Vánoční stromeček litevských celníků je ozdoben výhradně z nebezpečných nebo zakázaných předmětů, které úředníci cestujícím zabavili. (16. prosince 2019) | foto: Reuters

Celníci v Litvě ozdobili stromek zabavenými předměty. Má inspirovat ostatní

  • 21
Vánoční stromeček může mít mnoho podob, nicméně ten, který si letos na letišti v litevském Vilniusu vystavili tamější celníci, je jedinečný. Je totiž poskládán výhradně z nebezpečných nebo zakázaných předmětů, které cestujícím před nástupem do letadla zabavili.

„Určitě jste viděli spoustu vánočních stromků od přirozených, moderních, inovativních až po ty zcela nečekané. Garantujeme vám, že něco takového jste v životě ještě neviděli,“ píší litevští celníci na sociálních sítích.

Zdá se, že kreativita jim rozhodně nechybí. Jejich vánoční stromek má však ještě jednu funkci navíc. Ukazuje totiž ostatním cestujícím názorně, s čím rozhodně na palubu letadel nechodit.

Fotogalerie

Ze zabavených předmětů tvořících vánoční stromeček jednoznačně dominují nůžky, nože, čepele, zapalovače, škrabky, šroubováky a montážní klíče. Jako ozdoby však posloužily i otvíráky, dětské pistolky či skutečné nábojnice. Vánočnímu stromku vévodí hvězda vytvořená z ostrých čepelí.

„Udivuje mě, kolik nůžek museli už celníci zabavit?“ ptala se na Twitteru jedna z uživatelek. „Nikdy mě nenapadlo cestovat letadlem s nůžkami. Teď mám pocit, že jsem nejspíš něco zameškala,“ dodává.

„Použitím zabavených nebezpečných předmětů z příručních zavazadel vytvořili litevští celníci jedinečné výchovné mistrovské dílo,“ píše na sociálních sítích jeden ze zaměstnanců letiště. Nápad později komentoval i mluvčí letiště ve Vilniusu Tadas Vasiliauskas.

Takový let nečekal. Litevec letěl na dovolenou linkovým boeingem sám

„Je to přátelská a nenásilná připomínka toho, jak je dnes bezpečnost v letecké dopravě důležitá,“ přiblížil Vasiliauskas. Zároveň však dodal, že pokud cestující nechtějí, aby jejich osobní předměty zdobily vánoční stromeček napřesrok, měli by si před odletem příruční zavazadlo zkontrolovat hned nadvakrát.

Litva si podle dat Evropské komise pro cestovní ruch (ETC) v roce 2019 polepšila o devět procent v žebříčku turistické oblíbenosti, je však v současnosti turisticky nejméně navštěvovanou zemí ze všech tří pobaltských republik.

Daně

Přiznání za zdaňovací období 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Ke snadnému vyplnění využijte interaktivní formulář daňového přiznání.