(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na trhu práce opět přituhlo. Nabízených míst je víc, zájemců méně

  • 101
Sehnat práci bylo v červnu ještě snazší než v předchozích měsících. Nezaměstnanost klesla o další desetinu procenta na 2,9 procenta. Stoupl přitom počet pracovních nabídek na více než tři sta tisíc, jenomže uchazečů o práci opět ubylo.

Úřad práce ČR evidoval přes 223 tisíc zájemců o práci, o 5 846 méně než v červnu. „Sezónní činnosti poběží i v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat,“ shrnula ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

Nezaměstnanost v Česku je z dostupných dat Eurostatu za květen nejnižší v Evropské unii. Regionálně jsou na tom nejlépe okresy Rychnov nad Kněžnou a Jindřichův Hradec (oba 1,1 procenta) a Praha-východ (1,2 procenta). Nejvyšší nezaměstnanost byla v Karviné (7,1 procenta), Mostu (6,4 procenta) a Ostrava-město (5,8 procenta).

Práce je pro každého. Teoreticky

Nezaměstnanost je nejnižší od roku 1997, kdy bylo bez práce 222 374 lidí. Loni v červnu dosahovala 4 procent, letos v květnu tří procent. Na jedno volné místo připadlo v průměru 0,7 uchazeče. Teoreticky vzato, práci si tak mohl sehnat každý, pokud měl zájem. V praxi to tak snadné vždy být nemusí, protože požadavky firem se nesetkávají s kvalifikací zájemců.

„Ze současné situace na trhu práce mají radost zaměstnanci. V době všeobecného nedostatku pracovních sil si mohou říci o vyšší mzdy. Méně šťastné jsou firmy, které obtížně shánějí nové zaměstnance a rostou jim mzdové náklady. V dohledné době se na současné situaci nic nezmění. Celkově ale situace na trhu práce představuje pro ekonomiku riziko,“ komentoval výsledky ekonom Deloitte Václav Franče.

O koho je největší nouze

V červnu byl větší zájem o sezónní práce. Takových pozic bylo bezmála dvacet tisíc. Firmy hledají například dělníky v oblasti výstavby budov, uklízeče, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, pomocné manipulační pracovníky či skladníky. Zájem je i o prodavače, plavčíky, pracovníky v turismu a gastronomii.

Obecně byl nejvyšší zájem o dělníky ve výstavbě budov, pomocné dělníky, zaměstnance hotelů, řidiče, svářeče, skladníky či kuchaře. „Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory,“ uvedl Úřad práce.

Uchazečům o zaměstnání v evidenci Úřadu práce bylo průměrně 43,4 let. Nejčastěji mezi nimi byli lidé s nízkou kvalifikací, základním, středním odborným vzděláním či výučním listem nebo s maturitou.