Řetězce musí předělat tisíce smluv. Najímají externí právníky

  15:56aktualizováno  15:56
Obchodní řetězce v Česku čeká maraton jednání s právníky a dodavateli. Do tří měsíců musí přizpůsobit své smlouvy nově platnému zákonu o významné tržní síle. Do služeb právníků investují stovky tisíc. Na dotaz, zda se náklady promítnou do konečných cen pro zákazníky, však odpovídají vyhýbavě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Stanislav HonzíkMAFRA

V neděli začala platit dlouho chystaná novela zákona o významné tržní síle, které se přezdívá „bič na řetězce“. Podle vyjádření řady právníků zákon jednostranně znevýhodňuje nadnárodní obchodní společnosti, kterým budou hrozit vysoké pokuty. Není přitom jasně právně definované, kdy a za co mohou padnout (více čtěte zde).

Kromě postihů a stanovení přísnějších pravidel mezi odběrateli (řetězci) a dodavateli (výrobci potravin a zemědělci), se zákonem dopadá na obchodní řetězce také nová administrativní zátěž. Tu pocítí obchodníci v následujících měsících, protože musí do čtvrt roku přepsat své smlouvy a dát je do souladu s novelou.

Neplaťte za nákupy víc, než musíte!

Víte, že na internetu vám poradí, kde každý den nakoupíte nejvýhodněji? Na portálu AkčníCeny.cz
každý den najdete aktuální letáky a zboží v akci.

„V našem případě se jedná téměř o tisíc smluv s dodavateli i pro naše vlastní značky. Sami bychom tak velký objem změn v požadovaném termínu neměli šanci zvládnout. Proto jsme nuceni si najmout výpomoc,“ uvedla mediální zástupkyně společnosti Billa Martina Strakáčová. Síť obchodů se žlutým logem odhaduje náklady spojené s touto agendou na stovky tisíc korun.

Kaufland čeká přepracování stovek smluv. Také on chce zaangažovat externí právní kanceláře. „Tento krok vyžádá odpovídající finance. Jednání samozřejmě vyžaduje vždy přítomnost obou stran, tedy i dodavatele. Navíc je samozřejmě možné, že se dohoda nesjedná ihned na poprvé, ale že bude nutné jednat víckrát,“ popsal mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Podle mluvčího řetězce Tesco Václava Koukolíčka je na každou smlouvu navíc navázáno množství příloh, které je také nutné předjednat.

Smlouvy musí uvádět cenu zboží po slevách

Proti novele dlouhodobě čile vystupoval Svaz obchodu a cestovního ruchu, který varoval před tím, že zákon v novém znění zdraží české potraviny. Na otázku, zda se ceny pro zákazníky v souvislosti s novelou mohou zvýšit, odpovídají řetězce vyhýbavě.

„Novela zákona o významné tržní síle zpřísňuje podmínky pro odběratele. Znění nových smluv včetně cen bude předmětem našich jednání,“ uvedla mluvčí Billy.

Podle Koukolíčka z Teska zákon stanoví, že cena slev musí být sjednána předem a daňový doklad na úhradu kupní ceny za dodávku potravin musí obsahovat konečnou výši kupní ceny po veškerých sjednaných slevách. Výjimkou z tohoto pravidla jsou předem sjednané množstevní slevy.

„Jiná plnění než slevy jsou ze strany dodavatelů povolena, avšak zákon je limituje tak, že výše veškerých peněžních plnění (vyjma slev) dodavatele nesmí překročit tři procenta z ročních tržeb dodavatele za poslední ukončené účetní období v délce dvanácti měsíců,“ dodal Koukolíček.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz