Jihlavské kino Dukla patří k těm, které čekají na digitalizaci. Ilustrační snímek

Jihlavské kino Dukla patří k těm, které čekají na digitalizaci. Ilustrační snímek | foto: Kino Dukla

Ani drahá digitalizace nevrátila diváky do sedaček menších kin

  • 85
Nákladná digitalizace v menších městech Vysočiny nezarazila pokles návštěvnosti. Do kin totiž i po modernizaci chodí málo lidí. Některá představení tak musejí být - stejně jako před digitalizací - rušena.

Ani lepší kvalita obrazu a zvuku při 2D a 3D technologii neláká více lidí do kin. "Návštěvnost je zhruba stejná jako dříve. Máme průměrně tak 35 návštěvníků. Někdy jich přijde pět, na jiný film kolem stovky. Je to různé," řekla vedoucí kulturního zařízení v Počátkách Ludmila Marková.

Není však výjimkou, že musí být některá promítání pro nezájem zrušena. "Máme hranici, že promítáme od pěti lidí, kolikrát se ale stalo, že se museli lidi na poslední vstupenku skládat," uvedla Marková. Podle ní však paradoxně přijíždějí do kina víc lidé z okolních měst a obcí než místní.

Ani 3D projekce nemusí být zárukou úspěchu

I v Humpolci se občas promítání musí zrušit, protože je kino prázdné nebo přijde méně než sedm návštěvníků, což je minimální počet pro promítání. "Zpočátku byli lidi trochu zvědaví, i nabídka filmů byla možná lepší, ale všeobecně platí, že konec roku a začátek nového je ta návštěvnost slabší," řekl vedoucí kina v Humpolci Milan Žáček.

Čekají digitalizaci

Třebíčsko
Moravské Budějovice, Jemnice, Předín Žďársko Kino Flip Velká Bíteš, Jupiter Velké Meziříčí, Nové Město

Havlíčkobrodsko
Ostrov Havlíčkův Brod, Přibyslav, Kytice Světlá nad Sázavou, Krucemburk

Jihlavsko
Kino Dukla, Máj Třešť, Polná, Dolní Cerekev, Panorama Luka nad Jihlavou

Pelhřimovsko
Kamenice nad Lipou, Pacov

Průměrně zde představení navštíví zhruba padesátka lidí. Humpolecké kino promítá i ve 3D, což je stále pro lidi trochu větší atrakce než 2D. Ne vždy je to však záruka, že film ve 3D diváky přitáhne.

"Potvrdil to například film Hugo a jeho velký objev, který opravdu stojí za to vidět ve 3D, a nám na něj přišlo jen pár lidí," poznamenal Milan Žáček.

Investice to však nebyly zbytečné, právě naopak. V kinech, kde mají ještě starou technologii 35mm filmových pásek, už pomalu nemají co promítat, jejich nabídka je značně omezená. A filmy, které jsou k dispozici v digitální podobě hned po premiéře, se do kina na páskách dostanou třeba až za půl roku.

Dá se tedy říci, že kina, která jsou digitalizována, přežijí. Těm ostatním hrozí zavření.

V Jupiteru doufají

Na digitalizaci tak například zatím marně čeká i kino v klubu Jupiter ve Velkém Meziříčí. "2D by nám pro začátek určitě stačilo. Lidé by tu chtěli kino zachovat. Kdyby se zavřelo, byla by to obrovská škoda," uvedla Hana Svobodová.

Cena digitalizace

Cena za diigitalizaci kin se pohybuje od dvou do tří milionů korun. Obce na ni mohou získat dotaci 800 tisíc z fondu na podporu a rozvoj české kinematografie.

Podle ní muselo být promítání v posledním čtvrtletí loňského roku výrazně omezeno. "Nebylo co promítat a i nás drží nad vodou právě ty komerční filmy, které jsou jen v digitální podobě," dodala.

Podle ředitele klubu Jupiter Milana Dufka snad uzavření kina nehrozí. Jenže velkomeziříčská radnice plánuje finančně poměrně náročnou přestavbu společenského sálu Jupiter klubu a na digitalizaci se zatím peněz nedostává.

"Chtěli jsme to vyřešit v rámci této rekonstrukce. Zatím to ale reálné není," řekl Milan Dufek s tím, že město by si zachování kina určitě zasloužilo.

O digitalizaci kina jednají i zastupitelé v Třešti a dalších menších městech na Vysočině. Pokud tam nenajdou v rozpočtu finance, s kinem se budou muset rozloučit.

V Třešti bylo promítání omezeno už jen na tři filmy do měsíce. "O modernizaci kina se bude dál jednat. Pokud by se nenašlo řešení, kino by se muselo zavřít," informovala místostarostka Třeště Eva Požárová.