Šéf hospodářské komory čelí trestnímu oznámení. Za co? diví se

  3:59aktualizováno  3:59
Hospodářská komora České republiky zažívá krušné časy. Začíná se totiž hledat viník jejích pochybných obchodů, při kterých šlo o částky v řádech desítek milionů korun. Pozornost fondu proti korupci vzbudil i prezident komory Petr Kužel.

Příběh desítek milionů korun, které mohou chybět v největší organizaci zastřešující zájmy českých podnikatelů, Hospodářské komoře ČR (HK), se začal psát loni v létě. V komoře, která žije z příspěvků svých 14 tisíc členů a částečně z projektů financovaných také z veřejných peněz, se vzbouřila část zaměstnanců. Nelíbil se jim mimo jiné styl vedení jejího prezidenta Petra Kužela.

V úterý v příběhu začalo další dějství: Nadační fond proti korupci, podporovaný významnými tuzemskými byznysmeny, podal k rukám vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové trestní oznámení. To míří přímo na šéfa komory a další, neznámé pachatele z okruhu představenstva i zaměstnanců.

Oznámení vzniklo ve spolupráci s dozorčí radou hospodářské komory, která zároveň pro její nadcházející sjezd vypracovala zprávu o své činnosti, kde vyjmenovává jednotlivé pochybnosti týkající se hospodaření organizace. Jde především o nedoložené plnění z některých zaplacených smluv, jež mohlo podle zprávy dozorčí rady přesáhnout padesát milionů korun. Jinak řečeno, komora zaplatila, ale nemusela za své peníze nic získat.

Závěry auditu jsou důvěrné

Co se stalo mezi loňským létem a uplynulými dny? Kužel petici zaměstnanců ustál, většina rebelů odešla, avšak jejich počínání vedlo dozorčí radu k prosazení hloubkového šetření hospodaření a procesů v celé skupině. Nakonec ho provedla poradenská společnost Ernst & Young. Pokud teď čekáte, s jakými závěry firma přišla, budete zklamáni.

Kužel ctí doporučení poradců a drží závěry auditu v režimu důvěrné. Po předběžném objednání tak do nich mohou pouze nahlížet například členové představenstva či dozorčí rady, členům komory či veřejnosti jsou však uzavřeny. Dozorčí rada se snažila rozhodnutí zvrátit, ale neúspěšně.

Přesto jsou základní závěry Ernst & Young známé a upozorňují na možné neoprávněné nakládání s finančními prostředky, porušování směrnice o nákupu či na střety zájmů. Jsou v nich také náznaky, že hospodářská komora může mít nesprávně vedené účetnictví či se mohla dopouštět daňových úniků.

O to, že jsou částečné závěry auditu známé a jako první na ně upozornil minulý týden deník Právo, se zasloužil kromě "výpisků" dozorčí rady také oponentní posudek auditu, který vypracovala advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová, již spoluovládá bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Posudek vznikl na popud vedení komory, jednotlivé námitky Ernst & Young rozebírá a obvykle částečně zpochybňuje. Hlavně ve vztahu k odpovědnosti nejvyššího vedení komory.

Je to odpovědnost minulého vedení, tvrdí Kužel

Pokud policie skutečně začne případ na základě podání od protikorupčního fondu vyšetřovat, bude se hrát právě o odpovědnost, kterou kdo za možná pochybení ponese.

Kužel namítá, že jde o odpovědnost minulého úřednického vedení komory. "Nejsem si vědom, že bych se dopustil nečeho, co by zakládalo podat podnět k trestnímu oznámení. Naopak jsem přesvědčen, že moje kroky, ať už šlo o samotné zadání auditu a následných personálních a systémových opatření, byly a jsou prokazatelně ve prospěch komory," uvedl v úterý Kužel.

Podle něj už byla přijata nápravná opatření ve vnitřních procesech a zároveň také nevylučuje podání žalob, které by měly vést k navrácení peněz u pochybných smluv. "Pan Kužel má minimálně morální odpovědnost, ostatní musí objasnit příslušné orgány," míní člen dozorčí rady Michal Němeček. Podobně smýšlí další člen dozorčí rady Jiří Přemyslovský. "Nemyslím, že za vše může jen předchozí tajemník," říká s tím, že chybí také dobrá komunikace vedení komory s regiony.

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Dobojováno. Poslední smrk na Dačicku padl, říká šéf městských lesů

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl...

Lesy na Dačicku patří mezi nejvíce zdevastovaná místa řáděním kůrovce. Brouk už tam zničil prakticky všechny starší...

Ovzduší prospívá vítr, letadla znečišťují méně než auta, říkají meteorologové

Pavel Machálek a Eva Krtková

Povinná obměna technologií a domácích kotlů by v Česku měla přinést výrazné zlepšení kvality ovzduší, věří Pavel...

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz