Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Benzin od neděle zdražil o korunu. Ceny mohou růst dál i kvůli havárii v Litvínově

  • 153
Obavy z velkého zdražování pohonných hmot se potvrdily. Benzin za tři dny od neděle zdražil o 97 haléřů a nafta o 77 haléřů. Průměrná cena Naturalu se rychle blíží ke 33 korunám a zdražování pravděpodobně nepoleví ani v dalších dnech. Částečně to může ovlivnit i omezená výroba v litvínovské rafinerii.

Benzinky tak vidí další prostor pro růst cen. Kdo natankoval plnou nádrž ještě o víkendu, mohl ušetřit až 50 korun.

Důvodem jsou ceny světové ropy, oslabování měny k americkému dolaru, vývoj na burze v Rotterdamu i snížená kapacita v rafinerii v Litvínově, která je největším podnikem na zpracování ropy v Česku.

O tom, že důvody zdražení nelze hledat jen za hranicemi, svědčí i dopis distributora pohonných hmot Petro-Nova, který z Litvínova rozváží cisternami dodávky menším zákazníkům, jako jsou například menší výrobní podniky či zemědělci.

Dodavatel zdůvodňuje růst cen havárií v Litvínově

"Z důvodu havárie na technologickém zařízení v rafinerii Litvínov a tím totální odstávky výroby PHM a přidělování kvót ze státních hmotných rezerv, Vám musíme sdělit, že od 8.12.2010 se ceny PHM upřesňují těsně před objednávkou telefonicky a dispečinkem. Tato situace má za následek prudký vzrůst cen a možná i totální nedostatek PHM pro ČR," píše firma svým odběratelům.

Státní hmotné rezervy však odmítají, že by musely do svých zásob kvůli nedostatku pohonných hmot sáhnout. "Zásadním způsobem se distancujeme od textu, který se týká Správy státních rezerv a výroku v této zprávě uvedeném," řekl Dušan Makovec, náměstek předsedy
ředitele sekce státních hmotných rezerv. Podle něj nedostatek pohonných hmot v Česku vůbec nehrozí a strategické zásoby nyní stačí na 104 dní.

Slova dispečera společnosti Petro-Nova však vypovídají o tom, že výpadek výroby v litvínovské rafinerii omezuje nabídku a ovlivňuje růst cen pohonných hmot. Od úterý se kvůli tomu ceny měnily už několikrát. Standardně se přitom mění každý týden z pondělí na úterý na základě pohybu cen ropy na světových trzích. Tento týden je společnost změnila zhruba o 85 haléřů.

"Nafty je málo. V úterý jsme na základě upozornění od dodavatelů museli ceny nafty přecenit ještě jednou, a to o dalších 60 haléřů na litr. Další den jsme museli přeceňovat znovu o dalších 50 haléřů a cena se od té doby zvedá dál, od úterý už o více než 130 haléřů," popisuje dispečer.

Rafinerie a Unipetrol velikost výpadku nekomentovaly

Česká rafinérská, která rafinerii v Litvínově provozuje, nechce říci, o kolik se výroba pohonných hmot kvůli havárii z minulého pátku, snížila. "To nemohu říci. Je to věc obchodního vztahu s našimi partnery," říká mluvčí společnosti Aleš Soukup.

Zda je odstavena krakovací jednotka, o čemž mezi sebou mluví distributoři, mluvčí přímo neodpověděl. Poukázal na to, že k totálnímu výpadku nemůže dojít, protože Česká rafinérská vyrábí zhruba jen polovinu české spotřeby pohonných hmot a aktuální výpadek navíc kompenzuje výrobou v druhé rafinerii v Kralupech nad Vltavou a také dovozem ze zahraničí.

Odpověď neposkytl ani Unipetrol, který spolu se společnostmi Eni a Shell Českou rafinérskou vlastní a její výrobky prodává. "To je dotaz na Benzinu," řekla Daniela Hlinovská z tiskového oddělení Unipetrolu.

Benzina omezení dodávek vyvrátila. "My žádné problémy s dodávkami nemáme. Zásobování probíhá plynule na základě stávajících stavů s Unipetrolem. Růst cen tak tímto rozhodně způsoben nebyl," řekl Václav Loula, ředitel pro jakost společnosti Benzina.

Ministerstvo průmyslu a obchodu řeklo, že současný stav výroby není nutné zjišťovat. "Státní hmotné rezervy běží ve standardním režimu a nemáme ani požadavek na uvolnění zásob. Není tak důvod zjišťovat aktuální stav výroby pohonných hmot," řekl mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Je tak tedy možné, že distributoři se pouze snaží maximalizovat svoji marži a havárii v rafinerii k tomu pouze zneužívají. Podle Louly je také možné, že menší či nepravidelní odběratelé České rafinérské skutečně omezení dodávek kvůli havárii pociťují, a pak by bylo logické, že by se jim zvedaly ceny.

Pumpaři: Prostor pro zdražování zde je

Ať už omezení výroby v rafinerii skutečně tlačí na růst cen, nebo to dělají prodejci, i tak podle pumpařů důvod k růstu cen je. Říká to Společenství čerpacích stanic ČR. "Zatím to vypadá, že prostor pro zdražování je. Dělal jsem výpočet a vyšlo mi, že nákupní cena pro čerpací stanice se od 30. listopadu zvýšila k dnešnímu dni u benzinu o 2,30 Kč a u nafty o 1,90 Kč," uvedl šéf sdružení Ivan Indráček.

Z dat společnosti CCS vyplývá, že za tuto dobu zdražil benzin na pumpách "jen" o 1,19 Kč a nafta o 1,04 Kč. Benzin by proto mohl v následujících dnech zdražit až o 1,10 Kč a nafta o dalších 84 haléřů. Situace na trhu se ale může měnit.

Graf vývoje cen benzinu a nafty.

Graf vývoje cen benzinu a nafty.

O chystaném zdražení informovali ekonomové o víkendu. Například Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus uvedl, že mohou pohonné hmoty zdražit až o 1,50 Kč. Anonymní zdroj z tuzemské čerpací stanice v pondělí iDNES.cz řekl, že zdraží v příštích dnech benzin až o 1,20 Kč. (čtěte Benzinky začaly prudce zdražovat)

Z pondělka na úterý zdražil benzin o padesátník a z úterka na středu o čtyřicet haléřů.

,