V Českém Těšíně se bojí prodeje svých bytů

  17:37aktualizováno  17:37
Chceme referendum, říkají lidé z Českého Těšína, kteří o víkendu podepisovali petici k plánovanému prodeji městských bytů. „Potřebujeme přes dva tisíce podpisů, abychom mohli vypsat referendum ke způsobu prodeje městských bytů,“ říká jedna z organizátorů petiční akce Dagmar Bogáčová.

Nájemníkům domů v centru Českého Těšína se nelíbí, že radní plánují prodej bytů takzvanou obálkovou metodou. To znamená, že byt získá ten, kdo za něj je schopen dát nejvíce.

Lidem se nelíbí, že v takovém případě by na svůj byt neměli předkupní právo. „Chceme, ať radnice prodá byty stávajícím nájemníkům za čtvrtinu ceny stanovené znaleckým posudkem a nebytové prostory ať zůstanou v majetku města,“ řekla Dagmar Bogáčová.

„Záměr zastupitelů jednoznačně diskriminuje nájemníky. Jsme toho názoru, že město by si mělo ponechat komerční prostory, protože město má nemalý zisk z nájmu a jako majitel těchto prostor má vliv na to, co v nich bude,“ uvedla obyvatelka Českého Těšína Ewa Santariusová.

Lidé mají obavy, že když radnice prodá nebytové prostory v přízemích obytných domů, nový majitel tady může zrušit například pekařství či obchod se zeleninou a nahradit je například nočním klubem.

„V obavách před dalšími skvělými nápady ohledně majetku města jsme vyhlásili i podpisovou akci na ochranu městských kotelen, které zásobují celé město teplem. Chceme už teď předejít tomu, aby kotelny neskončily v soukromých rukách,“ uvedla Ewa Santariusová.

Starosta Českého Těšína Jindřich Sznapka obálkovou metodu prodeje obecních bytů považuje za spravedlivou. Uvedl, že tohoto způsobu privatizace se mohou zúčastnit i lidé, kteří by jinak neměli šanci obecní byt si koupit.

Nájemníci namítají, že jako první by měli šanci koupit si svůj byt měli dostat oni. Až poté, co by koupi odmítli, by mohla radnice jejich byt nabídnout někomu jinému.

O obálkové metodě prodeje obecních bytů jednalo v závěru letošního ledna českotěšínské zastupitelstvo. Nájemníci se o zvažované variantě dozvěděli a více než sto se jich na zastupitelstvo přišlo podívat.

V bouřlivé atmosféře, kdy nespokojení nájemníci zaplnili celou zasedací místnost i přilehlé chodby, nakonec zastupitelé zásady prodeje obecních bytů neschválili. Dohodli se, že v únoru se ke stejnému tématu sejdou znovu.

„Zastupitelstvo se koná třiadvacátého února. Chceme zastupitelům přinést petiční archy s potřebným počtem podpisů,“ řekla Dagmar Bogáčová.

Organizátoři petice chtějí do příštího týdne sebrat přes dva tisíce podpisů. Zatím jich mají pět set. „Věříme, že potřebný počet podpisů seženeme.“ Případného referenda by se muselo zúčastnit alespoň deset tisíc voličů, aby bylo platné.

Autoři:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Český výrobce trezorů testuje bezpečnost bruskou i autogenem

Muzeum trezorů v Jincích u Prahy vzniklo díky Vladimíru Nýdlovi. Jeho rodinná...

Češi si domů pořizují nejčastěji trezory od pěti do 15 tisíc korun. Zdaleka ale nepatří k těm nejbezpečnějším a...

Miliardový telekomunikační obchod. České radiokomunikace jsou na prodej

Vysílač na vrcholu hory Kleť

Největší provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů v Česku by letos mohl změnit majitele. Prodej Českých...

Od zadržování DPH, které je protiústavní, nejde hned ustoupit, tvrdí ministerstvo

Ilustrační snímek

Finanční úřady se nadále budou chovat způsobem, který Ústavní soud označil za protiústavní. Budou zadržovat všechny...

Najdete na iDNES.cz