Plus a Albert, ráj pro bezdomovce

  10:46aktualizováno  10:46
Existují obchody, ke kterým se vyplatí chodit zezadu – nejlépe o tom vědí bezdomovci. Prodejny Albert a Plus Discount pro ně představují ráj prošlých potravin. K tomuto zjištění dospěli redaktoři MF DNES, když objeli přes čtyřicet prodejen největších řetězců.
Obchody musí odpakdy zabezpečit, ne vždy se jim to daří. Ilustrační foto

Obchody musí odpakdy zabezpečit, ne vždy se jim to daří. Ilustrační foto | foto: CorbisProfimedia.cz

Většina z nich přitom přístupu k popelnicím brání. Například Tesco, Globus, Interspar, Kaufland, Lidl či Billa představují pro bezdomovce hledající zbytky jídla něco na způsob opevněného hradu. K popelnicím velkého hypermarketu se nedá vůbec dostat, celý zadní prostor bývá oplocen.

U menších obchodů tak přísné podmínky nepanují – zatímco u Penny Marketu nebo Lidlu sice popelnice jsou, ale většinou jen se špinavými obaly od potravin, u Plusů a Albertů lze najít nabitější kontejnery. Z jedenácti Plusů, které MF DNES objela, našli redaktoři v pěti z nich vyhozené potraviny, podobně to vypadalo u tří Albertů v Praze.

Už jenom tím, že k popelnicím s prošlým zbožím může kdokoliv přijít, porušují prodejny zákon. "Obchod musí zabezpečit odpady před nežádoucím znehodnocením, odcizením nebo únikem,“ říká Petr Havelka z České inspekce životního prostředí, která má kontrolu části odpadků na starosti.

"Ano, víme o tom. Bohužel v některých našich prodejnách není v současné době technicky možné zajistit prostor, kde se nacházejí popelnice, před vniknutím cizích osob,“ říká k tomu Libor Kytýr, mluvčí Aholdu provozujícího Alberty a Hypernovy. Na změně podle něj usilovně pracují. Plus Discount se k žádné otázce minulý týden nevyjádřil.

Problémy Plusu jsou podle informací MF DNES čerstvého data. Až do června chlazené a mražené zboží do jeho prodejen zavážela společnost Hopi. Ta přitom sbírala i prošlé potraviny tohoto druhu a starala se o jejich likvidaci.

Plus však letos od léta rozšířil sklad o část s chlazeným a mraženým zbožím a nově si začal zajišťovat i jejich rozvážení. Tím vyvstal problém, co s odpady. Řetězec ho vyřešil rázně. Tam, kde to šlo, zdvojnásobil počet popelnic anebo počet odvozů odpadků. "Je to řešení na neurčito,“ říká jeden ze zdrojů informovaný o potížích.

Sliby a úspory
Plus je příkladem diskontu šetřícího na všem. Skoro v každém záměru o postavení nové prodejny, který schvaluje krajský úřad, však slibuje něco jiného: "Potraviny s prošlou záruční lhůtou budou shromažďovány v plastových nádobách a poté odváženy a likvidovány specializovanou firmou.“

Pro znepřístupnění popelnic s prošlými potravinami najdou odborníci mnoho důvodů.

"Po konzumaci odpadu a prošlých potravin je takový průjem tím nejmenším rizikem. Může dojít i k závažným otravám,“ říká Josef Duben, mluvčí Veterinární správy, jednoho z úřadů, který odpadky kontroluje.

I zapáchající popelnice se spoustou potravin jsou však lepším způsobem likvidace, než jaký používala jedna z prodejen Julia Meinla. Než by salám vyhodila, tak ho raději „oživila“ a prodala. - více zde

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Banky hlásí další „dobrý ročník“. Za čtvrt roku vydělaly 18 miliard

Ilustrační snímek

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy korun....

Schodek rozpočtu 40 miliard bude i v dalších letech. Částka se může změnit

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun a se stejným...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Najdete na iDNES.cz