Velkovýrobci bojují o místa v regálu, chystají kampaň

  1:00aktualizováno  1:00
Výrobci značkových výrobků vyrazili do boje proti zboží "beze jména". S rostoucím množstvím výrobků prodávaných pod značkou obchodních řetězců, jako je Tesco či Hypernova, totiž řadě gigantů, jako je Nestlé, Unilever či Vitana, klesají tržby.
Levnější výrobky, například od společnosti Tesko, snižují zisky renomovaným značkám. Ilustrační foto.

Levnější výrobky, například od společnosti Tesko, snižují zisky renomovaným značkám. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Přitáhnout zákazníky ke značkám má velká reklamní kampaň připravená Českým sdružením pro značkové výrobky, kde jsou ty největší firmy zastoupeny. Od začátku dubna do konce května bude po republice k vidění čtyři sta billboardů, hlavně před nákupními centry.

"Po čtrnácti dnech se na nich bude střídat osm značek," říká za sdružení značkových výrobků Jan Levora. Na jedné straně plakátu bude vždy vyobrazen značkový výrobek s nějakým pozitivním sloganem lákajícím k nákupu. Na druhém konci plakátu bude "neznačkový" výrobek s trochu pomlouvačným označením.

"Cílem je pozitivně vyzdvihnout přednosti značkových výrobků," říká Levora.

Velcí výrobci, jako jsou Kraft Foods, Nestlé či Unilever, se však nechtějí v reklamní kampani vymezovat přímo proti výrobkům hypermarketů či diskontů a mluví obecně jen o "neznačkových výrobcích". Důvod je zřejmě ten, že firmy jako Nestlé, Coca-Cola nebo Master Food jsou sice velké, ale i ony se musí s obchodními řetězci dohodnout a nechtějí je příliš naštvat.

Bezejmenná říše roste
Právě výrobků Teska, Sparu, Albertu a zboží prodávaného v Lidlu či Kauflandu pod značkově se tvářícími jmény přitom přibývá na pultech obchodů v posledních letech nejrychleji. Prakticky z nuly se jejich podíl na celkových tržbách vyšplhal na 18 procent. Tyto výrobky jsou vždy o něco levnější než podobné značkové zboží. Kvalita sice často stejná není, ale cena je stále při nákupu jedním z rozhodujících vlivů.

"Značky jsou ohroženy tím, že zákazník už se nestydí šetřit," říká Ivan Tomek zabývající se průzkumy trhu. Podle něj už nejsou lidé tak vyhranění, že by buď nakupovali jen kvalitu, anebo jen levné zboží.

"Ráno může jít člověk nakoupit do Lidla a odpoledne si jde udělat radost k Armanimu," říká jako příklad. Jména obchodních řetězců vládnou hlavně na výrobcích, jako jsou papírové kapesníčky, toaletní papír a často kupované zboží jako mouka, těstoviny nebo mléko. Naopak značky si drží tradičně prim v alkoholu, kosmetice či cigaretách.

Výsledkem boje o místo v regálu nicméně je, že i výrobci známých značek jsou nuceni snižovat ceny anebo přistupovat na nejrůznější akce. A u některých kategorií výrobků jim proto klesají tržby. Z posledních dostupných údajů za rok 2005 vyplývá, že tržby klesly v tuzemsku třeba Unileveru se značkami Rama či Hellmann‘s, Kraft Foods známému hlavně čokoládou Milka či Vitaně se stejnojmennými polévkami či rýží.

Věrnost značce
Cílem připravované reklamní kampaně proto má být rozšíření povědomosti o značce. V okolních zemích už s podobnými akcemi mají zkušenosti. Kdyby to nezabralo, tak by je podle Levory nedělali.

"Bez značky je výrobek jen komodita a soupeří pouze cenou," říká Tomek s tím, že ke značce se naproti tomu dá vybudovat věrnost. Něco to však stojí. Uvedené firmy zároveň vždy patří k největším inzerentům v médiích. Každou chvilku musí přicházet s nějakým vylepšením, s novou chutí čokolády, s novým balením, s křupavější sušenkou, s krémovější polévkou.

"Jedna potravinářská firma u nás měla za rok sedmdesát inovací," potvrzuje Levora. Co společnosti nerady zveřejňují, je, kolik z nových vylepšení neuspělo. Ve Velké Británii podle Tomka propadne osmdesát procent inovací spotřebního zboží.

"Selhání jsou i u nás, ale celkové informace je hrozně obtížné sehnat," dodává Tomek s tím, že celková čísla neexistují.

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Další z rubriky

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Jablek se urodí skoro o třetinu méně, sadaře čeká jedna z nejhorších sklizní

Jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů skončila v síti inspektorů...

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně klesnout o 30...

EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

Ilustrační snímek

Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz