Nezaměstnaných bude o 30 tisíc méně

  • 97
Bouřka to není, ale blýskání na lepší časy ano. Lidí bez práce by mělo být v průběhu letošního roku o 30 tisíc méně než dosud, odhadují ve svých prognózách ekonomové. Přesto bude koncem roku bez zaměstnání půl milionu lidí. K obratu začalo na trhu práce docházet už loni.

"Kvetoucí průmysl, stavebnictví a služby českému trhu práce pomohou," říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Obří podniky dokončují omezování svých neefektivních provozů a s tím spojené propouštění.

Do toho nabraly dech průmyslové podniky a kvapem zvyšující výrobu i vývoz. Ten rostl loni nejrychleji za poslední léta. Nabídku práce výrazně rozšiřují také zahraniční firmy vytvářející desítky nových pracovních míst.

KDO NABÍZÍ PRÁCI
TPCA Kolín

1.500

ASUStek

1.070

Daikin u Plzně

800

Panasonic

300

Vítkovice

desítky

KDO PROPOUŠTÍ
České dráhy

5-6.000

Český Telecom

1.700

Crystalex Karolinka

300

Madeta

300

Daewoo Avia

200

ČD chtějí být ziskové
Z bývalých státních kolosů posílajících tisíce lidí na úřady práce zbývá už jen pár. Až šest tisíc lidí čeká letos výpověď od Českých drah, které jsou se sedmdesáti tisíci lidmi největším zaměstnavatelem. Přes tisíc lidí opustí i Český Telecom.

"Vedení Českých drah se daří snižovat náklady, mimo jiné úsporou pracovníků. Do tří let má odejít 18 tisíc lidí," uvedl ve čtvrtek ministr dopravy Milan Šimonovský. Podle jeho plánů by do dvou let měly být chronicky prodělečné železnice v zisku.

Propouštění v bankách, které bylo v předchozích letech důvodem mnoha front na úřadech práce, také končí. Stejná je situace v dolech, i když ztráta zaměstnání stále pár desítkám lidí v jednotlivých společnostech hrozí.

Ocelárny příjímají
Hutě a železárny, které v 90. letech prošly odtučňovací kúrou, už loni chytily druhý dech. Díky rostoucím cenám a zájmu o ocel a výrobky z nich dělníky nabírají. "Počet zaměstnanců společnosti Vítkovice strojírenství se zvýší řádově o desítky lidí, a to z důvodu většího objemu výroby," říká za firmu Eva Kijonková.

Podobný obrázek jako ve Vítkovicích nabízí i většina ostatních firem. Pokud se jim nedaří pár desítek lidí přijmout, alespoň se snaží udržet současný stav. Větší počet nezaměstnaných pohltí jen nově vznikající a větší podniky. Prognózy z úřadů práce jsou proto jen mírně optimistické.

"Nezaměstnanost by měla stagnovat nebo i mírně klesat," říká například Tomáš Raichl z teplického úřadu práce. O žádném velkém propouštění v regionu nemá signály, naopak by se měly rozjíždět podniky v průmyslové zóně v Krupce.

S Toyotou za zády
Největší událostí na poli zaměstnávání je letošní rozjezd automobilky TPCA v Kolíně. Ta stále ještě nabírá dělníky do výroby a zdaleka ne jen v okolí. Přímo v Kolíně byla zatím přijata asi stovka lidí.

"Dělali jsme i motivační kurzy pro uchazeče, aby nebudili špatný první dojem," říká šéf kolínského úřadu práce Josef Blecha. V továrně je podle něj dost těžké práci získat. Ani s gigantickým podnikem za zády však ve středních Čechách nepočítají s výrazným snížením nezaměstnanosti pod šest procent.

Určité skupině lidí se pracovat nechce a ani k tomu není nucena. Hlavně rodinám s více dětmi se spíše vyplatí žít ze sociálních dávek než přijmout i dobře placenou práci. Když například jeden z rodičů v rodině se dvěma dětmi vezme práci za 11 tisíc korun hrubého, rodinný rozpočet si vylepší jen o dva tisíce korun měsíčně.

Zbytek ukousnou daně a ztráta nároku na dávky. Brzdou snižování nezaměstnanosti jsou také strnulé regulované nájmy, které nedovolují hledat si práci tam, kde je.