontroly.

Komise na základě podnětů drobných akcionářů zkoumá již zhruba čtvrt roku majetkovou strukturu Agrofertu. "Vyzvali jsme mnoho subjektů, aby nám strukturu majitelů Agrofertu oznámily, stále však nemáme dostatek podkladů. Bohužel břemeno prokázat vlastnictví a pak nařídit odkup je na nás," uvedla Procházková.

Nejlepší cestou pro drobné akcionáře je proto v podobných případech podání žalob.
Proti nedodávání údajů o akcionářské struktuře se v minulých dnech ohradil i antimonopolní úřad, který posuzuje privatizaci Unipetrolu do rukou Agrofertu. Babiš se však ohradil, že dodávání údajů je složité.