Šéf hospodářské komory čelí trestnímu oznámení. Za co? diví se

  3:59aktualizováno  3:59
Hospodářská komora České republiky zažívá krušné časy. Začíná se totiž hledat viník jejích pochybných obchodů, při kterých šlo o částky v řádech desítek milionů korun. Pozornost fondu proti korupci vzbudil i prezident komory Petr Kužel.

Příběh desítek milionů korun, které mohou chybět v největší organizaci zastřešující zájmy českých podnikatelů, Hospodářské komoře ČR (HK), se začal psát loni v létě. V komoře, která žije z příspěvků svých 14 tisíc členů a částečně z projektů financovaných také z veřejných peněz, se vzbouřila část zaměstnanců. Nelíbil se jim mimo jiné styl vedení jejího prezidenta Petra Kužela.

V úterý v příběhu začalo další dějství: Nadační fond proti korupci, podporovaný významnými tuzemskými byznysmeny, podal k rukám vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové trestní oznámení. To míří přímo na šéfa komory a další, neznámé pachatele z okruhu představenstva i zaměstnanců.

Oznámení vzniklo ve spolupráci s dozorčí radou hospodářské komory, která zároveň pro její nadcházející sjezd vypracovala zprávu o své činnosti, kde vyjmenovává jednotlivé pochybnosti týkající se hospodaření organizace. Jde především o nedoložené plnění z některých zaplacených smluv, jež mohlo podle zprávy dozorčí rady přesáhnout padesát milionů korun. Jinak řečeno, komora zaplatila, ale nemusela za své peníze nic získat.

Závěry auditu jsou důvěrné

Co se stalo mezi loňským létem a uplynulými dny? Kužel petici zaměstnanců ustál, většina rebelů odešla, avšak jejich počínání vedlo dozorčí radu k prosazení hloubkového šetření hospodaření a procesů v celé skupině. Nakonec ho provedla poradenská společnost Ernst & Young. Pokud teď čekáte, s jakými závěry firma přišla, budete zklamáni.

Kužel ctí doporučení poradců a drží závěry auditu v režimu důvěrné. Po předběžném objednání tak do nich mohou pouze nahlížet například členové představenstva či dozorčí rady, členům komory či veřejnosti jsou však uzavřeny. Dozorčí rada se snažila rozhodnutí zvrátit, ale neúspěšně.

Přesto jsou základní závěry Ernst & Young známé a upozorňují na možné neoprávněné nakládání s finančními prostředky, porušování směrnice o nákupu či na střety zájmů. Jsou v nich také náznaky, že hospodářská komora může mít nesprávně vedené účetnictví či se mohla dopouštět daňových úniků.

O to, že jsou částečné závěry auditu známé a jako první na ně upozornil minulý týden deník Právo, se zasloužil kromě "výpisků" dozorčí rady také oponentní posudek auditu, který vypracovala advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová, již spoluovládá bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Posudek vznikl na popud vedení komory, jednotlivé námitky Ernst & Young rozebírá a obvykle částečně zpochybňuje. Hlavně ve vztahu k odpovědnosti nejvyššího vedení komory.

Je to odpovědnost minulého vedení, tvrdí Kužel

Pokud policie skutečně začne případ na základě podání od protikorupčního fondu vyšetřovat, bude se hrát právě o odpovědnost, kterou kdo za možná pochybení ponese.

Kužel namítá, že jde o odpovědnost minulého úřednického vedení komory. "Nejsem si vědom, že bych se dopustil nečeho, co by zakládalo podat podnět k trestnímu oznámení. Naopak jsem přesvědčen, že moje kroky, ať už šlo o samotné zadání auditu a následných personálních a systémových opatření, byly a jsou prokazatelně ve prospěch komory," uvedl v úterý Kužel.

Podle něj už byla přijata nápravná opatření ve vnitřních procesech a zároveň také nevylučuje podání žalob, které by měly vést k navrácení peněz u pochybných smluv. "Pan Kužel má minimálně morální odpovědnost, ostatní musí objasnit příslušné orgány," míní člen dozorčí rady Michal Němeček. Podobně smýšlí další člen dozorčí rady Jiří Přemyslovský. "Nemyslím, že za vše může jen předchozí tajemník," říká s tím, že chybí také dobrá komunikace vedení komory s regiony.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Předčasné splacení hypoték zlevní. Pravidla chce změnit ČNB

Manželé Sýkorovi nedávno splatili hypotéku na svůj dům. Nyní chtějí pomoct s...

Česká národní banka chce opět zasáhnout do trhu s hypotékami. Poté, co loni odřízla zpřísněním pravidel část klientů od...

Najdete na iDNES.cz