Zájem o brigády v zahraničí rychle roste

  • 23
Touha vydat se na zkušenou a získat brigádu ve světě zachvacuje čím dál více Čechů, převážně studentů. Vstup do Evropské unie však možnosti práce za hranicemi příliš nerozšíří.

"Kromě dvou výjimek se nic nezmění, protože podmínky pro brigády jsou upraveny stejně jako pro hlavní zaměstnání, a na to si členské státy vymohly přechodná období, po která bude práce omezena," říká Michal Meduna z ministerstva práce a sociálních věcí.

Jediné země, které zatím plánují pro nové členy otevřít od května hranice a práce tam bude možná bez složitých procedur, jsou Británie a Irsko. Jinde bude stále platit, že nejprve je nutné získat pracovní smlouvu od konkrétního zaměstnavatele a na jejím základě pracovní povolení.

"Řada Čechů proto dnes jezdí ven pracovat načerno," říká Oto Brabec z agentury Servus. Nicméně pro studenty je někde situace jednodušší už teď. V rámci studijních pobytů nebo vládních programů mají šanci v cizině získat na pár měsíců práci.

Nejvíce jdou na odbyt USA, kde je nabídka největší, hned v závěsu s Velkou Británií.
"Klienti se často ptají na práci v Evropské unii, ale tam jsou naše možnosti omezené, takže nejúspěšněji si vede program Work and Travel v USA," říká Alena Moučková ze Student Agency.

Tyto zkušenosti potvrzují i ostatní agentury. "Na rozdíl od USA, kde jsou sezonní práce velmi rozšířené a populární, v Evropě se vždy shání hůře a rok od roku je situace obtížnější," říká Jan Vybíhal z agentury Galaxys, která dokonce letos zaznamenala pokles zájmu.

"Snad většina zájemců čeká, jak dopadnou vzájemné podmínky po vstupu," doufá.
Jak agentury zprostředkovávající práci shodně dodávají, Evropa není nafukovací.

"Problémem může být velká poptávka po práci, která už brzy přesáhne nabídku. V Irsku je nyní k dispozici pět tisíc pracovních míst pro cizince a v Anglii přes jedenáct tisíc, zatímco ve Španělsku jen několik set," říká Tomáš Kadlec, majitel Agentury Irsko.

"V současné době ještě nabízíme pro studenty program v Irsku s možností nástupu před začleněním do Evropské unie, nicméně místa jsou již beznadějně obsazena," potvrzuje i Radek Majer ze společnosti GTS International.

Zvláštní kapitolou krátkodobých prací v cizině jsou velmi oblíbené au-pair neboli hlídání dětí v rodinách spojené s výukou jazyků, ačkoli největší boom už mají za sebou. Dívky jedoucí pečovat o děti nemusí ani dnes získávat pracovní povolení.

"Po vstupu však už nebudou nutné ani zvací dopisy pro imigrační úřady do Anglie a Irska," dodává Kadlec. Veškeré překážky týkající se možnosti pracovat v cizině nicméně padnou za dva měsíce v opačném směru než na Západ.

"Žádná omezení nebudou platit v rámci nových členských zemí Evropské unie," říká Meduna. Jak sám připouští, bude to spíše příležitost pro Poláky, Slováky a další východní sousedy získat snadněji práci v tuzemsku. Češi práci v okolních státech střední Evropy asi příliš hledat nebudou.