Obchody čeká soutěž v zaokrouhlování

  • 156
Reklamní stratégové obchodních řetězců dostanou do ruky další "zbraň". Po zrušení desetníků a dvacetníků budou soutěžit o zákazníka v disciplíně 'nejvýhodnější zaokrouhlování'. I bez drobných se totiž koruna bude dál dělit na sto haléřů a ceny s nimi mohou počítat.

"Podle standardních pravidel prodejci zaokrouhlí platby končící 10, 20, 60 a 70 haléřů směrem dolů a platby končící 30, 40, 80 a 90 haléřů směrem nahoru," navrhuje člen bankovní rady České národní banky Jan Frait.

"Nemůžeme stanovit, ve které chvíli a jak mají obchodníci zaokrouhlovat. V rámci konkurenčního boje si ale neumím představit, že by obecně zaokrouhlovali v neprospěch zákazníků," zažehnává obavy ze zvyšování cen.

Ekonomové ale oponují nedávnou zkušeností z Evropy, kde po zavedení eura některé ceny stouply až o deset procent.

Desetníky zmizí v říjnu
Česká národní banka vydala vyhlášku, kterou nejpozději stáhla z oběhu dvě dosud nejmenší české mince. Rok poté je lidé mohou odevzdat v jakékoli komerční bance, dalších pět let je pak bude vybírat Česká národní banka.

"ČNB má v určování skladby oběživa výlučnou kompetenci," upozornil člen bankovní rady Jan Frait. Banka má dbát na plynulost a hospodárnost oběhu, což v případě drobných nebylo možné, dodal.

Hlavním důvodem zrušení desetníků a dvacetníků je nerentabilita jejich výroby, ale také dalšího zpracování (dopravy, příjemu zpět do bank). Lidé navíc mince používají minimálně a nevracejí je do oběhu.

Podle centrální banky připadá na každého občana 72 desetníků a 53 dvacetníků. "V průměru má každý doma půl zavařovací sklenice drobných," uvedla mluvčí Alice Frišaufová.

V souhrnu je mezi lidmi asi 1,3 miliardy drobných mincí, které dohromady váží 800 tun, což je nákladní vlak.

Přinese zrušení desetníků zdražování?

Banka zkušebně přiškrtila oběh drobných
Banka už v polovině června 2002 zkušebně přiškrtila dodávky nejmenších mincí. Její experiment přerostl ve spor s obchodními řetězci, které potřebují nejvíc drobných a najednou neměly co vracet.

"Supermarkety by měly změnit chování pokladních, aby se drobné po lidech vyžadovaly, a ne se pouze vracely," namítala mluvčí centrální banky Alice Frišaufová.

Pro obchodníky je však na prvním místě pohodlí zákazníků a nemyslí si, že jejich rolí je nutit zákazníky k platbě haléřovými mincemi, když mají třeba jen bankovky.

Klasická česká karetní hra mariáš může být jednou z obětí nedostatku desetníků a dvacetníků, jejichž přísun Česká národní banka razantně přiškrtila.

"Bez peněz to nemá grády a u korunového už jdou platby do tisíců. Nedostatek drobných by hru v zásadě znemožnil," tvrdí předseda Českého svazu mariáše Alois Václavík.

Pokladní nosily z domu sběr
V době letního pokusu dodala centrální banka některým obchodníkům namísto desetníků a dvacetníků padesátníky a koruny.

Pokladní ve 24 kasách supermarketu Interspar v Českých Budějovicích pak neměly ze dne na den žádné dvacetníky. "Žebráme drobné od zákazníků a každá pokladní střádá dvacetníky doma, aby měla co vracet," řekla tehdy hlavní pokladní prodejny Anna Tyrpáková.

Pokladny obsluze automaticky ukazují, kolik má na předloženou bankovku vrátit. Když nemá drobné, musí směnu se zákazníkem dopočítávat z hlavy. Centrální banka o problémech supermarketů ví, ale situace prakticky odpovídá jejímu záměru.

Drobnými se zabýval už Tošovský
Drobné pálí centrální banku už delší dobu. V roce 2000 uvažovala o zastavení jejich ražby a stažení z trhu. Podle dostupných informací však byl proti kvůli riziku růstu inflace především tehdejší guvernér Josef Tošovský, a proto ČNB tyto úvahy opustila.

Ražba mincí je pro centrální banku nákladnou záležitostí. Výroba desetihaléře je totiž podle Frišaufové zhruba dvakrát dražší než skutečná hodnota mince.

,